Chociaż może się to wydawać nieprawdopodobnym tak jest – wiele osób zastanawia się nad przynależnością państwową Sycylii. Wielu też nie wie czy Sycylia jest wyspą czy nie. Dziś odpowiadamy na pytania dotyczące Sycylii. Co to za państwo? Czy jest wyspą? Jaka jest powierzchnia Sycylii i ilu ludzi tu mieszka. Tego dowiecie się dzisiaj.
Na pierwszy rzut oka pytanie o przynależność państwową Sycylii może wydawać się głupie – zwykle głupie jest – ale jeśli zagłębimy się w historię to nabiera ono głębszego sensu.
Polityka i przeszłość
Od 15 maja 1946 roku Sycylia, Wyspy Liparyjskie, Egady, Wyspy Pelagijskie i Pantelleria tworzą autonomiczny region Włoch zamieszkany obecnie przez ok. 5,1 mln mieszkańców. W praktyce autonomia Sycylii jest pod niektórymi względami dość dyskusyjna jednak wyspa ma swojego prezydenta. Jest nim Nello Musumeci. Władza ustawodawcza podzielona jest między włoski rząd, a Sycylijskie Zgromadzenie Regionalne. Od 1946 roku gdy Włochy stały się republiką trwają starania nad poprawą warunków bytowych na Sycylii ale nawet dziś po wielu latach jest to jeden z biedniejszych regionów kraju.
Warto jednak pamiętać, że wcześniejsze zjednoczenie państw Półwyspu Apenińskiego to wciąż dość młoda sprawa. Pod władzą Królestwa Sardynii proces został zapoczątkowany w 1859 roku. Sycylia stała się częścią zjednoczonych Włoch 17 marca 1861 roku. Oo tej pory istniało tu wiele odrębnych państw przez co do dziś włosi mieszkający w poszczególnych regionach kraju czują bliższy związek ze swoją małą ojczyzną niż z krajem jako takim. Nie inaczej jest na Sycylii. W północnych regionach Włoch nie każdy przepada za Sycylijczykami i czasem określa ich przymiotnikami, których niestety nie możemy zacytować na blogu podróżniczym Belsole.pl
Geografia
Czy Sycylia jest wyspą? Oczywiście tak. To największa wyspa na Morzu Śródziemnym. Sycylia zwana czasem Trinacrią leży na południe od Półwyspu Apenińskiego. Sycylia ma powierzchnię 25 710 kilometrów kwadratowych i zamieszkuje ją nieco ponad 5 mln osób. Najwyższym szczytem na Sycylii jest wciąż wulkan Etna (tu więcej na temat wejścia na wulkan Etna) wznoszący się obecnie na 3340 m n.p.m. a stolicą wyspy jest Palermo. Wyspa kusi turystów swoim niepowtarzalnym klimatem śródziemnomorskim. Jest jednym z najbardziej nasłonecznionych miejsc nie tylko we Włoszech ale i w całej Europie.
Sycylia – podsumowanie
Jeśli mamy trzymać się urzędowych faktów to podsumowując możemy stwierdzić: tak – Sycylia jest wyspą. Tak – Sycylia jest częścią Włoch, a więc również i Unii Europejskiej (tu odpowiadamy na pytanie czy do Włoch potrzeba paszportu). W pozostałych tekstach więcej na temat bezpieczeństwa na Sycylii.
AUTOR BLOGA |
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl! |