Czy Francja jest droga czy tania? Ceny w 2022 - BelSole

Czy Francja jest droga czy tania? Ceny w 2022

Francję kochamy za wiele rzeczy. Za język, jedzenie, lawendową Prowansję, romantyczny Paryż i wzgórza masywu Mont Blanc. Macie w planach Francję? Nie wiecie ile pieniędzy przeznaczyć na wyjazd? Sprawdzamy dla Was, czy Francja jest droga, czy tania, ceny w 2021/2022!

Ceny noclegów we Francji

Ceny noclegów we Francji są dość wysokie. Najtaniej przenocujecie w hostelu w sali wieloosobowej, tam ceny zaczynają się od 20 EUR, natomiast samodzielny pokój to wydatek 40 EUR. Ceny w hotelach 2-wiazdkowych zaczynają się od ok. 70 EUR, a klasę wyżej od 90 EUR. Jeśli chcecie przenocować w luksusowych hotelach, musicie liczyć się z wydatkiem nawet kilkuset euro za dobę.

Ceny w restauracjach we Francji

Ceny w restauracjach jak wszędzie zależą od lokalizacji i klasy lokalu. Za obiad w restauracji zapłacicie od 12 do 25 EUR. Piwo lub napój do posiłku to wydatek 3-5 EUR. Espresso kosztuje ok. 2 EUR. Znacznie tańsze jest stołowanie się w barach z kuchnią bliskowschodnią oraz fast foodach. Za falafel, kebab, kanapkę panini zapłacicie ok. 4-10 EUR.

Ceny w sklepach we Francji

Najtańsze zakupy zrobicie w supermarketach E. Leclerc, Hyper U i Géant. Oprócz tego na terenie Francji są markety sieci: Aldi, Franprix, Lidl, Netto, Auchan, Carrefour czy Monoprix.

Oto przykładowe średnie ceny 2021/2011 we Francji: jajka (12 szt.) – 3 EUR, 1 l mleko – ok. 1 EUR, chleb biały – ok. 1,40 EUR, bagietka – 1 EUR, lokalny ser (1 kg) – 15 EUR, szynka paczkowana (4 plastry) – 3 EUR, pomidory – 2,90 EUR, 1 kg jabłek – 2,60 EUR.

Ile kosztuje wino we Francji?

Francja to królestwo wina. Francuzi piją je do posiłków, prawie o każdej porze dnia. Za butelkę w sklepie zapłacicie od 2 do 12 EUR. Podobnie jak w przypadku cen we Włoszech.

Ile kosztuje piwo we Francji?

Butelka 0,5 l lokalnego piwa kosztuje ok. 2 EUR, importowanego (0,33 l) ok. 2,30 EUR.

Ile kosztują papierosy we Francji?

Za paczkę papierosów zapłacicie ok. 9 EUR.

Transport we Francji

Podróż samochodem

Francja ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć autostrad – prawie 12 tys. km. Część z ich jest płatna. Na przykład za przejazd autostradą A6 na trasie Paryż-Nicea, zapłacicie ok. 80 EUR. 

Ceny paliwa we Francji w połowie września 2021 wglądały następująco:

  • PB 95 – 1,22 EUR/l
  • ON – 1,16 EUR/l
  • PB 98 – 1,39 EUR/l
  • LPG – 0,77 EUR

Taksówki

Taksówki we Francji to dość drogi środek transportu. Za wejście do taksówki zapłacicie od 2 do 6 EUR, za przejechany kilometr – średnio 1,70 EUR.

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska we Francji jest bardzo dobrze zorganizowana. Możecie podróżować autobusami, tramwajami oraz metrem. Metro najbardziej rozbudowane jest w Paryżu (16 linii), pojedyncze linie są też w Lyonie, Marsylii, Rennes, Lille i Tuluzie. W aglomeracji paryskiej działa szybka kolej miejska – RER. Koszt pojedynczego przejazdu to 1,90 EUR, natomiast karnet na 10 –16,90 EUR. Bilet turystyczny „Paris Visite” możecie kupić na 1, 2, 3 lub 5 dni – cena zaczyna się od 12 EUR.

Pociągi

Pociąg to bardzo dobry środek transportu po Francji, dojedziecie nim niemal w każdy zakątek kraju. Połączenia kolejowe obsługuje państwowe przedsiębiorstwo SNCF. Do wyboru macie szybką kolej TGV, która łączy Paryż z największymi miastami Francji i rozwija prędkość do 300 km/h; tańsze przejazdy Intercités oferujące połączenia w dzień oraz nocy, a także pociągi TER, które kursują w obrębie danego regionu.

Ceny przejazdów wahają się w zależności od trasy, rodzaju pociągu oraz momentu rezerwacji. Warto polować na promocje, dzięki którym możecie znaleźć bilety nawet za pół ceny. Przykładowo za przejazd pociągiem TGV na trasie Paryż – Marsylia możemy zapłacić zarówno 40 EUR, jak i 116 EUR (w tej samej klasie), natomiast z Marsylii do Nicei zazwyczaj dojedziemy za ok. 36 EUR.

Autobusy

Autobusy dalekobieżne to najmniej popularny środek transportu, aczkolwiek bilety są stosunkowo tanie, a pojazdy wygodne. Główni przewoźnicy to Eurolines, FlixBus oraz BlaBlaBus. Ceny na podobnych trasach co kolejowe wyglądają tak: Paryż – Marsylia – od 19 EUR, Marsylia – Nicea – od 7 EUR.

Ceny atrakcji we Francji

Atrakcje we Francji nie są tanie, ale zawsze możecie spróbować darmowych atrakcji w Paryżu.

Wjazd na wieżę Eiffla – od 39 EUR;

Luwr – od 17 EUR;

1-godzinny rejs po Sekwanie – od 15 EUR;

Bilet na kabaret w Moulin Rouge z szampanem – od 89 EUR;

Nicea: godzinny rejs do zatoki Villefranche – od 20 EUR;

Wstęp do Muzeum Cywilizacji Europejskiej i Śródziemnomorskiej w Marsylii – od 11 EUR;

Bilet całodzienny do Disneylandu – od 45 EUR.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz