Czy do Portugalii potrzebny jest test? A na Maderę i Azory? - BelSole

Czy do Portugalii potrzebny jest test? A na Maderę i Azory?

Wraz z latem ulubione kraje Polaków otwierają granice. Nie inaczej jest z Portugalią. Od 17 maja nie musimy już odbywać kwarantanny po wjeździe ani podawać powodu wizyty. Jednak czy do Portugalii potrzebny jest test? Czy na Maderę trzeba mieć test? A czy na Azory wymagany jest test?

Czy do Portugalii potrzebny jest test?

Dzięki najnowszemu dekretowi (4957-A /2021) od 17 maja można podróżować do Portugalii w celach innych niż niezbędne. Co jest świetną wiadomością dla wszystkich spragnionych portugalskiego słońca i wina. Jest to związanie z mniejszą liczbą zakażeń w naszym kraju. Władze Portugalskie podzieliły państwa należące do UE, Strefy Schengen oraz państwa stowarzyszone na 2 kategorię:

  • poniżej 500 zakażeń na 100 tys. mieszkańców – podróżni muszą mieć negatywny wynik testu RT-PCR wykonanego w ciągu 72 godz. przed wejściem na pokład samolotu. Nie dotyczy to dzieci poniżej 2 lat.
  • 500 zakażeń na 100 tys. mieszkańców lub więcej – do kraju wjadą tylko osoby, których podróż jest konieczna. Jednak oni muszą nie tylko mieć negatywny wynik testu RT-PCR zrobionego w ciągu 72 godz. przed odlotem, ale i odbyć 14 kwarantannę.

Na ten moment Polska jest w grupie 1. Na razie dekret jest ważny do 30 maja.

Czy osoby zaszczepione muszą robić test? A ozdrowieńcy?

Niestety nawet przyjęcie 2 dawek szczepionki przeciw COVID-19 nie zwalnia z okazania negatywnego wyniku testu. Taka sama sytuacja jest z ozdrowieńcami.

Czy na Maderę trzeba mieć test?

Region autonomiczny Madery wymaga:

  1. Wypełnienia kwestionariusza na stronie madeirasafe.com od 48 do 12 godzin przed wejściem na pokład. Dzieci do lat 12 rejestrowane są razem z opiekunem. Potem dostaniemy na pocztę e-mail kod dostępu do platformy. Po zalogowaniu na konto trzeba pobrać kod QR.
  2. Negatywnego wyniku testu PCR na obecność COVID-19, przeprowadzonego w ciągu 72 godzin wylotem. Test można też zrobić na miejscu na koszt władz Madery.
  3. Zainstalowana aplikacji monitorującej pobyt na wyspie Madeira Safe To Discover lub wyrażenia zgody na kontakt telefoniczny.

Z testu zwolnieni są:

  • ozdrowieńcy posiadający dokument medyczny potwierdzającym wyleczenie z COVID-19 wydanym w ciągu ostatnich 90 dni;
  • zaszczepieni przeciwko COVID-19 zgodnie z zalecanym planem i po okresie aktywacji układu odpornościowego przewidzianego dla danego rodzaju szczepionki.

Czy na Azory wymagany jest test?

Podobnie jak na Maderze trzeba się zarejestrować na portalu, w tym przypadku jest to My Safe Azores oraz mieć negatywny wynik testu PCR albo zrobić go na lotnisku. Ozdrowieńcy nie muszą robić testu, tylko przedstawić zaświadczenie o zwolnieniu ze środków nadzoru i izolacji wydane przez publiczną służbę zdrowia w zakresie SARS-CoV-2, ważne przez 90 dni. Taka procedura obowiązuje też przy przemieszczaniu się pomiędzy wyspami.

Jeśli zostajecie na Azorach dłużej niż 7 lub 13 dni musicie zrobić kolejny test 6 i 12 dni po pierwszym teście. Na szczęście rząd Azorów opłaca wszystkie testy. 

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz