16 najlepsze atrakcje Porto i okolicy [NOWE 2023]. Co zobaczyć w Porto? Co zwiedzić? - BelSole

16 najlepsze atrakcje Porto i okolicy [NOWE 2023]. Co zobaczyć w Porto? Co zwiedzić?

Zapraszamy na najlepsze atrakcje Porto i okolicy! Powiemy Wam co zobaczyć w Porto jeśli polecicie do tego pięknego miasta na wakacje lub wycieczkę. Opowiemy Wam jakie atrakcje turystyczne Porto ma Wam do zaoferowania, co warto zwiedzić w Porto i co robić w Porto! Zapraszamy na przewodnik i poradnik z najlepszymi miejscami Porto zaktualizowany w 2023! 

 

Co zobaczyć w Porto?

 

Co zobaczyć w Porto
Uliczki Porto

Jak zwiedzać Porto? Porto to miasto pagórkowate, często będziecie musieli wchodzić pod górę a potem schodzić w dół. Jednak najlepsze atrakcje często są dość blisko siebie w odległości maksymalnie 30 min spaceru – dlatego warto przejść się po Porto, po pierwsze ze względu na bliskość atrakcji Porto, a po drugie ze względu na to, iż uliczki Porto są kolorowe i urocze. Jadąc na weekend lub na dłuższe wakacje w Porto wiele osób zastanawia się jakie miejsca warto zobaczyć w Porto. Przygotowaliśmy listę atrakcji, które warto zwiedzić w Porto. Zapraszamy!

 

Kościół i wieża Kleryków Clerigos

 

wieża Kleryków Porto

Pochodzący z XVIII wieku barokowy Kościół Kleryków i towarzysząca mu charakterystyczna wieża będąca jednym z punktów widokowych w Porto to dwa obiekty, które obok mostu Ludwika I można uznać za prawdziwe symbole miasta. Kościół wzniesiono w latach 1732-50, a słynna wieża powstała nieco później w latach 1754-63. Wieża ma aż 75,6 metra wysokości. Na kompleks zabudowań obok kościoła i wieży składa się jeszcze dom Casa da Irmandade. Architektem zespołu był Nicolau Nasoni, budowla uważana jest za jedno najwybitniejsze dzieło. Zwiedzanie muzeum wraz z wieżą kosztuje 8 EUR. Możliwe jest też nocne wejście na wieżę również kosztujące 5 EUR.

 

Most Ludwika I (Ponte Dom Luis I)

 

Most Ludwika Porto
Słynny most w Porto

Obok słynnej wieży i kościoła to właśnie most Ludwika I jest największym symbolem miasta Porto. Charakterystyczna konstrukcja Ponte Dom Luis I łączy dwa brzegi rzeki Douro. Most nie jest zwykłym mostem, a jego najbardziej charakterystyczną cechą jest posiadanie dwóch kondygnacji. Pierwsza przeznaczona jest dla ruchu samochodowego. Druga to słynny punkt widokowy i kładka piesza, oraz ciąg włączony w skład systemu metra w Porto. Górną kondygnację mostu ukończono 31 października 1886 roku, dolną w 1888 roku. Most ma 385,25 m długości i 44,6 metra wysokości. W jednym z naszych poprzednich artykułów więcej o słynnym Moście Ludwika I w Porto.

 

Degustacja wina w Porto

 

Porto
Porto!

Symbolem Porto jest wino Porto. Po drugiej stronie Douro w dzielnicy Vila Nova de Gaia znajduje się wiele piwniczek i oddziałów winnic gdzie produkuje się to słynne stołowe i deserowe wino.  Jakie winnice w Porto można zwiedzić? Gdzie można degustować wino? Ile kosztuje zwiedzanie piwnic i winiarni w Vila Nova de Gaia? Za zwiedzenie w niektórych destylarniach należy zapłacić około 20 EUR za oprowadzenie z degustacją. Zobaczcie nasz oddzielny przewodnik po winnicach w Porto.

 

Rejs po Douro

 

Rejs po Douro
Winnice i Douro w Portugalii

Z Porto możecie także wypłynąć na rejs w górę Douro by zwiedzić okolicę i piękne winnice w dolinie Douro w okolicach Porto. Takie wycieczki zazwyczaj trwają od paru godzin do nawet 12 godzin. Najtańsze znalezione przez nas rejsy kosztują około 80 PLN za osobę najdroższe, z lunchem, degustacją wina (całodniowe) nawet 400 PLN.

 

Klasztor da Serra do Pilar

 

Nieopodal mostu już w Vila Nova de Gaia znajduje się renesansowy klasztor ukończony w 1672 roku będący jednocześnie jednym z najsłynniejszych punktów widokowych z którego obserwować można Porto. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech klasztoru jest wieża wznosząca się na wysokość 35 metrów. Ze względu na położenie klasztoru jest jedną z konstrukcji najlepiej widocznych z Porto. Na uwagę zasługuje również kościół Serra do Pilar inny od wszystkich za sprawą swojej okrągłej konstrukcji.

 

Łodzie Rabelo

 

łodzie Rabelo

Przy nabrzeżu w Porto będziecie mogli zobaczyć charakterystyczne łodzie służące przewozowi beczek – nazywają się one łodziami Rabelo. Przez brak dróg wzdłuż Douro jedyną opcją był spływ łodziami do Porto z Doliny Douro i winnic. Przez lata tak właśnie transportowano wino tutaj do portów Porto. W Święto Świętego Jana (São João Festival) 23 czerwca 2023, łodzie jednak znów wracają do pracy – chociaż na jeden dzień, ku uciesze turystów i mieszkańców Porto.

 

Stacja kolejowa Porto-São Bento

 

Azulejo na dworcu w Porto
Azulejo na dworcu w Porto

Stacja kolejowa Porto Sao Bento została oddana do użytku w 1916 roku. Nawet jeśli nie dojechaliście do Porto koleją to i tak budynek dworca jest jednym z miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć w Porto. Nie chodzi tu o miłość do kolejnictwa. Stacja nie jest też żadnym wybitnym osiągnięciem inżynieryjnym. Chodzi o mozaikę ze słynnych portugalskich płytek azulejo, która znajduje się wewnątrz budynku. Ściany udekorowane są 20 tysiącami malowanych kafelek ceramicznych ułożonych w latach 1905-1916. Na ścianach zobaczyć można sceny z historii kraju. W jednym z poprzednich artykułów więcej o najpiękniejszych azulejo w Porto.

 

Katedra Sé do Porto Wniebowzięcia NMP

 

Katedra Se w Porto
Katedra Se w Porto

Rzymskokatolicka katedra w Porto jest jednym z najpiękniejszych przykładów romańskiej architektury w okolicy miasta. Rozpoczęcie budowy katedry miało miejsce w 1110 roku a ostateczny kształt nadano jej dopiero w 1737 roku już w barokowym stylu. Katedra z dwoma charakterystycznymi wieżyczkami jest budowlą mającą cechy obronne. W środku uwagę zwracają renesansowe schody do sali kapitularnej, srebrny ołtarz oraz grobowiec Joao Gordo. Kościół otwarty jest od 9 do 19:00.

 

Casa de Serralves i Serralves Park

 

Casa de Serralves i Serralves Park

Teraz czas na miejsce nieco mniej oklepane ale równie ciekawe. Muzeum Sztuki Współczesnej w Porto jest jednym z ciekawszych dla osób, które sztuka współczesna interesuje. Czyli nie dla nas. Znacznie bardziej polecamy odwiedzenie znajdującego się tu parku zajmującego powierzchnię nieco ponad 18 hektarów. Park Serralves składa się z wielu najróżniejszych części, a jego historia sięga lat 30-tych ubiegłego wieku. Do oglądnięcia ponad 200 gatunków drzew, kwiatów i krzewów umiejscowionych w zadbanych ogrodach i nieco dzikszych obszarach. Przez park przebiega kilka tras zwiedzania różniących się długością trasy.

 

Palácio da Bolsa

 

palac da bolsa Porto

Zabytkowy neoklasycystyczny pałac ufundowany przez miejskie Stowarzyszenie Handlowe w Porto jest jednym z zabytków w Porto docenionym przez UNESCO. Budowa gmachu według projektu Joaquima da Costa Lima Juniora trwała w latach 1848-1880. Okazałe wnętrza ukończono dopiero 30 lat po budowie pałacu. Wnętrza pałacowych sal oraz dziedziniec naprawdę zapierają dech w piersiach. Zwiedzanie pałacu Palacio da Bolsa kosztuje 12 EUR ale zabytek wart jest tych pieniędzy.

 

Kościół św. Franciszka

 

Najwybitniejszym przykładem gotyckiej architektury w Porto jest Kościół św. Franciszka. Wznoszenie kościoła należącego do klasztoru franciszkanów w Porto rozpoczęło się w 1383 roku. Budynek powstawał dość długo i ukończono go dopiero w 1425 roku. W czasie oblężenia Porto w 1832 roku część zabudowań została zniszczona, a na jej miejscu wzniesiono omawiany na stronie Palacio da Bolsa.

 

Księgarnia Lello

 

ksiegarnia Lello Porto

Livraria Lello & Irmao w Porto to jedna z najstarszych księgarni w kraju. Sklep z książkami działający nieprzerwanie od 1906 roku kusi turystów przepięknym wnętrzem i słynnymi czerwonymi schodami. Sklep jest atrakcją nie tylko za sprawą przepięknego wnętrza i charakterystycznej architektury ale również za sprawą J.K. Rowling uznawanej za cenioną autorkę słynnej serii książek dla dzieci. Kobieta podczas swojej pracy w Porto odwiedzała księgarnię i jej wnętrze miało być inspiracją dla elementów z serii Harry’ego Pottera. Zakup książki w Lello to jedna z nietypowych atrakcji Porto w naszym rankingu.

Kościół Klasztoru Karmelitów Igreja do Carmo

 

igreja do carmo

Igreja do Carmo to świątynia wzniesiona w latach 1756-1768, kościół sąsiaduje z kościołem Karmelitów zbudowanym w latach 1616-1628 Obydwa budynki tworzą unikatowy kompleks uznawany za portugalski skarb narodowy. Turystów, których nudzi zwiedzanie świątyń przyciągają tu nie przepiękne wnętrza obydwu kościołów ale znajdująca się na elewacji mozaika ze słynnych azulejos. Układanka zdobiąca ścianę pochodzi z 1910 roku i jest jedną z najpiękniejszych w Porto.

 

Ogrody Pałacu Kryształowego w Porto (Jardins do Palácio de Cristal)

 

Ogrody pałacu kryształowego w Porto
Ogrody pałacu kryształowego w Porto

Pałac Kryształowy z 1865 roku był jedną z większych atrakcji w Porto ale niestety już go nie ma. Została hala sportowa w kształcie przypominającym dość dyskusyjnej urody spodek. Po pałacu pozostały na szczęście ogrody pałacowe przygotowane według projektu Emile Davida. Z pałacowych ogrodów rozciąga się przepiękny widok na Porto, zobaczyć tu można również zabytkową kapliczkę Carlosa Alberto de Sardenha. Przepiękne ogrody są jednym z najbardziej romantycznych miejsc nadających się na randkę w Porto. Ściągają tu zarówno miejscowi jak i turyści. Najsłynniejszy park w Porto czynny jest od 10 do 18:00. W parku poza widokami i przepięknie utrzymaną zielenią podziwiać można również spacerujące ptaki.

 

Ogród botaniczny w Porto Jardim Botânico do Porto

 

Ogrodów w Porto dostatek ale i ten warto zobaczyć. Ogród Botaniczny w Porto zajmuje powierzchnię 4 hektarów, a jego początek datowany jest jeszcze na XIX wiek. Posiadłość została zarekwirowana w 1949 roku, a w 1951 roku utworzono tu ogród działający do dziś. Zobaczyć tu można posiadłości należące kiedyś do Jeana Pierre Salaberta i Joao Henrique Andresena, szklarnie, dwa stawy oraz arboretum. Zwiedzanie ogrodu botanicznego w Porto kosztuje 5 EUR.

 

Fot – ujście Duero do Atlantyku

 

Porto Ocean
Capela do Senhor da Pedra w Porto nad Oceanem

Wprawdzie przepływająca przez Hiszpanię i Portugalię rzeka Duero nie jest tak wielka jak Wisła, ale jest słynna. Długa na 895 kilometrów rzeka wpada do Oceanu Atlantyckiego właśnie w Porto. Dla miejscowych to może i żadna atrakcja ale dla Polaków, którzy nie mają zbyt wielu okazji na obserwowanie oceanu przejście w miejsce w którym wody Duero wpadają do oceanu to prawdziwa atrakcja.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz