Atrakcje Rovaniemi z Mikołajem i nie tylko w 2023. Renifery, sauna i kopalnia ametystów! - BelSole

Atrakcje Rovaniemi z Mikołajem i nie tylko w 2023. Renifery, sauna i kopalnia ametystów!

Pisaliśmy już o wycieczce do Świętego Mikołaja czas na zwiedzanie Rovaniemi. W tym zaktualizowanym w 2023 tekście, dowiecie się co zobaczyć w Rovaniemi, jakie atrakcje można podziwiać w tym mieście zaraz przy kole polarnym. Zapraszamy na atrakcje turystyczne Rovaniemi!

  • Do Rovaniemi dostaniecie się samolotem lub pociągiem Santa Express na przykład z Helsinek
  • Zaraz obok Rovaniemi znajduje się wioska Świętego Mikołaja
  • Nazwa miasta Rovaniemi prawdopodobnie pochodzi z lapońskiego i oznacza wzgórze/pelerynę.
  • Ślady pierwszego osadnictwa z tego regionu pochodzą nawet z 750 p.n.e.

Zacznijmy jednak od aktywności i miejsc, które warto robić lub zobaczyć w Rovaniemi i okolicy. Zaczynamy od klasyka! 

 

Zobacz zorzę polarną

 

Zorza Polarna w Finlandii

Czym jest zjawisko zorzy polarnej nie trzeba chyba przedstawiać nikomu, kto zastanawia się nad wyjazdem do Finlandii. Okolice koła podbiegunowego to miejsca w których wieczorem zwykle można zobaczyć przepiękne kolorowe zorze polarne. Wyjazd by je zaobserwować był jednym z głównych powodów dla którego zdecydowaliśmy się pojechać do Rovaniemi. Na miejscu organizowane są kilkugodzinne wycieczki w których głównym punktem programu jest obserwacja zorzy polarnej przy ognisku (79 EUR), w czasie kuligu (110 EUR), z autobusu (99 EUR), na skuterze śnieżnym (129 EUR) czy z samolotu. Jak widać ceny w Finlandii są na tyle absurdalne, że na zorzę polarną lepiej zapolować samodzielnie. Porada Belsole: jeśli zależy Wam na obserwowaniu zorzy polarnej lepiej wybrać się do Rovaniemi przynajmniej na kilka dni by zwiększyć szanse na dobrą pogodę.

Zobacz kiedy jest zorza polarna w Finlandii.

 

Kulig husky lub reniferów

 


Przejazd psim zaprzęgiem lub wczucie się w rolę św. Mikołaja ciągniętego przez sanie zaprzęgnięte w renifery to zdecydowanie jedna z bardziej nietypowych i ciekawych atrakcji do zaliczenia w Rovaniemi. Na miejscu działa wiele agencji oferujących najróżniejsze możliwości obcowania z psami husky czy reniferami. Wysokie ceny w Rovaniemi nie będą raczej dla nikogo zaskoczeniem. Przejazd psim zaprzęgiem to koszt w granicach od około 130 EUR za kilkugodzinny przejazd aż po bardziej wymyślne wycieczki całodzienne, których cena może dochodzić nawet do okolic 300 EUR. Z przejazdem zaprzęgiem z reniferami jest podobnie. Ceny od 130 do 240 EUR. Samo pogłaskanie pieska czy renifera na farmie może być obrzydliwie drogie.

 

Zobacz Santa Park

 


 
Otwarty w 1998 roku Santa Park to jedna z największych atrakcji Rovaniemi określany przez popkulturę jako rezydencja świętego Mikołaja. Na Park składa się kilka części w tym sekretny las św. Mikołaja, szkoła elfów, poczta św. Mikołaja czy piekarnia pierniczków i kolejka dla dzieci i kawiarnia. Można tu zobaczyć elfie pokazy, czy kupić najróżniejsze pamiątki. Oczywiście jest jedna atrakcja parku, która dla większości jest w stanie przyćmić wszystkie inne…

Zobacz jak dostać się do Świętego Mikołaja i ile kosztuje ta przyjemność

Wskazówka: Do Santa Park dojedziecie tanim autobusem z Rovaniemi?

 

Spotkaj św. Mikołaja

 


Nie oszukujmy się – to nie śnieg, renifery czy psy husky ściągają do Rovaniemi tłumy turystów. Największą i najbardziej oczywistą atrakcją turystyczną w Rovaniemi jest on sam – św. Mikołaj. Główna atrakcja wioski to możliwość krótkiego spotkania z Mikołajem w tak zwanym Biurze Świętego Mikołaja. Wejście do Biura Świętego Mikołaja jest darmowe ale jeśli chcecie mieć pamiątkę po wizycie u czerwonego brodacza to musicie złapać się za portfel. Za zdjęcie na którym obok św. Mikołaja może znajdować się maksymalnie 5 osób zapłaciliśmy 50 EUR. Autograf Mikołaja na kartce A4 kosztuje 35 EUR w 2023. Na spotkanie z Mikołajem ma się bardzo mało czasu. Można również kupić sobie prezent, który wręczy nam Mikołaj. W jednym z artykułów szerzej opisujemy jak naprawdę wygląda spotkanie ze św. Mikołajem w Laponii.

Zobacz jak dostać się do Świętego Mikołaja i ile kosztuje ta przyjemność

Wskazówka: Mikołaj mówi trochę po Polsku!

 

Przejdź przez most Jätkänkynttilä

 


Jeśli myśleliście, że wszystkie atrakcje w okolicy Rovaniemi kosztują od 400 złotych w górę to na szczęście byliście w błędzie. Jednym z najciekawszych symboli panoramy Rovaniemi jest otwarty we wrześniu 1989 roku most Jatkankynttila o długości 320 metrów. Był to pierwszy most wantowy w Finlandii. Spacer przeprawą spinająca dwa brzegi rzeki Kemijoki można zakończyć na szczycie niewielkiego wzniesienia Ounasvaara. Narciarzy zaciekawi też kompleks narciarski Ounasvaara Ski Resort, całodzienny wstęp na stok to koszt 67 EUR w 2023 roku.

 

 

Odwiedź Lordi’s Square

 

Pamiętacie dość dziwny konkurs Eurowizji z 2006 roku, którego zwycięzcą okazała się grupa wykonująca przebój Hard Rock Hallelujah – Lordi? Jeśli tak, to nazwa głównego placu w Rovaniemi powinna brzmieć dla Was znajomo. Centralny plac miasteczka, który traktować można jak Rynek w Krakowie czy we Lwowie wcześniej nosił nazwę placu Sampo. Dziś nazwano go na cześć zespołu, którego członkowie odbili tu odciski swoich dłoni i zostali honorowymi obywatelami Rovaniemi. W okolicy placu znajduje się popularne centrum handlowe, punkty usługowe, restauracje i hotele.

 

Idź na narty

 

Narty w Finlandii

Na chętnych na jazdę na nartach w okolicy Rovaniemi czeka ośrodek narciarski Ounasvaara Ski Oy dysponujący 13 stokami, 5 wyciągami i 40 kilometrami tras biegowych ale w okolicy działa kilka innych usług dla narciarzy. W rejonie Rovaniemi dostępnych jest wiele tras biegowych oraz firm, które organizują narciarskie wycieczki, naukę jazdy na nartach czy nawet narciarskie przejażdżki z widokiem na zorze polarne. Zwykle tego typu atrakcje kosztują od około 70 do 130 EUR ale można też wypożyczyć narty lub zabrać swoje i po prostu sobie pojeździć bez płacenia za to przewodnikom. Na jakość pokrywy śnieżnej raczej nie można tu narzekać.

 

Zobacz farmę reniferów

 

Lapinkylä to farma renferów oferująca również usługi hotelowe, restauracyjne i tradycyjną fińską saunę. Podobnymi usługami kusi turystów m.in. farma reniferów Porohaka, farma Raitola w której zobaczyć można również psiaki husky czy oddalona nieco od Rovaniemi farma Kontteniemi czy Sirmakko. Na każdej z farm można poznać tajniki hodowli reniferów, obcować ze zwierzętami czy wybrać na przejażdżkę. Niestety podobnie jak zdjęcie z Mikołajem czy jakakolwiek inna atrakcja w Rovaniemi wizyty na farmach nie należą do najtańszych. Za około 6,5 godziny na farmie płaci się od 180 EUR za osobę dorosłą…

 

 

Wpadnij do muzeum Arktikum

 

Muzeum Arktikum to najciekawsze i najpopularniejsze muzeum w całej okolicy poświęcone kulturze i życiu człowieka w Arktyce. W muzeum znajdują się cztery stałe ekspozycje, a oferta wzbogacana jest również o wystawy czasowe. Bilet do Arktikum kosztuje 18 EUR od osoby dorosłe i 5 EUR dla dziecka w 2023. Wybierając się na wycieczkę do Finlandii można pokusić się również o zakup karty Musem Card, która pozwala na roczny wstęp do wszystkich fińskich muzeów w cenie 76 EUR. Karta ważna jest przez 12 miesięcy od pierwszego użycia.

 

Zobacz kopalnię Ametystów

 

kopalnia ametystów

W Polsce mamy kopanie soli czy węgla – w Finlandii możecie zobaczyć kopalnię ametystów! W kopalni Lampivaara. Znajduje się ona 90 min drogi od miasta na północny wschód na widokowym wzgórzu Lampivaara. To jedna z nielicznych kopalni ametystów na świecie. Podczas zwiedzania, można zabrać ze sobą na pamiątkę znaleziony ametyst!

Bilet do kopalni ametystów w Rovaniemi kosztuje różnie w zależności od sezonu, od 24 EUR w lecie i październiku do 92 EUR w sezonie zimowym gdzie dojedziecie tam specjalnym dużym ratrakiem! 

Bilety kupicie tutaj: https://www.amethystmine.fi/fi/vieraile/talvella/

 

Przejdź się do tradycyjnej sauny

 

Około 170 kilometrów od Rovaniemi w ośrodku narciarskim Yllas Ski Resort przygotowano jedną z najdziwniejszych atrakcji o jakiej można sobie pomyśleć. Funkcjonującą tu kolejkę gondolową przerobiono na poruszającą się nad ziemią saunę. Przejażdżka Sauna Gondola ze szczytu góry Yllas trwa około 20 minut. W wagoniku jednorazowo może podróżować do czterech osób, ale sama atrakcja przewidziana jest dla grup od 9 do 12 osób. Kosztuje sporo 2 godziny za 1350 EUR niezależnie od wielkości grupy. Oczywiście nie każda sauna w Laponii kosztuje ponad 4 tysiące złotych. W Rovaniemi można skorzystać z tradycyjnej fińskiej sauny dostępnej w wielu hotelach, zwykle bez opłat jeśli przynosimy ze sobą ręcznik. W okolicy również wycieczki z sauną w roli głównej po około 70 EUR.

 

Przejedź się skuterem śnieżnym

 


Skutery śnieżne w Rovaniemi są wszędzie począwszy od samej Wioski św. Mikołaja przez najróżniejsze hotele aż po specjalnie przygotowane wypożyczanie skuterów śnieżnych. By pojeździć na skuterze można zdecydować się na wykupienie wycieczki w cenie od około 50 EUR w górę lub samodzielne wynajęcie sprzętu. Wynajęcie skutera śnieżnego w Rovaniemi to koszt w granicach 140-160 EUR za cały dzień (8 godzin) i 100-120 EUR za pół dnia (4 godziny).

 

Zamień się w morsa

 

Plaża Ounaskoski w Rovaniemi to miejsce, które odwiedzić mogą tylko najbardziej odważni turyści. W miejscu tym skorzystać można z zimowej kąpieli w lodowatej wodzie. Oczywiście działające w okolicach agencje turystyczne również oferują kąpiele połączone z innymi atrakcjami takimi jak wejście do jacuzzi czy sauny w cenach od 130 EUR za osobę.

Jak widzicie jeśli chodzi o zwiedzanie Rovaniemi i okolic, jest co robić! Zapraszamy Was do tego pięknego miasta nie tylko w zimie.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz