Czy w Turcji obchodzi się Walentynki? Czy Turcy obchodzą Walentynki? - BelSole

Czy w Turcji obchodzi się Walentynki? Czy Turcy obchodzą Walentynki?

14 lutego to jedna z najbardziej charakterystycznych dat w kalendarzu. Tego dnia przypada święto zakochanych, czyli potocznie Walentynki. Tego dnia zakochane pary celebrują łączące je uczucie, obdarowując się prezentami i składając sobie życzenia walentynkowe. Restauracje, kina oraz producenci i sprzedawcy kiczowatych gadżetów w kształcie serduszek liczą zyski, a miłość kwitnie. Obraz ten znamy doskonale z naszego podwórka. Czy jednak Walentynki są obchodzone również w Turcji? Czy w Turcji świętuje się 14 lutego?

 

Czy w Turcji obchodzi się święto zakochanych? Walentynki w kraju muzułmańskim

W kulturze europejskiej Walentynki to wspomnienie chrześcijańskiego świętego – Walentego. Jest on patronem osób chorych na padaczkę, choroby psychiczne oraz zakochanych (dwa ostatnie często idą ze sobą w parze). Ciekawostką jest więc, że święto to obchodzone jest również w muzułmańskiej Turcji! W Turcji obchodzi się Walentynki! Turecka nazwa Walentynek to „Sevgiller Günü”.

 

Jak świętuje się Walentynki w Turcji? Tureckie zwyczaje walentynkowe

Tureckie Walentynki nie różnią się od tych które znamy z Polski i innych krajów należących do kręgu cywilizacji zachodniej. Tureccy zakochani tak samo wyznają sobie tego dnia miłość, kupują sobie prezenty, chodzą do restauracji albo kina. Wielu Turków wybiera 14 lutego na dzień w którym oświadczą się swojej wybrance. W Turcji zdarzają się również pary, które specjalnie planują ślub w Walentynki.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz