Czy Portugalia jest droga czy tania, ceny w 2022? - BelSole

Czy Portugalia jest droga czy tania, ceny w 2022?

Portugalia przyciąga pięknymi plażami Algevre, cudownym jedzeniem Lizbony i pysznym winem w Porto. Do tego wszędzie są przesympatyczni ludzie, a zabytkiem jest niemal każdy budynek. Wybieracie się do Portugalii? Nie wiecie ile wziąć pieniędzy? Sprawdzamy dla Was, czy Portugalia jest droga, czy tania, ceny w 2022!

 

Ceny noclegów w Portugalii

 

hotele Portugalia ceny
Widok z hotelu Albergaria Senhora do Monte w którym spaliśmy

W Portugalii znajdziecie każdy rodzaj noclegu: hostele, hotele, pensjonaty i pola namiotowe. Ogólnie rzecz biorąc ceny noclegów w Lizbonie, Porto i rejonie Algevre są zbliżone do siebie. Oczywiście w ramach podobnego standardu i atrakcyjności lokalizacji. Np. najtańsze noclegi w hostelu w sali wieloosobowej zaczynają się od 7 EUR. Za pokój w hotelu dwugwiazdkowym zapłacicie od 44 EUR, a za luksusy w hotelu 5-gwiazdkowym ponad 180 EUR za noc.

My spaliśmy w Albergaria Senhora do Monte z pięknym widokiem na miasto – i też ten hotel Wam polecimy.

 

Ceny w restauracjach w Portugalii

 

ceny w restauracjach w Portugalii
Ceny w Há Tapas no Mercado!!! w Lizbonie

Wysokość cen w restauracjach zasadniczo zależy od lokalizacji. W Lizbonie, Porto czy rejonie Algevre zapłacimy znacznie więcej, niż w miejscach mniej turystycznych. 

W Portugalii kawę podaje się na zakończenie posiłku. Pije się ją zresztą o każdej porze dnia, kosztuje ok. 0,70-1,5 EUR.

Na śniadanie możecie wziąć zestaw śniadaniowy (rogalik, ciastko i kawa), za który zapłacicie ok. 3,50 EUR.

ceny soku w Portugalii
Ceny na stoiskach z sokiem w Portugalii

W Portugalii popularne jest podawanie oliwek albo pieczywa jako starter. Koszt miseczki to ok. 1-2,5 EUR. Pamiętajcie, że nawet jak kelner poda Wam je bez pytania, to jeśli nie chcecie ich jeść, to podziękujcie. Inaczej będziecie musieli zapłacić.

Ceny dań głównych zaczynają się od ok. 6 EUR, np. zapiekanka z dorsza Bacalhau à Brás kosztuje 8-14 EUR, grillowane sardynki podawane z ziemniaki oraz sałatą – 6-12 EUR, a kurczak z rożna z frytkami – 6-10 EUR.

Pamiętajcie, że większość restauracji ma tzw. menu turistico lub prato do dia. Wtedy za 8-15 EUR dostaniecie obiad złożony z zupy albo sałatki, dania głównego, napoju albo deseru, albo kawy.

Zobaczcie ile kosztuje i co to jest Pasteis de Nata.

 

Ceny w sklepach w Portugalii

 

ceny w sklepach w Portugalii
Ceny w Pingo Doce, portugalskiej Biedronce

Najlepiej robić zakupy w marketach typu Pingo Doce, Minipreço lub Lidl albo w hipermarketach Continente, Jumbo lub Intermarche.  Przykładowe ceny: na jajka (10 szt.) wydacie 1,3 EUR, na 1 l mleka – 0,6 EUR, na biały chleb (500 g) – 1,2 EUR, pomidory – 1 EUR a na 1 kg jabłek – 1,4 EUR.

Ile kosztuje wino w Portugalii?

Butelka wina kosztuje ok. 4-5 EUR.

Ile kosztuje piwo w Portugalii?

Lokalne piwo (0,5 l) to wydatek ok. 1 EUR, natomiast importowanego (0,33 l) ok. 2 EUR. 

Ile kosztują papierosy w Portugalii?

Za paczkę papierosów znanej firmy zapłacicie ok. 5 EUR.

Zobaczcie co warto kupić w Portugalii i przywieźć ze sobą.

 

Ceny w Portugalii – autobusy, wynajęcie auta

 

ceny transportu w Portugalii

W większych miastach Portugalii działa sprawnie komunikacja publiczna. Cena zależy od miasta. W Lizbonie np. godzinny bilet na każdy środek transportu kosztuje 1,45 EUR. Bilet dobowy to koszt 6,30 EUR.

W Porto, aby korzystać z komunikacji miejskiej, trzeba wykupić kartę Andante (0,6 EUR). Cena biletu uzależniona jest od liczby stref, jakie chcemy przejechać. Np. pojedynczy bilet Z2 (obejmujący strefę, w której został skasowany oraz sąsiadujące) kosztuje 1,20 EUR i jest ważny godzinę. Bilety dobowe kosztują od 4,15 EUR. 

W rejonie Algevre wzdłuż całego wybrzeża kursują autobusy sieci EVA, a na zachodzie również Frota Azul. Bilet jednorazowy kosztuje ok. 2-6 EUR, natomiast trzydniowy – 30,10 EUR, a tygodniowy – 37,50 EUR.

Dobrym pomysłem na podróżowanie po Portugalii jest wynajęcie auta. Średni koszt to ok. 28 EUR dziennie.

Ceny paliwa kształtują się na poziomie: benzyna 95 – ok. 1,64 EUR/l, benzyna 98 – 1,78 EUR/l, diesel – 1,47 EUR/l, LPG – 0,63 EUR/l.

Poruszając się autem, musicie pamiętać, że autostrady są płatne. Przejazd A1 między Lizboną a Porto to 21,45 EUR, A22 z Faro do Lagos – 5,30 EUR, a z Lizbony do Fatimy – ok. 8,30 EUR.

 

 

Ceny atrakcji w Portugalii

 

ceny atrakcji w Portugalii

Zwiedzanie najciekawszych miejsc to podstawa podróży. Ile kosztuje ta przyjemność w Portugalii? Podajemy ceny przykładowych atrakcji.

Lizbona:

Klasztor Hieronimitów – 10 EUR;

Wieża Belem – 6 EUR;

Katedra Sé de Lisboa – 4 EUR (wstęp do katedry głównej jest bezpłatny, cena obejmuje wejście na gotyckie krużganki oraz do katedralnego skarbca, oraz na chór).

Porto:

Zwiedzanie piwnic z winem w dzielnicy Vila Nova de Gaia z podstawową degustacją (3 rodzaje wina) to koszt 14 EUR.

Wieża Kleryków – 5 EUR.

Kościół św. Franciszka i muzeum – 7,5 EUR.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz