Czy w Austrii jest wigilia? Czy obchodzi się? Co je się na wigilię w Austrii? - BelSole

Czy w Austrii jest wigilia? Czy obchodzi się? Co je się na wigilię w Austrii?

Wybieracie się do Austrii w grudniu i zastanawiacie się czy może Austriacy obchodzą wigilię? Czy w Austrii jest wigilia i jeśli tak to co je się na wigilię w Austrii? Zobaczcie co ciekawego ma dla Was Austria w tym magicznym świątecznym czasie.

 

Czy w Austrii obchodzi się wigilię?

 

czy w Austrii jest wigilia

Święta to okres przepięknych Jarmarków Świątecznych (zwłaszcza tych w Wiedniu), jednak czy w tym czasie bożonarodzeniowym, Austriacy obchodzą wigilię? Czy jest wigilia w Austrii 24 grudnia, podobnie jak w Polsce? Otóż, odpowiedź może Was nie zdziwić i okazuje się, że w Austrii obchodzi się wigilię w formie kolacji 24 grudnia. Co je się na takiej kolacji wigilijnej? Jak wygląda menu i tradycje? Zobaczcie!

 

Co je się na wigilii w Austrii?

 

ciastka wigilijne austria
Ciasteczka orzechowe w kształcie półksiężyców vanillekipferi 

Otóż kolacja wigilijna podczas wigilii w Austrii to punkt kulminacyjny całego dnia i oczekiwania na 25 grudnia. W tym dniu Austriacy będą śpiewać Stille Nacht, czyli cichą noc – jedną z najpopularniejszych melodii świątecznych na świecie. Zacznijmy od tego, że w zależności od regionu potrawy wigilijne w Austrii mogą się różnić, ale często temat jest mniej więcej wspólny.

Co je się na wigilie w Austrii? Oto przykładowe menu wigilijne w Austrii:

 • W niektórych regionach podaje się gęś z czerwoną kapustą i kluskami na kolacje wigilijną
 • W dużej części domostw w Austrii na wigilie, podaje się znanego w Polsce karpia smażonego podawanego z pieczonymi warzywami
 • W Vorarlbergu i Tyrolu, czyli na zachodzie Austrii podaje się raclette czyli grillowany/pieczony ser
 • Na deser podczas wigilii w Austrii podaje się często tort SacheraStollen (ciasto z owocami i marcepanem) ciastka linzer, vanillekipferi (ciastka z orzechami) lub strudel z jabłkami lub makiem i wiśnią.
 • Popularnym napojem jest glühwein czyli mix czerwonego wina, cukru i przypraw.
 • Jabłkowy cydr jest także popularny na austriackich wigilijnych stołach.

 

Wigilia w Austrii, ciekawostki

 

 • Po uczcie Austriacy idą (ci wierzący) na pasterkę, po niemiecku Christmette lub też nazywana jest mszą bożonarodzeniową. Zaczyna się zazwyczaj o północy – zazwyczaj bo niektóre miasta lub gminy przesuwają godziny pasterki.
 • To właśnie w Austrii rozpopularyzowałą się melodia Cichej Nocy w Salzburgu w Kaplicy Stille-Nacht – znajduje się ona na niematerialnej liście dziedzictwa kulturowego UNESCO. Napisana została 24 grudnia 1818 roku przez Franza Grubera i Josefa Mohra w Oberndorf.

 • W Styrii wigilia jest podawana często bez głównego gorącego dania
 • 24 grudnia w Wigilie rozdaje się także prezenty (ale nie otwiera), jednak rozdaje je nie Święty Mikołaj a Christkind, czyli dzieciątko Jezus – podobnie jest w paru polskich regionach.
 • Od 24 grudnia w Austrii wystawia się także wszelakie szopki – głównie w okolicach Salzburga.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz