17 najlepsze atrakcje, Lizbona i okolice [NOWE 2023]. Co zobaczyć w Lizbonie? Co zwiedzić? - BelSole

17 najlepsze atrakcje, Lizbona i okolice [NOWE 2023]. Co zobaczyć w Lizbonie? Co zwiedzić?

Jeśli wybieracie się do Lizbony, zapewne interesuje Was jakie atrakcje Lizbona ma Wam do zaoferowania. Przygotowaliśmy dla Was listę co zobaczyć w Lizbonie, co zwiedzić i co robić w Lizbonie. Zobaczycie gdzie są najlepsze i najciekawsze miejsca w Lizbonie, zapraszamy na przewodnik i poradnik po Lizbonie w 2023.

 

Co zobaczyć w Lizbonie?

 

Co zobaczyć w Lizbonie

Stolica Portugalii – Lizbona sukcesywnie staje się miejscem coraz częściej odwiedzanym przez Polaków. Pamiętajcie, że Lizbona jest mocno pagórkowata, często będziecie musieli wychodzić pod górę i schodzić następnie z niej. Jeśli chcecie zobaczyć wszystkie poniższe atrakcje, tylko i wyłącznie chodząc na nogach – ostrzegamy, chodzenia będzie sporo 😉

Jednak bez obaw, Lizbona posiada całkiem niezły system komunikacji zbiorowej i do wielu miejsc dojedziecie czy to autobusem czy kolejką/tramwajem. Samo lotnisko jest także blisko centrum, a przejazd z niego do ścisłego starego miasta to zaledwie 15 min samochodem.

Most Lizbona
Słynny most 25 de Abril (widzicie podobieństwo z tym z San Francisco?)

Co warto zobaczyć będąc w Lizbonie? Jakie ciekawe atrakcje skrywa miasto? Przyglądamy się miejscom, które warto zobaczyć w Lizbonie. W zestawieniu ciekawe atrakcje i zabytki warte odwiedzenia podczas zwiedzania Lizbony. Oto najciekawsze atrakcje w Lizbonie, zapraszamy!

 

Klasztor Hieronimitów w Belem

 

Klasztor Hieronimitów w Belem

Zestawienie ciekawych miejsc w Lizbonie rozpoczynamy od przepięknego zespołu klasztoru Hieronimitów w dzielnicy Belem. Wzniesiony w charakterystycznym portugalskim stylu menuelińskim obiekt został zbudowany w latach 1501-1551 chociaż jego budowa została w pełni zakończona po około 100 latach. Mnisi mieszkali w kompleksie aż do 1833 roku. Klasztor w Lizbonie ma duże znaczenie nie tylko religijne ale również polityczne i historyczne. Klasztor był miejscem pochówku wielu wybitnych przedstawicieli narodu portugalskiego w tym Manuela I i Marii Aragońskiej, słynnego Vasco da Gamy czy Fernando Pessosa. Jeśli chodzi o znaczenie polityczne to właśnie w tym miejscu podpisano Traktat Lizboński. Klasztor dostępny jest do zwiedzania za 10 EUR.

 

Wieża Belem w Lizbonie (Torre de Belem)

 

Wieża Belem w Lizbonie

Jeśli Wasi znajomi pokazywali Wam zdjęcia z wyjazdu do Lizbony to prawdopodobnie słynna wieża Torre de Belem znajdowała się w albumie z wycieczki. Niedaleko opisywanego powyżej klasztoru stoi charakterystyczna wieża z 1520 roku powstała na zlecenie Manuela I Szczęśliwego. Znaczenie wieży było nie tylko znaczeniem militarnym. Miała być wyrazem portugalskiej potęgi w epoce wielkich odkryć geograficznych, symbolem potęgi morskiej i symboliczną bramą do Lizbony. Autorem budynku był Francisco de Arruda. Konstrukcja ma 35 metrów wysokości. Wieżę w Belem można zwiedzać. Bilet kosztuje 6 EUR.

 

Mercado da Ribeira

 

Time Out Market Lizbona

W Lizbonie możecie iść także zjeść coś dobrego! Dużo lokalnych restauracji, ale także sklepików znajduje się w Mercado da Ribeira (Tim Out Market). Zjecie tutaj też lokalne Pasteis de Nata i inne potrawy kuchni portugalskiej. Zobaczcie co kupić w Portugalii.

 

Elevador da Bica

 

Elevador da Bica
Elevador da Bica

Lizbona słynie także z charakterystycznych tramwajów. Są dwa miejsca, które powinniście odwiedzić jeśli lubicie tramwaje bądź chcecie sobie zrobić zdjęcie z pięknym żółtym tramwajem. Pierwszym z tych miejsc jest Alfama, dzielnica z pięknymi starymi zabudowaniami i wąskimi uliczkami, przez które przejeżdżają tramwaje. Drugim miejscem jest Elevador da Bica, czyli tramwajo-kolejka wjeżdżająca z Rua de S.Paulo do Calcada do Combro. To XIX-wieczna kolejka przewożąca wahadłowo pasażerów oraz jedna z atrakcji turystycznych Lizbony.

 

Museu Nacional do Azulejo

 

Museu Nacional do Azulejo
Museu Nacional do Azulejo

Jednym z symboli Portugalii są słynne kafelki azulejo. Miastem często kojarzonym z azulejo jest Porto (zobacz najładniejsze azulejo w Porto) ale to w Lizbonie znajduje się Muzeum Narodowe Azulejo. Placówka funkcjonuje od 1965 roku. Została założona we wnętrzach klasztoru Madre de Deus z 1509 roku. We wnętrzach można zobaczyć przepiękne przykłady wykorzystania tradycyjnych ceramicznych wyrobów do zdobienia zabytkowych wnętrz. Kolekcja w lizbońskim muzeum jest największą tego typu kolekcją na świecie. Na ścianach muzeum zobaczyć można historię portugalskiej ceramiki poczynając od XVI wieku aż po czasy współczesne. Zwiedzanie muzeum kafelków nie jest drogie. Bilet do muzeum kosztuje 5 EUR.

 

Pałac Ajuda

 

Neoklasycystyczny pałac został zbudowany na miejscu wcześniejszej konstrukcji, której budowę nakazał król Jan V. Wcześniejsza rezydencja królewska została zniszczona w wyniku trzęsienia ziemi w 1755 roku. Początkowo za projekt odpowiadał Manuel Caetano de Sousa, następnie przebudowami kierowali Jose da Costa e Silva i Francisco Xavier Fabri. Budowa przebiegała z wieloma problemami w tym chociażby okupacji francuskiej. Pałac otwarty w 1795 roku udało się skończyć tak właściwie dopiero w kolejnym stuleciu. Przez pewien czas był stałą rezydencją królewską. W okazałej konstrukcji znajduje się wiele cennych zabytków i dzieł sztuki oraz przepięknych sal. Do zwiedzania dostępny jest parter oraz sala recepcyjna. Bilet na zwiedzanie Pałacu Ajuda kosztuje zaledwie 5 EUR.

 

Pasteis de Nata!

 

Pasteis de Nata

Jeśli już będziecie w Belem, warto zjeść Pastéis de Nata w Belem w Pasteis de Belem przy R. De Belem 84 92. Według niektórych jednak Pasteis z tej kultowej cukierni nie są już tak przebojowe i możecie je spokojnie w podobnej jakości kupić w wielu innych cukierniach i piekarniach w Lizbonie.

 

Punkt widokowy Miradouro das Portas do Sol

 

Punkt widokowy Miradouro das Portas do Sol
Punkt widokowy Miradouro das Portas do Sol

Ulica Largo Portas do Sol w Lizbonie jest jedną z najpopularniejszych miejscówek, którą fotografują turyści przyjeżdżający do portugalskiej stolicy. Wszystko za sprawą znajdującego się tu punktu widokowego Miradouro do Portas do Sol. Widać stąd przepiękną panoramę Lizbony wraz z najstarszą dzielnicą Lizbony – Alfama oraz wieloma zabytkowymi budynkami, które wymieniamy w tym zestawieniu. Wizyta tu to jeden z obowiązkowych punktów programu wycieczki do Lizbony.

 

Zamek św. Jerzego

 

Zamek św. Jerzego w Lizbonie
Zamek św. Jerzego w Lizbonie

Zamek św. Jerzego w Lizbonie jest jednym z ciekawych punktów widokowych i jednym z najstarszych budynków w mieście. Forteca została wzniesiona przez Maurów w XII wieku. Zamek został zdobyty w 1147 roku podczas oblężenia Lizbony. Przez wieki sukcesywnie stawał się obiektem ważnym pod względem militarnym i reprezentatywnym. Konstrukcja została w znacznym stopniu zdewastowana ale w połowie ubiegłego wieku przystąpiono do rekonstrukcji zamku. Zamek w Lizbonie dostępny jest do zwiedzania dla turystów. Bilet do zamku kosztuje 15 EUR dla osoby dorosłej (26+), dla seniora 12,50 EUR, dla młodzieży 7,50 EUR (13 – 25 rż).

 

Convento da Ordem do Carmo

 

klasztor Lizbona

Zwykle w przewodnikach pojawiają się przede wszystkim ocalałe budowle przyciągające swoim blaskiem turystów. W przypadku tej konstrukcji jest zupełnie inaczej. Klasztor bez dachu znajdujący się w historycznym centrum Lizbony to tak właściwie ruina. Budowla sakralna została zniszczona w 1755 roku i jest żywą pamiątką trzęsienia ziemi. Gotycki klasztor pierwotnie wzniesiony w latach 1389-1423 jest dziś żywym pomnikiem historii i domem dla Muzeum Archeologicznego. Na muzeum przerobiono nawę i apsydę kościoła, a także stare kaplice. Zapaleni gracze mogą kojarzyć katedrę z gry Assassin’s Creed: Rouge wydanej przez Ubisoft w 2014 roku. Zwiedzanie Museu Arqueológico do Carmo kosztuje zaledwie 5 EUR.

 

Katedra Sé w Lizbonie

 

Katedra Sé w Lizbonie
Katedra Sé w Lizbonie z charakterystycznym żółtym tramwajem

Se de Lisboa to jedna z najstarszych budowli w mieście będąca jednocześnie najstarszym kościołem w Lizbonie. Katedra wzniesiona w romańskim stylu w 1150 roku, ale obecnie stanowi raczej pomnik wielu różnych stylów ze względu na rokokowe wnętrza i konieczność odbudowy kościoła po trzęsieniach ziemi. Wprawny obserwator zauważy tu wpływy gotyku i baroku. Wcześniej w miejscu tym stał mauretański meczet. Od 1910 roku budynek uznawany jest za portugalski pomnik narodowy.

 

Kościół Sao Roque w Lizbonie

 

Kościół Sao Roque to jedna z najpiękniejszych świątyń jakie kiedykolwiek widzieliśmy. Budowla jest jednym z niewielu budynków w Lizbonie, który bez uszczerbku przetrwał trzęsienie ziemi w 1755 roku. Budowa kościoła rozpoczęła się w 1506 roku, a całkowicie ukończono go dopiero w 1619 roku. Wartymi uwagi są nie tylko piękne zdobione płytki ceramiczne czy ołtarz ale również 8 wspaniałych kaplic. Bez wątpienia świątynia zaprojektowana przez Afonso Álvaresa i Bartolomeu Alvaresa jest najpiękniejszym sakralnym budynkiem w mieście.

 

Cmentarz Prazeres

 

Cmentarz Prazeres
Cmentarz Prazeres

By poznać historię miasta warto zobaczyć nie tylko kościoły czy słynne pałace lecz również cmentarz. W Lizbonie znajduje się słynny Cmentarz Prazers, którego historia sięga 1833 roku i czasów epidemii cholery, która nawiedziła miasto. Nekropolia w znacznym stopniu różni się od historycznych polskich cmentarzy takich jak Łyczakowski, Rakowicki czy Powązkowski. Dla Polaków to zupełnie nowe wrażenie. Cmentarz Prazeres jest największym cmentarzem w stolicy. Pochowano tu wielu znaczących artystów i polityków. Wartym uwagi jest również znajdujące się tu mauzoleum Pedro de Sousa Holsteina.

 

Oceanarium w Lizbonie

 

Oceanarium w Lizbonie
Oceanarium w Lizbonie

Teraz czas na coś mniej zabytkowego. Oceanarium w Lizbonie powstałe w 1998 roku jest największym tego typu obiektem w Europie. W oceanarium zobaczyć można aż 450 najróżniejszych gatunków oceanicznych stworzeń, aż 16 tysięcy egzemplarzy. Gmach budynku został zaprojektowany przez zespół pod nadzorem Petera Chermayeffa, a jego bryła w założeniu przypominać ma… lotniskowiec. W oceanarium zobaczyć można żywe zwierzęta i kilka stałych wystaw. Zwiedzanie nie należy do najtańszych. Bilet na stałe ekspozycje i wystawy czasowe kosztuje 22 EUR, dzieci do 12 rż zapłacą 15 EUR, młodsze niż 3 lata nie zapłacą nic, a seniorzy tylko 17 EUR (65+).

 

Cabo da Roca

 

najdalej wysuniety na zachod punkt europy
Klify i skały na wybrzeżu Cabo da Roca

Jeśli macie ochotę zobaczyć coś za miastem – polecamy Cabo da Roca, czyli najdalej na zachód wysunięty punkt kontynentalnej Europy oraz obłędne klify i przepiękny park wokół. Więcej o Cabo da Roca.

 

Panteon Narodowy w Lizbonie

 

Panteon Narodowy w Lizbonie
Panteon Narodowy w Lizbonie

Portugalski Panteon Narodowy w Lizbonie ulokowany jest w kościele Santa Engracia, którego budowa rozpoczęła się w 1568 roku. Oczywiście obiekt wielokrotnie przebudowywano. Mauzoleum narodowe planowano utworzyć już w w 1836 roku ale wówczas nie wybrano dokładnie miejsca w którym miało się ono znajdować. Dopiero z początkiem ubiegłego stulecia padło na lizboński kościół. Dziś znajdują się tu prochy wybitnych przedstawicieli narodu – gwiazd muzyki, świata sportu, pisarzy, polityków oraz symboliczne groby portugalskich odkrywców. Panteon jest również ciekawym punktem widokowym w Lizbonie. Panteon odwiedza rocznie ponad 150 tysięcy osób. Wstęp jest płatny – zaledwie 4 EUR.

 

Plac Handlowy (Praça do Comércio)

 

Praça do Comércio
Praça do Comércio

Na zakończenie jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc tłumnie odwiedzanych przez większość turystów odwiedzających Lizbonę. Plac Handlowy w Lizbonie ma 35 000 metrów kwadratowych czyli niewiele mniej od Rynku w Krakowie. Powstał jednak znacznie później. Historia placu rozpoczyna się po 1755 roku w którym stolica została nawiedzona przez trzęsienie ziemi.

Arco Rua Augusta
Arco Rua Augusta

Plac sąsiaduje z rzeką Tag, deptakiem Rua Augusta i Łukiem Triumfalnym. Na środku placu zasłużone miejsce zajmuje pomnik króla Józefa I z 1775 roku. W otoczeniu placu znajduje się wiele ciekawych lokali gastronomicznych i sklepów. Plac co roku jest miejscem w którym hucznie obchodzony jest Dzień Portugalii.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz