Top 11: Ragusa, Sycylia. Najlepsze atrakcje. Co zobaczyć? - BelSole

Top 11: Ragusa, Sycylia. Najlepsze atrakcje. Co zobaczyć?

Wakacje na Sycylii i wybieracie się do Ragusy? To piękne miasteczko pełne jest atrakcji i zabytków. Co zobaczyć i zwiedzić w Ragusie? Jak do Ragusy dojechać? Oto poradnik jakie atrakcje na Was czekają na Sycylii i w tym pięknym mieście. Zapraszamy na wycieczkę po Ragusa Ibla.

 

Zwiedzanie Ragusy

 

zwiedzanie Ragusy

Pisaliśmy już o atrakcjach Katanii i atrakcjach Palermo. Czas na kolejne piękne sycylijskie miasto. Ragusa to miejscowość na południu Sycylii, dostać się tam możecie z lotniska w pobliskiej Katanii. Pociągiem z Geli, z Syrakuz lub autobusem z Katanii. Pociągiem jedzie się tutaj 2 h 45 min, autobusem 1 h 40 min. Podróż komunikacją zbiorową trwa jednak dość długo. Najlepiej wypożyczyć auto, 100 km z Katanii pokonacie w 1 h 30 min. Do tego trasa jest bardzo malownicza oraz część atrakcji jest w okolicy w Ragusy, więc łatwiej będzie się tam dostać.

Sama Ragusa składa się z dwóch głównych części: Starej, Ragusa Ibla i nowszej Ragusa Superiore. Większość atrakcji Ragusy, znajduje się w Ragusa Ibla, jednak warto przejść się także uliczkami górnej części miasta. Ragusa leży na wzgórzach rozdzielonych wąwozem nad którym Włosi zbudowali 4 mosty. Zaparkować można na parkingach pod Ragusa Ibla u podnóża wzgórz. Ile czasu poświęcić na Ragusę? Naszym zdaniem jak na większość małych miasteczek we Włoszech – minimum 1 dzień. Warto tutaj też zostać chociaż na 1 noc, by móc podziwiać panoramę miasta w nocy – wygląda magicznie niczym Matera. Ragusa nie jest dużym miastem, w zasadzie w większość miejsc dostaniecie się idąc na nogach. Oto lista najlepszych atrakcji i zabytków w Ragusie:

 

Ragusa Ibla

 

Ragusa Ibla

Po wielkim trzęsieniu ziemi w 1693 roku, ród Ragusa odbudował starą część miasta – większość budynków głównie w stylu barokowym. Znajduje się tutaj, aż 14 zabytków Światowego Dziedzictwa Unesco.

Będąc w Ragusie, jej zabytkowe stare miasto trochę skojarzyło nam się z Materą. Jednak podobieństwo jest tutaj tylko na płaszczyźnie położenia dzielnic miasta i jego panoramy w nocy. Starożytna część starego miasta, czyli Ragusa Ibla jest pełna barokowych atrakcji. Tutaj pomiędzy wąskimi uliczkami znajdziecie Duomo di San Giorgio, Giardino Ibleo czy też Castello di Ragusa Ibla który góruje nad całą starą częścią miasta. Oddzielona jest ona wąwozem od reszty Ragusy. 

 

Katedra San Giovanni

 

Katedra San Giovanni

Główna Katedra w nowszej części miasta, jest to świątynia pod wezwaniem Jana Chrzciciela. Kościół pochodzi z 1694 roku, kiedy to został odbudowany w nowym miejscu po trzęsieniu ziemi w Ragusie – wcześniej stał on na miejscu kościoła Św. Agnieszki na zachodzie miasta. Został on mocno rozbudowany i przebudowany w 1718 roku w stylu barokowym i teraz przypomina on zdecydowanie bardziej Katedrę w Katanii.

Przy Katedrze znajduje się też muzeum katedralne oraz dzwonnica. Dzwonnica otwarta jest od poniedziałku do soboty od 9:30 do 12:00 i od 15:00 do 18:30. Muzeum od 10:00 do 13:00 i od 16:00 do 19:00. W niedzielę od 10:00 do 13:00. Bilet na dzwonnicę i muzeum kosztuje 3 EUR, na samą dzwonnicę 2 EUR.

 

Giardino Ibleo

 

Giardino Ibleo

W Giardino Ibleo znajduje się stanowisko archeologiczne starego miasta, zwane Hybla. Z tego miejsca też pięknie widać otaczające Ragusę wzgórza. Ogród mieści się na końcu Ragusa Ibla niedaleko kościołów San Vincenzo Ferreri, San Giacomo i di Sant’Agata. W ogrodach Ibleo znajdziecie wiele alejek otoczonych zielenią, palmami i fontannami. W centrum parku znajduje się pomnik poległych. Dobre miejsce by odpocząć po zwiedzaniu Ragusy.

 

Duomo San Giorgio

 

Duomo Ragusa

Co jeszcze zobaczyć w Ragusie? Kolejne Duomo, tym razem po zachodniej stronie miasta Ragusa. Wybudowane także w stylu barokowym w 1775 roku, po przebudowie przez Rosario Gagliardiego. Pięknym elementem świątyni jest wyjątkowa kopuła z wieloma kolumnami. Jej niebieskie szkło przyciąga oko w panoramie miasta. Jest to kolejny przykład sycylijskiego baroku. Kościół zbudowany został na planie krzyż.a Wewnątrz, w środkowej absydzie znajduje się marmurowy ołtarz oraz dwie nawy. 

Przy katedrze znajduje się popularny plac Piazza Duomo, gdzie możecie zjeść obiad lub napić się kawy w pobliskich restauracjach.

 

Zamek Donnafugata

 

Donnafugata

Zamek powstał w XIV wieku dzięki hrabiom z Modicy. Nie znajduje się on w samej Ragusie, a 15 km od niej. Ten noegotycki zamek zajmuje powierzchnię ponad 7500 metrów kwadratowych. Geneza nazwy zamku do tej pory nie jest jasna, jednak niektórzy uważają, iż nazwa ta jest transkrypcją arabskiego terminu عين الصحة ʻAyn al-Ṣiḥḥat. Co oznacza źródło zdrowia, a po sycylijsku Ronnafuata.

Do zwiedzania jest ponad 20 ze 120 sal zamku. Równie interesujące jak sale są jego tereny, na których znajduje się 1500 gatunków roślin i drzew oraz labirynt murów z kamienia.

W poniedziałki zamek jest zamknięty. Od wtorku do soboty, od 8.30 do 14.00 a w niedzielę od 8.30 do 14.00 od 14.30 do 19.30. Bilet do zamku kosztuje 5 EUR.

 

Santa Maria delle Scale

 

Santa Maria delle Scale Ragusa

Ten kościół to mix stylów, gotyckiego i barokowego. Pierwotnie kościół został zbudowany przez cystersów w stylu gotyckim w pierwszej połowie XIII wieku. Po trzęsieniu ziemi został powiększony i przebudowany w stylu barokowym. Znajduje się on w malowniczym miejscu pomiędzy Ragusa Ibla a Ragusa Superiore – z widokiem na starą część miasta. Dobre miejsce do fotografowania panoramy Ragusa Ibla.

 

Pagoda della Pace

 

Kolejne miejsce w okolicach Ragusy. Pagoda della Pace to nietypowa atrakcja Ragusy – jest to bowiem buddyjska świątynia. Znajduje się pomiędzy Comiso a Ragusą, około 17 km od Ragusa Superiore. Świątynia została poświęcona w 1997 roku, dzięki jakońskiemu mnichowi  Gyosho Morishita. Pagoda ma 16 m wysokości i 15 m średnicy.

 

Chiesa di Santa Maria dell’Itria

 

Santa Maria dell Itria Ragusa

Jakie atrakcje jeszcze zobaczyć w Ragusie? W tym kościele zwróćcie uwagę na piękną i wyjątkową dzwonnicę. Pod niebieską kopułą znajduje się ośmiokątna wieża panelami z terakoty ozdobionej motywami kwiatów. Pierwotnie kościół powstał w 1391 dzięki Zakonowi Maltańskiemu, został odbudowany w 1739 roku po trzęsieniu ziemi w Ragusie.

 

Portale San Giorgio

 

To jedna z pozostałości po starym kościele San Giorgio. Portal pochodzi z XII wieku, i został wybudowany w stylu gotyckim. To brama, która pokaże Wam w jakim stylu budowano kiedyś w Ragusie i jest to też brama do przeszłości. Zbudowana jest z bloków wapiennych o różowawym kolorze. Luneta nad bramą przedstawia rycerza, który przeszywa smoka włocznią. Znajduje się przy ogrodach Ibleo.

 

Plaże obok Ragusy

 

plaże Ragusa

Ragusa znajduje się 20 km w linii prostej od wybrzeża Sycylii. Co oznacza, że po krótkiej przejażdżce możecie wybrać się także na plażing plisko Ragusy. Jakie plaże wybrać? Oto lista najlepszych: Spiaggia di Marina di Ragusa (obok miejscowości Marina di Ragusa), Santa Maria del Focallo Beach (na zachód od Pozzallo), Spiaggia di Cava D’Aliga (w miejscowości Cava D’Aliga) oraz Spiaggia Pietre Nere w Pozzallo. Najpopularniejszą z nich jest ta ostatnia, jej nazwa oznacza Plaża czarnych kamieni.

 

Czekolada z Modicy

 

czekolada z Modicy

Skoro już jesteście obok, warto wspomnieć o słynnej czekoladzie z miasteczka oddalonego o 15 km od Ragusy – o czekoladzie z Modicy. Cioccolato di Modica jest typowym produktem lokalnym gminy Modica. Nietypowy jest tutaj sposób przygotowania ziaren kakaowca – są one mielone ręcznie, co nadaje czekoladzie lekko ziarnisty posmak. To jedna z tych rzeczy, które warto kupić na Sycylii.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz