Czy w Bułgarii jest cyrylica? Jakie pismo jest w Bułgarii? Jaki alfabet? - BelSole

Czy w Bułgarii jest cyrylica? Jakie pismo jest w Bułgarii? Jaki alfabet?

Odwiedzając Bułgarię, nie sposób nie zwrócić uwagi na to, że alfabet tego kraju znacznie odbiega od standardu znanego w Polsce. Wielu osobom może on kojarzyć się z literami charakterystycznymi dla języka rosyjskiego. Z tego powodu, zasadnym wydaje się pytanie, czy w Bułgarii jest cyrylica. Kwestię tę rozstrzygniemy w naszym artykule. Przedstawimy w nim również inne informacje na temat bułgarskiego alfabetu. Dlatego gorąco zachęcamy do lektury! 

 

Czy w Bułgarii jest cyrylica?  

 

Zacznijmy od ustosunkowania się do najważniejszego tematu tego materiału – Czy w Bułgarii jest cyrylica? Odpowiedź na to pytania jest w gruncie rzeczy twierdząca, jednak wymaga drobnego uściślenia. Do zapisu języka bułgarskiego służy grażdanka, a więc graficzna forma cyrylicy opracowana i wprowadzona do użytku na początku XVIII wieku.  

W kontekście tego, czy w Bułgarii jest cyrylica, nie sposób pominąć znaczenie bałkańskiego kraju w kontekście rozwoju tego alfabetu. Większość współczesnych źródeł historycznych podaje, że pierwsze ślady użycia cyrylicy zostały odnotowane na terenie wschodniej Bułgarii, skąd język ten rozprzestrzenił się na tereny Serbii oraz dawnej Rusi Kijowskiej. 

Skoro już odpowiedzieliśmy na pytanie, czy w Bułgarii jest cyrylica, warto również pochylić poznać więcej szczegółów na temat alfabetu i całego języka tego bałkańskiego kraju. Pismo, którym posługują się Bułgarzy składa się z 30 znaków, a ostatnie zmiany zaszły w nim w 1945 roku, kiedy to oficjalnie usunięto dwie litery należące do starszych odmian cyrylicy. Sam język bułgarski jest używany przez około 9 milionów ludzi, a oprócz Bułgarii, można go usłyszeć również m.in. w Grecji, Kanadzie, Macedonii Północnej, Mołdawii, Rumunii, Serbii i Ukrainie. 

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego materiału nie będziesz miał już problemów z odpowiedzią na pytanie “czy w Bułgarii jest Cyrylica”. Liczymy, że informacje, które udostępniliśmy, pomogą Ci w Twojej wycieczce do tego pięknego kraju. 

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz