Czy Turcja należy do NATO? Czy Turcja jest w NATO?

NATO, czyli Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego, albo potocznie Sojusz Północnoatlantycki, to organizacja bliska sercu każdego Polaka. Jest to sojusz wojskowy, zawarty na mocy Traktatu Północnoatlantyckiego z dnia 4 kwietnia 1949r. To właśnie ten sojusz jest gwarancją bezpieczeństwa Polski i innych krajów do niego należących. Czy do tych krajów należy Turcja? Czy Turcja wchodzi w skład NATO?

Turcja w NATO – czy jest państwem członkowskim NATO?

Mimo, że NATO składa się niemal wyłącznie z krajów leżących w Ameryce Północnej lub Europie, to znalazło się w nim miejsce dla leżącej w 97% w Azji Turcji. Tak więc, Turcja należy do NATO.

 

Od kiedy Turcja należy do NATO? Kiedy Turcja wstąpiła do NATO?

Turcja dołączyła do Sojuszu Północnoatlantyckiego bardzo szybko, bo już 18 lutego 1952 roku, czyli niecałe 3 lata po utworzeniu NATO. Było to pierwsze rozszerzenie Sojuszu, a wraz z Turcją, do NATO została przyjęta Grecja.

Jak widać, Turcja jest członkiem NATO zdecydowanie dłużej niż Polska. Członkostwo Turcji w NATO trwa już aż 70 lat! Jednak, ostatnimi czasy, stosunki Turcji z NATO nie są idealne, głównie ze względu na turecko-amerykański konflikt interesów w Syrii. Pojawiły się nawet sygnały mówiące, że Turcja mogłaby opuścić szeregi NATO. Czy tak się stanie? Czas pokaże!

Zobacz także:

Dodaj komentarz