Czy we Włoszech jest Boże Ciało? Kiedy jest? Czy jest wolne w Boże ciało i czy jest święto? - BelSole

Czy we Włoszech jest Boże Ciało? Kiedy jest? Czy jest wolne w Boże ciało i czy jest święto?

Boże Ciało, czyli nie w skrócie Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to święto i dzień wolny w Polsce, czy jednak tak samo jest we Włoszech? Czy Włochy mają Boże Ciało i czy jest wolne? Czy włosi obchodzą Boże Ciało? Zobaczcie, bo odpowiedź zaskakuje!

Boże Ciało zazwyczaj obchodzone jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego (w liturgii obejmuje święto plus siedem dni po nim). W tym roku Boże Ciało jest 8 czerwca 2023 roku – w Polsce świętujemy Boże Ciało, jak jest we Włoszech? Czy we Włoszech jest Boże Ciało? Czy jest procesja i czy miasta są blokowane? 

 

Boże Ciało we Włoszech, czy jest wolne?

Czy we Włoszech Boże Ciało to Święto? Włosi podobnie jak Polacy słynną z katolicyzmu, wielu Włochów to chrześcijanie i obchodzi ważne święta kościelne. O ile większość świąt kościelnych pokrywa się pomiędzy naszymi krajami – to tutaj jest trochę inaczej. Otóż we Włoszech Boże Ciało ukrywa się pod nazwą Corpus Domini i nie jest obchodzone w czwartek (w tym wypadku 8 czerwca 2023), obchodzone jest za to w niedzielę, która następuje po tym czwartku. W tym roku będzie to 11 czerwiec 2023, jak widać więc Włosi obchodzą Boże Ciało, jednak robią to w innym dniu, czyli tylko 3 dni później.

Niestety przez to, nie możecie liczyć na dzień wolny w ten czwartek we Włoszech jeśli pracujecie na półwyspie apenińskim. Możecie jednak udać się na procesję, bo podobnie jak w Polsce – Włosi także chodzą na procesję z okazji Bożego Ciała (Corpus Domini).

Infiorata we Włoszech

Infiorata we Włoszech
Dywany z kwiatów układa się we Włoszech z okazji Bożego Ciała – Corpus Domini.

Dodatkową ciekawą włoską tradycją związaną z Bożym Ciałem, jest Infiorata czyli układanie z kwiatów przepięknych kolorowych dywanów w centrach miast. Tradycja ta powstała się w Rzymie w XVII wieku z okazji święta kwiatowego.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz