Czy we Francji mówią po angielsku? Czy Francuzi znają angielski? - BelSole

Czy we Francji mówią po angielsku? Czy Francuzi znają angielski?

Wiele stereotypów istnieje na temat Francji, jednym z nich jest to, że Francuzi mówią kiepsko po angielsku lub, że złośliwie nie używają angielskiego w rozmowie. Jak to jest? Czy we Francji mówi się po angielsku? Czy Francuzi znają angielski? Zobaczcie!

Czy we Francji dogadam się po angielsku?

Jak wygląda ta słynna (nie) znajomość języka angielskiego we Francji? Czy to tylko szkodliwy stereotyp? Może w rzeczywistości nie wygląda to tak jak w słynnych scenkach, gdzie kelner na złość nie odpowiada po angielsku pomimo znajomości języka – jednak jest ziarenko prawdy w tym micie.

Po pierwsze, faktycznie mało Francuzów deklaruje znajomość języka angielskiego – tylko 39% wszystkich obywateli mówi, że potrafi się porozumiewać w języku angielskim. Jeszcze mniejszy jest ten procent wśród starszego społeczeństwa. Inaczej sprawa się ma wśród młodych francuzów w centrach dużych miast – tutaj nie powinniście poczuć różnicy w stosunku do innych krajów Europy Zachodniej. 

Po drugie, Francja zajmuje 34 miejsce wśród krajów na świecie w rankingu znajomości języka angielskiego. Wyprzedzają ją Włochy, Hiszpania, Nigeria, Kenya, Litwa, Rumunia czy Grecja. Polska w tym zestawieniu jest 13, najlepsza jest Holandia.

Język angielski kontra Francuzi

Jak widać Francuzi nie przykładają w tej kwestii dużej uwagi, są dumni ze swojego języka – i to właśnie język francuski chcą promować. Nie zapomnijmy, że Francja kiedyś była globalną potęgą i najważniejszym graczem geopolitycznym w Europie. Do dziś sentyment za dawną wielkością powoduje, że język francuski jest nadal promowany na świecie. Prawie 300 mln ludzi na świecie mówi po francusku, w tym część Afryki, Europy, Ameryki Południowej, Północnej czy nawet Oceanii. 

Czy we Francji muszą mówić po angielsku? Nie!

Bo czemu mieliby musieć? Nie muszą także po Polsku. Jeśli chcecie jednak dogadać się z lokalsami na miejscu, starajcie się być życzliwi, możecie też robić małe wtrącenia w języku francuskim – możecie zawsze miło podziękować i powiedzieć Merci beaucoup (Mersi Boku) lub się przywitać Bonjour (bążur). Miłego zwiedzania Francji!

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz