Czy Słowacja jest w NATO? Słowacja w pakcie półnoatlantyckim  - BelSole

Czy Słowacja jest w NATO? Słowacja w pakcie półnoatlantyckim 

NATO jest wiodącym sojuszem militarnym na świecie, a ze względu na potencjał zbrojeniowy zrzeszonych w nim państw pełni istotną rolę strategiczną. Pod kątem bezpieczeństwa wojskowego w naszej części Europie, niezwykle ważnym wydaje się pytanie o to, czy Słowacja jest w Nato. Odpowiedź poznacie w naszym artykule. Zapraszamy do lektury. 

Słowacja w NATO. Czy jest? 

Osoby, które dobrze orientują się w kwestiach geopolitycznych, nie będą miały problem z rozwikłaniem kwestii o tytule: Czy Słowacja jest  NATO. Odpowiedź na to pytanie jest oczywiście twierdząca. 

Słowacja w NATO funkcjonuje od 2004 roku. Kraj naszych południowych sąsiadów stał się częścią najważniejszego sukcesu militarnego na świecie za sprawą piątego rozszerzenia, kiedy to członkami paktu północnoatlantyckiego zostały również Estonia, Litwa, Łotwa, Bułgaria, Rumunia i Słowenia (Polska dołączyła do NATO 5 lat wcześniej, razem z Czechami i Węgrami).  Zatem Słowacja jest częścią NATO już niemal od 20 lat. 

Skoro już wiesz, czy Słowacja jest w NATO, na pewno zastanawiasz się, jakie konsekwencje wynikają z tego faktu. Informacje te rozwiniemy w dalszej części tego materiału. 

 

Słowacja w NATO. Jakie korzyści ma Słowacja z członkostwa NATO

Członkostwo w NATO jest istotną częścią polityki bezpieczeństwa Słowacji. Jednym z najważniejszych przepisów sojuszu jest Artykułu 5. Traktatu Waszyngtońskiego, który zobowiązuje wszystkie państwa zrzeszone w NATO do pomocy militarnej zaatakowanemu członkowi. Fakt ten zwiększa bezpieczeństwo Słowacji na arenie międzynarodowej i pomaga ustabilizować sytuację polityczną tego państwa. Biorąc pod uwagę, że w ostatnich miesiącach nasza część Europy znajduje się w pobliżu obszarów walk na Ukrainie, ustalenia te znacznie zmniejszają szansę na napaść na teren Słowacji ze strony agresora.

Obecność Słowacji w NATO ma też inne konsekwencje. Na tym terytorium stacjonują żołnierze z państw zrzeszonych w sojuszu, a nasi południowi sąsiedzi otrzymują również wsparcie technologiczne w zakresie wojskowości od militarnych potęg, takich jak Stany Zjednoczone. Dodatkowo, słowaccy żołnierze biorą też udział w misjach wojskowych, które NATO przeprowadza na niemal całym świecie.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz