Co warto zobaczyć w Lizbonie? 13 ciekawych zabytków i atrakcji

Stolica Portugalii – Lizbona sukcesywnie staje się miejscem coraz częściej odwiedzanym przez Polaków. Co warto zobaczyć będąc w Lizbonie? Jakie ciekawe atrakcje skrywa miasto? Przyglądamy się miejscom, które warto zobaczyć w Lizbonie. W zestawieniu ciekawe atrakcje i zabytki warte odwiedzenia podczas zwiedzania Lizbony. Oto najciekawsze atrakcje w Lizbonie.

Klasztor Hieronimitów w Belem

Zestawienie ciekawych miejsc w Lizbonie rozpoczynamy od przepięknego zespołu klasztoru Hieronimitów w dzielnicy Belem. Wzniesiony w charakterystycznym portugalskim stylu menuelińskim obiekt został zbudowany w latach 1501-1551 chociaż jego budowa została w pełni zakończona po około 100 latach. Mnisi mieszkali w kompleksie aż do 1833 roku. Klasztor w Lizbonie ma duże znaczenie nie tylko religijne ale również polityczne i historyczne. Klasztor był miejscem pochówku wielu wybitnych przedstawicieli narodu portugalskiego w tym Manuela I i Marii Aragońskiej, słynnego Vasco da Gamy czy Fernando Pessosa. Jeśli chodzi o znaczenie polityczne to właśnie w tym miejscu podpisano Traktat Lizboński. Klasztor dostępny jest do zwiedzania za 10 EUR.

Wieża Belem w Lizbonie (Torre de Belem)

Jeśli Wasi znajomi pokazywali Wam zdjęcia z wyjazdu do Lizbony to prawdopodobnie słynna wieża Torre de Belem znajdowała się w albumie z wycieczki. Niedaleko opisywanego powyżej klasztoru stoi charakterystyczna wieża z 1520 roku powstała na zlecenie Manuela I Szczęśliwego. Znaczenie wieży było nie tylko znaczeniem militarnym. Miała być wyrazem portugalskiej potęgi w epoce wielkich odkryć geograficznych, symbolem potęgi morskiej i symboliczną bramą do Lizbony. Autorem budynku był Francisco de Arruda. Konstrukcja ma 35 metrów wysokości. Wieżę w Belem można zwiedzać. Bilet kosztuje 6 EUR.

Pałac Ajuda

Neoklasycystyczny pałac został zbudowany na miejscu wcześniejszej konstrukcji, której budowę nakazał król Jan V. Wcześniejsza rezydencja królewska została zniszczona w wyniku trzęsienia ziemi w 1755 roku. Początkowo za projekt odpowiadał Manuel Caetano de Sousa, następnie przebudowami kierowali Jose da Costa e Silva i Francisco Xavier Fabri. Budowa przebiegała z wieloma problemami w tym chociażby okupacji francuskiej. Pałac otwarty w 1795 roku udało się skończyć tak właściwie dopiero w kolejnym stuleciu. Przez pewien czas był stałą rezydencją królewską. W okazałej konstrukcji znajduje się wiele cennych zabytków i dzieł sztuki oraz przepięknych sal. Do zwiedzania dostępny jest parter oraz sala recepcyjna. Bilet na zwiedzanie Pałacu Ajuda kosztuje zaledwie 5 EUR.

Museu Nacional do Azulejo

Jednym z symboli Portugalii są słynne kafelki azulejo. Miastem często kojarzonym z azulejo jest Porto (zobacz najładniejsze azulejo w Porto) ale to w Lizbonie znajduje się Muzeum Narodowe Azulejo. Placówka funkcjonuje od 1965 roku. Została założona we wnętrzach klasztoru Madre de Deus z 1509 roku. We wnętrzach można zobaczyć przepiękne przykłady wykorzystania tradycyjnych ceramicznych wyrobów do zdobienia zabytkowych wnętrz. Kolekcja w lizbońskim muzeum jest największą tego typu kolekcją na świecie. Na ścianach muzeum zobaczyć można historię portugalskiej ceramiki poczynając od XVI wieku aż po czasy współczesne. Zwiedzanie muzeum kafelków nie jest drogie. Bilet do muzeum kosztuje 5 EUR.

Punkt widokowy Miradouro das Portas do Sol

Ulica Largo Portas do Sol w Lizbonie jest jedną z najpopularniejszych miejscówek, którą fotografują turyści przyjeżdżający do portugalskiej stolicy. Wszystko za sprawą znajdującego się tu punktu widokowego Miradouro do Portas do Sol. Widać stąd przepiękną panoramę Lizbony wraz z najstarszą dzielnicą Lizbony – Alfama oraz wieloma zabytkowymi budynkami, które wymieniamy w tym zestawieniu. Wizyta tu to jeden z obowiązkowych punktów programu wycieczki do Lizbony.

Zamek św. Jerzego

Zamek św. Jerzego w Lizbonie jest jednym z ciekawych punktów widokowych i jednym z najstarszych budynków w mieście. Forteca została wzniesiona przez Maurów w XII wieku. Zamek został zdobyty w 1147 roku podczas oblężenia Lizbony. Przez wieki sukcesywnie stawał się obiektem ważnym pod względem militarnym i reprezentatywnym. Konstrukcja została w znacznym stopniu zdewastowana ale w połowie ubiegłego wieku przystąpiono do rekonstrukcji zamku. Zamek w Lizbonie dostępny jest do zwiedzania dla turystów. Istnieją trzy możliwości zwiedzania kosztujące odpowiednio 16, 18 i 24 EUR.

Klasztor Karmelitów w Lizbonie (Convento da Ordem do Carmo)

Zwykle w przewodnikach pojawiają się przede wszystkim ocalałe budowle przyciągające swoim blaskiem turystów. W przypadku tej konstrukcji jest zupełnie inaczej. Klasztor bez dachu znajdujący się w historycznym centrum Lizbony to tak właściwie ruina. Budowla sakralna została zniszczona w 1755 roku i jest żywą pamiątką trzęsienia ziemi. Gotycki klasztor pierwotnie wzniesiony w latach 1389-1423 jest dziś żywym pomnikiem historii i domem dla Muzeum Archeologicznego. Na muzeum przerobiono nawę i apsydę kościoła, a także stare kaplice. Zapaleni gracze mogą kojarzyć katedrę z gry Assassin’s Creed: Rouge wydanej przez Ubisoft w 2014 roku. Zwiedzanie Museu Arqueológico do Carmo kosztuje zaledwie 4 EUR.

Katedra Sé w Lizbonie

Se de Lisboa to jedna z najstarszych budowli w mieście będąca jednocześnie najstarszym kościołem w Lizbonie. Katedra wzniesiona w romańskim stylu w 1150 roku, ale obecnie stanowi raczej pomnik wielu różnych stylów ze względu na rokokowe wnętrza i konieczność odbudowy kościoła po trzęsieniach ziemi. Wprawny obserwator zauważy tu wpływy gotyku i baroku. Wcześniej w miejscu tym stał mauretański meczet. Od 1910 roku budynek uznawany jest za portugalski pomnik narodowy.

Kościół Sao Roque w Lizbonie

Kościół Sao Roque to jedna z najpiękniejszych świątyń jakie kiedykolwiek widzieliśmy. Budowla jest jednym z niewielu budynków w Lizbonie, który bez uszczerbku przetrwał trzęsienie ziemi w 1755 roku. Budowa kościoła rozpoczęła się w 1506 roku, a całkowicie ukończono go dopiero w 1619 roku. Wartymi uwagi są nie tylko piękne zdobione płytki ceramiczne czy ołtarz ale również 8 wspaniałych kaplic. Bez wątpienia świątynia zaprojektowana przez Afonso Álvaresa i Bartolomeu Alvaresa jest najpiękniejszym sakralnym budynkiem w mieście.

Cmentarz Prazeres

By poznać historię miasta warto zobaczyć nie tylko kościoły czy słynne pałace lecz również cmentarz. W Lizbonie znajduje się słynny Cmentarz Prazers, którego historia sięga 1833 roku i czasów epidemii cholery, która nawiedziła miasto. Nekropolia w znacznym stopniu różni się od historycznych polskich cmentarzy takich jak Łyczakowski, Rakowicki czy Powązkowski. Dla Polaków to zupełnie nowe wrażenie. Cmentarz Prazeres jest największym cmentarzem w stolicy. Pochowano tu wielu znaczących artystów i polityków. Wartym uwagi jest również znajdujące się tu mauzoleum Pedro de Sousa Holsteina.

Oceanarium w Lizbonie

Teraz czas na coś mniej zabytkowego. Oceanarium w Lizbonie powstałe w 1998 roku jest największym tego typu obiektem w Europie. W oceanarium zobaczyć można aż 450 najróżniejszych gatunków oceanicznych stworzeń, aż 16 tysięcy egzemplarzy. Gmach budynku został zaprojektowany przez zespół pod nadzorem Petera Chermayeffa, a jego bryła w założeniu przypominać ma… lotniskowiec. W oceanarium zobaczyć można żywe zwierzęta i kilka stałych wystaw. Zwiedzanie nie należy do najtańszych. Bilet na stałe ekspozycje i wystawy czasowe kosztuje 19 EUR, na same tylko wystawy stałe – 16 EUR.

Panteon Narodowy w Lizbonie

Portugalski Panteon Narodowy w Lizbonie ulokowany jest w kościele Santa Engracia, którego budowa rozpoczęła się w 1568 roku. Oczywiście obiekt wielokrotnie przebudowywano. Mauzoleum narodowe planowano utworzyć już w w 1836 roku ale wówczas nie wybrano dokładnie miejsca w którym miało się ono znajdować. Dopiero z początkiem ubiegłego stulecia padło na lizboński kościół. Dziś znajdują się tu prochy wybitnych przedstawicieli narodu – gwiazd muzyki, świata sportu, pisarzy, polityków oraz symboliczne groby portugalskich odkrywców. Panteon jest również ciekawym punktem widokowym w Lizbonie. Panteon odwiedza rocznie ponad 150 tysięcy osób. Wstęp jest płatny – zaledwie 4 EUR.

Plac Handlowy (Praça do Comércio)

Na zakończenie jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc tłumnie odwiedzanych przez większość turystów odwiedzających Lizbonę. Plac Handlowy w Lizbonie ma 35 000 metrów kwadratowych czyli niewiele mniej od Rynku w Krakowie. Powstał jednak znacznie później. Historia placu rozpoczyna się po 1755 roku w którym stolica została nawiedzona przez trzęsienie ziemi. Plac sąsiaduje z rzeką Tag, deptakiem Rua Augusta i Łukiem Triumfalnym. Na środku placu zasłużone miejsce zajmuje pomnik króla Józefa I z 1775 roku. W otoczeniu placu znajduje się wiele ciekawych lokali gastronomicznych i sklepów. Plac co roku jest miejscem w którym hucznie obchodzony jest Dzień Portugalii.

Dodaj komentarz