Festiwal Kwiatów na Maderze - kolorowe parady i tańce - BelSole

Festiwal Kwiatów na Maderze – kolorowe parady i tańce

Jeśli jedziecie na wyspę wiecznej wiosny – możecie być pewni, że traficie na jakiś festiwal. Warzyw, owoców, wina albo folklorystyczny. Jednak największa impreza odbywa się 2 tygodnie po Wielkanocy, a jest to Festiwal Kwiatów na Maderze. W tym roku wyjątkowo będzie przełożony na wrzesień.

Skąd się wziął Festiwal Kwiatów na Maderze?

Jeśli interesuje Was gdzie leży Madera, to kwiaty kwitną w tym miejscu prawie cały rok. Jednak to na przełomie kwietnia i maja, są najpiękniejsze. Mieszkańcy, którzy od zawsze hodują w swoich ogródkach najpiękniejsze rośliny, zapragnęli pokazać się wszystkim na wyspie. Stąd 1954 r. zorganizowali pierwszą wystawę kwiatów. Impreza okazała się wielkim sukcesem, a władze postanowiły organizować ją co roku. 

Jak wygląda Festiwal Kwiatów?

Impreza zaczyna się sobotni poranek. Wtedy rozpoczyna się Dziecięca Parada. Tysiące najmłodszych mieszkańców Madery kolorowo ubranych z kwiatami w dłoni idzie na główny plac w Funchal. Tam układają kwiaty w symboliczną „Ścianę Nadziei”. Kulminacyjnym momentem parady jest wypuszczenie gołębi i występy dzieci. 

Główna parada odbywa się w niedzielę. Ulicami przechodzą barwne korowody złożone z platform ustrojonych kolorowymi kwiatami, setek tancerzy poruszających się w rytm muzyki oraz zwykłych mieszkańców ubranych w wymyślne kostiumy. Całe Funchal udekorowane jest rzeźbami z żywych kwiatów a na ulicach leżą misterne, roślinne dywany przygotowane przez lokalną społeczność.

Nie można zapoznać o pierwotnej imprezie, czyli wystawie kwiatów. Hodowcy z całej Madery pokazują swoje najlepsze okazy. Kwiaty ocenia się w różnych kategoriach i przyznaje nagrody ich właścicielom.

Co jeszcze warto zobaczyć na Maderze w tym czasie?

Festiwalowi towarzyszą również liczne pokazy mody, tańców regionalnych oraz koncerty. Wieczorem można spokojnie usiąść w restauracji, zamówić wyśmienitą Maderę i posłuchać muzyki. W dzień warto wybrać się na targi żywności i spróbować lokalnym przysmaków.

W 2021 roku Festiwal Kwiatów na Maderze będzie przeniesiony na wrzesień, a w tym miesiącu, również w Funchal odbywa się Festiwal Wina! Jeśli dobrze rozplanujecie czas, to traficie na najlepsze imprezy. Festiwal rozpoczyna się w wiosce Câmara de Lobos od uroczystego zbierania winogron, parady zbieraczy, pokazu uprawiania winogron i innych pokrewnych tradycji, które cieszą się zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. W centrum Funchal odbywają się pokazy światła i dźwięku. Oczywiście tematem przewodnim są tradycje winiarskie. Na rynku ustawione są stoiska, gdzie można spróbować typowych maderyjskich specjałów kulinarnych i napojów. Również i ten festiwal nie może obyć się bez parady. Ulicami miasta przechodzi barwny korowód prezentujący kulturę winiarską na Maderze.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz