11 Najlepsze atrakcje Gran Canaria, co zwiedzić i zobaczyć? Przewodnik i poradnik - BelSole

11 Najlepsze atrakcje Gran Canaria, co zwiedzić i zobaczyć? Przewodnik i poradnik

Gran Canaria przyciąga turystów błękitem oceanu i złocistymi plażami. To jednak nie jedyne, co zielona wyspa ma do zaoferowania! Jakie są najlepsze atrakcje Gran Canarii, które warto zobaczyć podczas wakacyjnego pobytu? Poznaj nasz subiektywny ranking 11 najciekawszych miejsc do zobaczenia na wyspie! Więcej nie musicie sobie zadawać pytania co zwiedzić i zobaczyć na Gran Canaria!

 

Zwiedzanie Gran Canaria

 

Gran Canaria zwiedzanie

Jak zwiedzać Gran Canarię? Gran Canaria to jedna z bardziej imprezowych Wysp Kanaryjskich, jednak nie tylko klubami to miejsce stoi. Znajdziecie tutaj sporo ciekawych atrakcji, Gran Canaria to także miejsce z pięknymi widokami i mnóstwem naturalnych atrakcji, wzgórz, jaskiń czy plaż. Po Gran Canaria najlepiej poruszać się samochodem wypożyczonym w lokalnej wypożyczalni lub poruszać się miejscowymi busami poruszającymi się po najpopularniejszych trasach i miejscach na Gran Canaria. Sama wyspa ma około 40 do 50 km średnicy, więc nie należy do najmniejszych Wysp Kanaryjskich. Na Gran Canaria znajduje się lotnisko oraz przystań promowa z której możecie dopłynąć na przykład na Teneryfę. 

Starajcie się nie pić na Gran Canaria wody z kranu, niektórzy twierdzą, że nie jest najlepsza.

 

Pico de las Nieves

 

Pico de las Nieves

Pico de las Nieves to najwyższy szczyt Gran Canarii, mający prawie 2000 metrów n.p.m. Możecie go zdobyć na dwa sposoby: pieszo (szlaki są dobrze oznakowane) lub samochodem (na górze znajduje się parking). Roztacza się stąd bajeczna panorama na wyspę oraz pobliską Teneryfę. Warto wybrać się tu na zachód słońca – czeka Was prawdziwa uczta dla oczu oraz dla duszy – widok na zanurzony w oceanie chmur i oświetlany promieniami monolit Roque Nublo oraz mieniąca się kolorami Teneryfa, stopniowo chowająca się w mroku, na długo zapadną Wam w pamięci.

 

Puerto de Las Nieves

 

Puerto de Las Nieves

Stromy klif, kafejki skąpane w portowym słońcu i szum oceanu. Tym przywita Was rybacka osada Puerto de las Nieves, w której zakochacie się bez pamięci. Magii miejscu dodaje Dedo de Dios, czyli niezwykła formacja skalna zanurzona w oceanie, która kształtem przypomina palec. Błogi, nieco senny, portowy klimat udziela się tu każdemu odwiedzającemu. Rozsiądźcie się więc w jednej z tutejszych restauracji i rozsmakowując się w kanaryjskiej kuchni – chłońcie otaczające Was piękno.

 

Puerto de Mogan

 

Puerto de Mogan

Urocza, niewielka osada położona na południowym wybrzeżu Gran Canarii, przyciąga turystów swoim romantycznym klimatem. Wśród bielonych domków w stylu kolonialnym rozkwitają kolorowe kwiaty. Wąskie uliczki przecinają kanały, sprawiając, że Puerto de Mogan przypomina Wenecję w miniaturowej wersji. Spacer wzdłuż plaży i przechadzka po miasteczku utwierdzą Was w przekonaniu, że znaleźliście się w bajkowym miejscu. Idealnym zwieńczeniem dnia w Puerto de Mogan będzie podziwianie zachodu słońca w jednej z nadbrzeżnych restauracji, serwujących znakomite owoce morza.

 

Teror

 

Teror

Teror to niezwykle urocze miasteczko Gran Canarii, zlokalizowane w centralnej części wyspy. Kolorowe fasady budynków z rzeźbionymi, drewnianymi balkonami, kręte uliczki oraz typowo kanaryjska architektura starówki tworzą wyjątkowy klimat. Spacerując pomiędzy zielono-niebiesko-żółto-czerwonymi kamienicami nie sposób nie mieć dobrego humoru!

 

Arucas

 

Arucas

Słoneczne Arucas to drugie co do wielkości (zaraz po stolicy – Las Palmas) miasto Gran Canarii. Zlokalizowane w północnej części wyspy, zachwyca swoimi historycznymi zabudowaniami, z kościołem parafialny świętego Jana Chrzciciela w roli głównej. Jednak to nie zabytkowa architektura jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem miasta, ale… produkowany tu rum. Wyspy Kanaryjskie znane są z wytwarzania tego wyśmienitego trunku. Będąc w Arucas koniecznie dajcie się więc skusić na „chupito”, czyli kieliszeczek lokalnego alkoholu.

 

Barranco de Guayadeque

 

Barranco de Guayadeque 

Jeśli kochacie piękno przyrody i doceniacie cuda stworzone przez naturę, koniecznie wybierzcie się na trekking w okolice Barranco de Guayadeque. Piaskowo-czerwony wąwóz przywodzi skojarzenia z najpiękniejszymi kanionami Stanów Zjednoczonych. Jedną z największych atrakcji jest niezwykła formacja skalna zwana Tobas de Colores. Ci, którzy uwielbiają wpatrywać się w gwiazdy, docenią możliwość zwiedzenia mieszczącego się w pobliżu (około 20 km odległości) obserwatorium astronomicznego Temisas – widoki są tu naprawdę…niebiańskie! Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że w Barranco de Guayadeque czeka na Was moc przygód.

 

Jardín Botánico Canario Viera y Clavijo

 

jardin Canario

Ogród botaniczny Viera y Clavijo w Tafira Alta to miejsce, w którym zgromadzono bogaty świat roślinności Gran Canarii. Na 27 hektarach zobaczycie blisko 500 różnych gatunków, z których wiele to endemity – występują tylko na terenie wyspy. Jardín Botánico Canario Viera y Clavijo podzielono na kilka odrębnych stref, uporządkowując zgromadzoną tu florę. Na szczególną uwagę zasługują: Plac Palm, Ogród Wysp i najnowszy spośród obszarów – Ogród świata.

 

Wydmy w Maspalomas

 

Wydmy w Maspalomas

Na południu Gran Canarii poczujecie się jak w samym sercu gorącej Sahary. Plaża Maspalomas to miejsce, gdzie złocisty piasek wydaje się nie mieć końca! To tu, tuż za latarnią morską, zaczyna się niezwykłe widowisko stworzone przez naturę – na obszarze ponad 400 hektarów zobaczycie spektakularne wydmy, osiągające wysokość 10 metrów. Spacerując wśród wydm Maspalomas pamiętajcie, żeby traktować tę przestrzeń z odpowiednią troską, podążając jedynie wytyczonymi szlakami – obszar jest pod ochroną, stanowiąc część parku przyrody.

 

Cenobio de Valerón

 

Cenobio de Valerón

Miłośnicy historii koniecznie powinni udać się na północ wyspy, żeby zobaczyć jedno z najciekawszych stanowisk archeologicznych na Wyspach Kanaryjskich – jaskinie w Valeron. Wyglądem przypominają wielki ul, wykuty w skale. W rzeczywistości Cenobio de Valerón, których jest blisko 300, pełniły funkcję ogromnego spichlerza. Przed wiekami mieszkańcy wyspy przechowywali tu zboże, które było głównym składnikiem ich codziennej diety. Jaskinie możecie zwiedzić na własną rękę lub z przewodnikiem.

 

Oceanarium Poema del Mar

 

Jednym z najlepszych miejsc, jakie możecie zobaczyć w stolicy wyspy – Las Palomas – jest ogromne, nowoczesne oceanarium Poema del Mar. To jedyne takie miejsce na całych Wyspach Kanaryjskich. Zanurzycie się tu w podwodnym świecie, który oczaruje Was bioróżnorodnością – zobaczycie około 350 gatunków ryb oraz morskich stworzeń. Oceanarium podzielone jest na kilka obszarów, z których każdy przedstawia ekosystem z innej części świata – od Afryki, przez Azję po Australię. Szczególne wrażenie robi ogromne akwarium, mające 36 metrów długości i 7 metrów wysokości. Trzeba przyznać, że oceanarium Poema del Mar robi niesamowite wrażenie! 

 

Valle de Agaete

 

widoki na gran canaria
Wzgórza i góry na Gran Canaria

Valle de Agaete jest piękną, zieloną doliną Gran Canarii. Poza bujną roślinnością i uroczą zabudową zobaczycie tu uprawy owoców tropikalnych (pomarańcze, grejpfruty, mango, papaja) i plantacje kawy. Tak, tak, dobrze przeczytaliście – na Gran Canarii od XIX wieku produkuje się popularną Arabicę. Mieszkańcy wyspy twierdzą, że ich kawa jest numerem jeden w całej Hiszpanii!

 

Mapa atrakcji Gran Canaria

 

Gran Canaria atrakcje mapa

1) Wydmy Maspalomas 2) Teror 3) Valle de Agaete 4) Poema del Mar 5) Cenobio de Valerón 6) Jardín Botánico Canario Viera y Clavijo 7) Barranco de Guayadeque 8) Arucas 9) Puerto de Mogan 10) Puerto de Las Nieves 11) Pico de las Nieves

Zwiedzając najlepsze atrakcje Gran Canarii poczujecie klimat kanaryjskiej wyspy. Poznacie jej różnorodność i dostarczycie sobie wakacyjnych wspomnień, przeplatanych promieniami słońca i szumem oceanu.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz