Jak wygląda wigilia we Włoszech? Co się je na wigilię we Włoszech? Czy jest wigilia? - BelSole

Jak wygląda wigilia we Włoszech? Co się je na wigilię we Włoszech? Czy jest wigilia?

Chcecie spędzić wigilię jak Włosi? Zastanawiacie się jak wygląda wigilia we Włoszech i czy we Włoszech obchodzi się wigilię?Czy Włosi obchodzą wigilię? Zobaczcie jak wyglądają wigilijne obrzędy we Włoszech!

 

Czy we Włoszech obchodzi się wigilię?

 

Włosi to także mocno tradycyjny kraj jak Polska, jednak czy wigilia we Włoszech to podobnie jak dla Polaków ważny dzień? Otóż, zacznijmy od odpowiedzi na najważniejsze pytanie – czy we Włoszech obchodzi się wigilię? Tak, ale nie tak jak w Polsce. Je się tutaj zdecydowanie lepszy obiad niż zwykle – co zdarza się jeść Włochom na wigilię? To oczywiście zależy od regionu, na przystawki często podaje się ryby lub owoce morza. Na pierwsze danie (primi) makaron z rybami lub owocami morza (słynne pasty). Na danie główne (secondi) możecie dostać Baccala czyli dorsza w wielu formach. Oto przykładowe włoskie menu wigilijne:

 

Co je się pije we Włoszech na wigilię?

 prosecco

Wigilia we Włoszech może zacząć się aperitivo, czyli kieliszkiem lekkiego alkoholu takiego jak na przykład Prosecco czy Aperol Spritz. Do kolacji możecie dostać także wino lub wodę. Jak widać napoje na wigilii we Włoszech nie różnią się wiele od tych przy zwyczajnej włoskiej kolacji.

 

Co je się we Włoszech na przystawkę na wigilię?

 

Przykładowe przystawki włoskie podawane na wigilię:

 • Crostini z wędzonym łososiem
 • Koktajl z krewetek
 • Łosoś Involtini
 • Małże
 • Sałatka z ośmiernicy
 • Scallops au gratin
 • Smażone warzywa lub ser

 

Co je się we Włoszech na danie główne na wigilię?

 

włoskie dania wigilijne

Podzielimy dania główne uznawane w Polsce na przykładowe Primi piati, czyli pierwsze danie główne i Secondi Piati czyli drugie danie główne:

 • Spaghetti alle vongole – spaghetti z małżami
 • Risotto marinara – risotto z owocami morza lub/i rybami
 • Rybne Ravioli
 • Baccala w sosie pomidorowym – dorsz
 • Parmigiana z włócznika (miecznika)
 • Baccala pieczony – dorsz

To oczywiście tylko przykłady typowych dań głównych we Włoszech na wigilię. Jeśli chcecie poznać o wiele więcej poczytajcie o tradycjach bożonarodzeniowych i wigilijnych we Włoszech.

 

Co je się we Włoszech na deser na wigilię?

 

panettone pandoro

Włoskie dolci! Zacznijmy od Torrone czyli od białego nugatu. O ile w Polsce kłócimy się o to czy w powinno się jeść sernik z rodzynkami czy bez, to we Włoszech spór jest o to czy powinno się jeść Pandoro czy Panettone. Czym się różni Pandoro i Panettone? W skrócie Panettone bogate jest w rodzynki lub i owoce kandyzowane natomiast Pandoro jest prostsze w formie i jest mocno maślane. Różnią się także formą – ale o tym więcej dowiecie się w naszym kolejnym artykule o tym czym różni się Panettone od Pandoro.

Popularnym słodkim dodatkiem we Włoszech pod koniec kolacji są także mandarynki oraz orzechy włoskie – jako Polacy będziecie szczęśliwi na takiej wigilii! 

Na koniec wigilii możecie dostać mały kieliszek digestivo, nie jest to jednak popularna tradycja.

Przychodząc w gości warto przynieść ze sobą butelkę trunku w ramach prezentu dla gospodarza lub jeśli nie wspieracie takich prezentów, możecie przynieść kwiaty lub też coś słodkiego.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz