Czy Albania jest w Schengen? Czy należy? - BelSole

Czy Albania jest w Schengen? Czy należy?

Zapoznaliśmy już Was z tematem jakie dokumenty należy mieć ze sobą w Albanii, czas na temat na czasie – mianowicie, czy Albania jest w Schengen? Zważywszy na problemy z podróżowaniem, często temat ten musimy sprawdzić na początku podróży. 

Albania jest jednym z państw kandydatów i krajów kandydujących do Unii Europejskiej, formalnie więc nie należy jeszcze do struktur UE – przez to macie także inne limity wwozowe do Polski z Albanii alkoholu czy papierosów. Jadąc na wycieczkę, musicie przygotować się na to, że będziecie wyjeżdżać z UE – dlatego też ważnych jest parę aspektów, pierwszy to dokumenty a druga to sprawdzenie czy Albania jest w strefie Schengen.

 

Schengen i Albania

Większość krajów europejskich należy w tym momencie do strefy Schengen, niektóre jak Rumunia czy Bułgaria mają status państwa, które dopiero w przyszłości prawdopodobnie dołączy. Jak jest z Albanią? Czy należy do Schengen, otóż Albania nie należy do strefy Schengen i nie jest państwem kandydatem póki co. Wszelkie restrykcje na lotniskach czy związanych z kontrolami na granicach takiej Albanii się tyczą. Obywatele Albanii, mogą wjechać do strefy Schengen bez wizy. Musicie więc wziąć to pod uwagę planując wycieczkę do Albanii w tych czasach. Sytuacja pewnie w przyszłości się zmieni, ponieważ Albania kandyduje do Unii Europejskiej, więc następnym naturalnym krokiem będzie pewnie Schengen. 

 

Albania i mini-Schengen 

Albania należy do czegoś co nazywa się mini-Schengen, to złożony obszar z Serbii, Macedonii Północnej, Kosowa i Albanii – ułatwia on współpracę ekonomiczną, wymianę studentów oraz ogólną komunikację między krajami. Czarnogóra i Bośnia i Hercegowina są krajami, które kandydują do mini-Schengen.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz