13 miejsc które warto zobaczyć w Porto. Zobacz te atrakcje i zabytki!

Jadąc na weekend lub na dłuższe wakacje w Porto wiele osób zastanawia się jakie miejsca warto zobaczyć w Porto. Przygotowaliśmy listę atrakcji, które warto zwiedzić w Porto. Na blogu podróżniczym przedstawiamy kilka ciekawych miejsc będących prawdziwymi atrakcjami w Porto. Które miejsca warto zwiedzić?

Kościół i wieża Kleryków Clerigos (Igreja e Torre dos Clérigos)

Pochodzący z XVIII wieku barokowy Kościół Kleryków i towarzysząca mu charakterystyczna wieża będąca jednym z punktów widokowych w Porto to dwa obiekty, które obok mostu Ludwika I można uznać za prawdziwe symbole miasta. Kościół wzniesiono w latach 1732-50, a słynna wieża powstała nieco później w latach 1754-63. Wieża ma aż 75,6 metra wysokości. Na kompleks zabudowań obok kościoła i wieży składa się jeszcze dom Casa da Irmandade. Architektem zespołu był Nicolau Nasoni, budowla uważana jest za jedno najwybitniejsze dzieło. Zwiedzanie muzeum wraz z wieżą kosztuje 5 EUR. Możliwe jest też nocne wejście na wieżę również kosztujące 5 EUR.

Most Ludwika I (Ponte Dom Luis I)

Obok słynnej wieży i kościoła to właśnie most Ludwika I jest największym symbolem miasta Porto. Charakterystyczna konstrukcja Ponte Dom Luis I łączy dwa brzegi rzeki Douro. Most nie jest zwykłym mostem, a jego najbardziej charakterystyczną cechą jest posiadanie dwóch kondygnacji. Pierwsza przeznaczona jest dla ruchu samochodowego. Druga to słynny punkt widokowy i kładka piesza, oraz ciąg włączony w skład systemu metra w Porto. Górną kondygnację mostu ukończono 31 października 1886 roku, dolną w 1888 roku. Most ma 385,25 m długości i 44,6 metra wysokości. W jednym z naszych poprzednich artykułów więcej o słynnym Moście Ludwika I w Porto.

Klasztor da Serra do Pilar

Nieopodal mostu już w Vila Nova de Gaia znajduje się renesansowy klasztor ukończony w 1672 roku będący jednocześnie jednym z najsłynniejszych punktów widokowych z którego obserwować można Porto. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech klasztoru jest wieża wznosząca się na wysokość 35 metrów. Ze względu na położenie klasztoru jest jedną z konstrukcji najlepiej widocznych z Porto. Na uwagę zasługuje również kościół Serra do Pilar inny od wszystkich za sprawą swojej okrągłej konstrukcji.

Stacja kolejowa Porto-São Bento

Stacja kolejowa Porto Sao Bento została oddana do użytku w 1916 roku. Nawet jeśli nie dojechaliście do Porto koleją to i tak budynek dworca jest jednym z miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć w Porto. Nie chodzi tu o miłość do kolejnictwa. Stacja nie jest też żadnym wybitnym osiągnięciem inżynieryjnym. Chodzi o mozaikę ze słynnych portugalskich płytek azulejo, która znajduje się wewnątrz budynku. Ściany udekorowane są 20 tysiącami malowanych kafelek ceramicznych ułożonych w latach 1905-1916. Na ścianach zobaczyć można sceny z historii kraju. W jednym z poprzednich artykułów więcej o najpiękniejszych azulejo w Porto.

Katedra Sé do Porto Wniebowzięcia NMP

Rzymskokatolicka katedra w Porto jest jednym z najpiękniejszych przykładów romańskiej architektury w okolicy miasta. Rozpoczęcie budowy katedry miało miejsce w 1110 roku a ostateczny kształt nadano jej dopiero w 1737 roku już w barokowym stylu. Katedra z dwoma charakterystycznymi wieżyczkami jest budowlą mającą cechy obronne. W środku uwagę zwracają renesansowe schody do sali kapitularnej, srebrny ołtarz oraz grobowiec Joao Gordo. Kościół otwarty jest od 9 do 19:00.

Casa de Serralves i Serralves Park

Teraz czas na miejsce nieco mniej oklepane ale równie ciekawe. Muzeum Sztuki Współczesnej w Porto jest jednym z ciekawszych dla osób, które sztuka współczesna interesuje. Czyli nie dla nas. Znacznie bardziej polecamy odwiedzenie znajdującego się tu parku zajmującego powierzchnię nieco ponad 18 hektarów. Park Serralves składa się z wielu najróżniejszych części, a jego historia sięga lat 30-tych ubiegłego wieku. Do oglądnięcia ponad 200 gatunków drzew, kwiatów i krzewów umiejscowionych w zadbanych ogrodach i nieco dzikszych obszarach. Przez park przebiega kilka tras zwiedzania różniących się długością trasy.

Palácio da Bolsa

Zabytkowy neoklasycystyczny pałac ufundowany przez miejskie Stowarzyszenie Handlowe w Porto jest jednym z zabytków w Porto docenionym przez UNESCO. Budowa gmachu według projektu Joaquima da Costa Lima Juniora trwała w latach 1848-1880. Okazałe wnętrza ukończono dopiero 30 lat po budowie pałacu. Wnętrza pałacowych sal oraz dziedziniec naprawdę zapierają dech w piersiach. Zwiedzanie pałacu Palacio da Bolsa kosztuje 10 EUR ale zabytek wart jest tych pieniędzy.

Kościół św. Franciszka

Najwybitniejszym przykładem gotyckiej architektury w Porto jest Kościół św. Franciszka. Wznoszenie kościoła należącego do klasztoru franciszkanów w Porto rozpoczęło się w 1383 roku. Budynek powstawał dość długo i ukończono go dopiero w 1425 roku. W czasie oblężenia Porto w 1832 roku część zabudowań została zniszczona, a na jej miejscu wzniesiono omawiany na stronie Palacio da Bolsa.

Księgarnia Lello

Livraria Lello & Irmao w Porto to jedna z najstarszych księgarni w kraju. Sklep z książkami działający nieprzerwanie od 1906 roku kusi turystów przepięknym wnętrzem i słynnymi czerwonymi schodami. Sklep jest atrakcją nie tylko za sprawą przepięknego wnętrza i charakterystycznej architektury ale również za sprawą J.K. Rowling uznawanej za cenioną autorkę słynnej serii książek dla dzieci. Kobieta podczas swojej pracy w Porto odwiedzała księgarnię i jej wnętrze miało być inspiracją dla elementów z serii Harry’ego Pottera. Zakup książki w Lello to jedna z nietypowych atrakcji Porto w naszym rankingu.

Kościół Klasztoru Karmelitów Igreja do Carmo

Igreja do Carmo to świątynia wzniesiona w latach 1756-1768, kościół sąsiaduje z kościołem Karmelitów zbudowanym w latach 1616-1628 Obydwa budynki tworzą unikatowy kompleks uznawany za portugalski skarb narodowy. Turystów, których nudzi zwiedzanie świątyń przyciągają tu nie przepiękne wnętrza obydwu kościołów ale znajdująca się na elewacji mozaika ze słynnych azulejos. Układanka zdobiąca ścianę pochodzi z 1910 roku i jest jedną z najpiękniejszych w Porto.

Ogrody Pałacu Kryształowego w Porto (Jardins do Palácio de Cristal)

Pałac Kryształowy z 1865 roku był jedną z większych atrakcji w Porto ale niestety już go nie ma. Została hala sportowa w kształcie przypominającym dość dyskusyjnej urody spodek. Po pałacu pozostały na szczęście ogrody pałacowe przygotowane według projektu Emile Davida. Z pałacowych ogrodów rozciąga się przepiękny widok na Porto, zobaczyć tu można również zabytkową kapliczkę Carlosa Alberto de Sardenha. Przepiękne ogrody są jednym z najbardziej romantycznych miejsc nadających się na randkę w Porto. Ściągają tu zarówno miejscowi jak i turyści. Najsłynniejszy park w Porto czynny jest od 10 do 18:00. W parku poza widokami i przepięknie utrzymaną zielenią podziwiać można również spacerujące ptaki.

Ogród botaniczny w Porto Jardim Botânico do Porto

Ogrodów w Porto dostatek ale i ten warto zobaczyć. Ogród Botaniczny w Porto zajmuje powierzchnię 4 hektarów, a jego początek datowany jest jeszcze na XIX wiek. Posiadłość została zarekwirowana w 1949 roku, a w 1951 roku utworzono tu ogród działający do dziś. Zobaczyć tu można posiadłości należące kiedyś do Jeana Pierre Salaberta i Joao Henrique Andresena, szklarnie, dwa stawy oraz arboretum. Zwiedzanie ogrodu botanicznego w Porto kosztuje 5 EUR.

Fot – ujście Duero do Atlantyku

Wprawdzie przepływająca przez Hiszpanię i Portugalię rzeka Duero nie jest tak wielka jak Wisła, ale jest słynna. Długa na 895 kilometrów rzeka wpada do Oceanu Atlantyckiego właśnie w Porto. Dla miejscowych to może i żadna atrakcja ale dla Polaków, którzy nie mają zbyt wielu okazji na obserwowanie oceanu przejście w miejsce w którym wody Duero wpadają do oceanu to prawdziwa atrakcja.

Dodaj komentarz