Czy Austria jest droga czy tania? Ceny w 2022 - BelSole

Czy Austria jest droga czy tania? Ceny w 2022

Przez Austrię najczęściej szybko przejeżdżamy. Latem na Bałkany, zimą na narty do Włoch. A gdyby tak w tym roku właśnie tam poszusować na stokach? Pytanie tylko, ile to będzie kosztowało! Nie wiecie ile przeznaczyć pieniędzy na wycieczkę? Sprawdzamy dla Was, czy Austria jest droga, czy tania, ceny w 2021/2022!

Ceny noclegów w Austrii

W Austrii znajdziecie nocleg w hostelach, domkach wakacyjnych, apartamentach i hotelach. Najtańsze są oczywiście hostele. Choć jeśli jedziecie w grupie, warto rozważyć wynajęcie apartamentu. Ceny oczywiście zależą od klasy obiektu, lokalizacji oraz terminu. Na przykład noc na początku grudnia w Wiedniu w hostelu w pokoju wieloosobowym kosztuje od 14 EUR. Natomiast nocleg w pokoju 2-os. w hotelu 3-gwiazdkowym to wydatek co najmniej 85 EUR. Podobne ceny w tym terminie są też w hotelach w Innsbrucku. W takiej samej cenie znajdziecie również apartament, tyle że dla 4 osób.

Ceny w restauracjach w Austrii

Ceny w restauracjach są bardzo zróżnicowane. Wszystko zależy od tego, czy stołujcie się w popularnym lokalu w Wiedniu, barze w kurorcie alpejskim, czy w fast foodzie. Na przykład za posiłek w barze, gdzieś w bocznej uliczce zapłacicie ok. 10 EUR. W przeciętnej restauracji obiad zaczyna się od ceny 20 EUR. Zestaw w fast foodzie kosztuje ok. 8 EUR. W barze w Wiedniu za piwo zapłacicie ok. 4 EUR, a za espresso 2,40 EUR.

Ceny w sklepach w Austrii

Najtańsze zakupy zrobicie w supermarketach. Najpopularniejsze to: ​​Billa, Hofer, Lidl, Merkur, Metro, Norma, Penny Markt, Spar (Interspar) i Unimarkat. Zgodnie z prawem sklepy mogą być otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach od 6 do 21, a w soboty od 6 do 18. 

Oto przykładowe średnie ceny 2021/2011 w Austrii: jajka (12 szt.) – 3 EUR, 1 l mleko – ok. 1,10 EUR, chleb biały – ok. 1,90 EUR, lokalny ser (1 kg) – 13 EUR, szynka (1 kg) – 10,99 EUR, pomidory – 2,50 EUR, 1 kg jabłek – 2,20 EUR. Zobaczcie jak wyglądają ceny podobnych produktów w Holandii.

Ile kosztuje wódka i wino w Austrii?

Butelka wina ze średniej półki to wydatek ok. 7 EUR. Cena butelki wódki wynosi ok. 13 EUR, Whisky – ok. 16 EUR.

Ile kosztuje piwo w Austrii?

Butelka 0,5 l lokalnego piwa kosztuje ok. 1,10 EUR, importowanego (0,33 l) ok. 1,60 EUR.

Ile kosztują papierosy w Austrii?

Za paczkę papierosów zapłacicie ok. 5,50 EUR.

Transport w Austrii

Podróż samochodem

Z Krakowa do Wiednia jest tylko 465 km, to mniej niż do Gdańska. Więc nie dziwne, że większość Polaków wybiera się do Austrii własnym samochodem. Trzeba pamiętać, że w tym kraju obowiązują winiety za przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu. 

Winiety kupicie na granicy oraz przez internet. Ceny winiet dla samochodu osobowego do 3,5 t wynosi: 10-dniowa – 9,50 EUR, 2-miesięczna – 27,80 EUR oraz roczna – 92,50 EUR. Poza tym w Austrii jest kilka płatnych odcinków dróg. Znajdują się one na autostradach A9 Pyhrn, A10 Tauern, A11 Karawanken, A13 Brenner i drodze ekspresowej S16 Arlberg. 

Ceny paliwa w Austrii w połowie września 2021 wglądały następująco:

  • PB 95 – 1,22 EUR/l
  • ON – 1,16 EUR/l
  • PB 98 – 1,39 EUR/l
  • LPG – 0,77 EUR

Parkingi w austriackich miastach są płatne. Za 30 min parkowania zapłacicie 1 EUR, za 1 godz. – 2 EUR, a za 2 godz. – 4 EUR.

Taksówki

Średnia cena za rozpoczęcie kursu w normalnej taryfie wynosi ok. 4 EUR, przejazd za 1 km to ok. 1,80 EUR.

Komunikacja po Wiedniu

Po stolicy Austrii najłatwiej jest poruszać się komunikacją miejską. Do wyboru macie 5 linii metra, 28 linii tramwajowych oraz 69 autobusowych. Bilet jednorazowy kosztuje 2,20 EUR, 48-godz. – 13,30 EUR, a tygodniowy 16,20 EUR.

Autobusy

Nie macie auta? Po Austrii możecie spokojnie podróżować autobusem. Najpopularniejsze sieci to Flixbus oraz OBB Postbus. Dojedziecie nimi niemal w każdy zakątek kraju. Na przykład bilet na trasę Wiedeń – Graz kosztuje ok. 17 EUR.

Pociągi

Jeśli nie samochodem i autobusem to zwiedzać Austrię możecie pociągiem. Austriackie linie kolejowe ÖBB obsługują regionalne i dalekobieżne połączenia na terenie Austrii, a także sieć połączeń w Liechtensteinie. Najpopularniejszych trasy to te łączące ze sobą większe miasta, np. Wiedeń – Graz (od 20 EUR), Salzburg – Wiedeń (od 19 EUR), czy Graz – Salzburg od 25 EUR. Cena zależy od typu pociągu, daty oraz pory dnia.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz