Czy do Włoch trzeba mieć test? - BelSole

Czy do Włoch trzeba mieć test?

Europa powoli otwiera się na turystykę zagraniczną. Włochy również przygotowują się do sezonu. Sprawdzamy, jak wygląda obecna sytuacja we Włoszech. Czy do Włoch trzeba mieć test? Czy można swobodnie podróżować? Co z ozdrowieńcami i zaszczepionymi?

Jakie są obostrzenia we Włoszech?

Według komunikatu władz włoskich do 31 lipca został przedłużony stan wyjątkowy. Oznacza on, że wszystkie obostrzenia centralne, jak i lokalne mogą się z dnia na dzień zmieniać. Oczywiście wszystko zależy od rozwoju sytuacji epidemiologicznej. Włochy są nadal podzielone na 4 strefy: białą, żółtą, pomarańczową i czerwoną. Strefa biała ma najmniejsze obostrzenia, obowiązują w niej jedynie wybrane ogólnokrajowe restrykcje m.in.: 

  • godzina policyjna od 22:00 do 5:00;
  • zapełnienie transportu publicznego do 50%;
  • z tyłu samochodu nie może podróżować więcej niż 2 pasażerów;
  • nakaz noszenia przy sobie maseczek i zasłaniania nosa i ust w pomieszczeniach zamkniętych oraz na świeżym powietrzu, chyba że warunki pozwalają na utrzymanie dystansu.

Oczywiście obostrzenia się zaostrzają w kolejnych strefach, aż do całkowitego zakazu przemieszczania się w strefie czerwonej. Obecnie nie ma żadnego regionu w strefie białej i czerwonej. W pomarańczowej jest tylko Dolina Aosty. Najważniejszym obostrzeniem strefy pomarańczowej jest zakaz wyjazdu i wyjazdu z regionu, zakaz przemieszczenia się pomiędzy gminami bez konieczności oraz zawieszona stacjonarna działalność lokali gastronomicznych (posiłki wydawane są tylko na wynos).

Reszta regionów jest w strefie żółtej. W niej obowiązują obostrzenia ogólnokrajowe, ale też np. restauracje czynne są do godziny 18:00, a przy stoliku może siedzieć do 4 osób, jeśli nie są rodziną.

Czy do Włoch trzeba mieć test?

Włoskie władze podzieliły państwa na 5 kategorii: A, B, C, D i E. Polska jest w grupie C razem m.in. z Hiszpanią, Wielką Brytanią, Niemcami i Czechami. Zatem, aby uniknąć 10-dniowej kwarantanny, musimy przed wyjazdem wykonać kilka kroków:

  • wypełnić oświadczenia autodichiarazione;
  • zarejestrować swój przyjazd na platformie EU Digital Passenger Locator Form (będzie aktywna od 24 maja);
  • posiadać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu molekularnego lub antygenowego, zrobionego 48 godzin przed przekroczeniem granicy.

Dzieci do 2 roku życia są zwolnione z testów. Powyższe warunki mają obowiązywać do 31 lipca.

Czy zaszczepieni i ozdrowieńcy muszą mieć test?

Do czasu wprowadzenia europejskiego UE Covid Green Pass, wszyscy podróżujący przed wjazdem do kraju muszą zrobić test.

Zobacz także:

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz