Co robić i zwiedzać w Rovaniemi w Finlandii? 13 najlepszych atrakcji

Czy wizyta wizyta u świętego Mikołaja w Laponii to jedyna ciekawa atrakcja w Rovaniemi? Sprawdzamy co można robić w popularnej fińskiej miejscowości. Oto najciekawsze atrakcje i ciekawe miejsca Rovaniemi w Finlandii. Przy okazji przyglądamy się też cenom.

 


Zobacz zorzę polarną

Zorza Polarna w Finlandii

Czym jest zjawisko zorzy polarnej nie trzeba chyba przedstawiać nikomu, kto zastanawia się nad wyjazdem do Finlandii. Okolice koła podbiegunowego to miejsca w których wieczorem zwykle można zobaczyć przepiękne kolorowe zorze polarne. Wyjazd by je zaobserwować był jednym z głównych powodów dla którego zdecydowaliśmy się pojechać do Rovaniemi. Na miejscu organizowane są kilkugodzinne wycieczki w których głównym punktem programu jest obserwacja zorzy polarnej przy ognisku (79 EUR), w czasie kuligu (82 EUR), z autobusu (99 EUR), na skuterze śnieżnym (129 EUR) czy z samolotu (439 EUR). Jak widać ceny w Finlandii są na tyle absurdalne, że na zorzę polarną lepiej zapolować samodzielnie. Porada Belsole: jeśli zależy Wam na obserwowaniu zorzy polarnej lepiej wybrać się do Rovaniemi przynajmniej na kilka dni by zwiększyć szanse na dobrą pogodę.

 


Kulig husky lub reniferów


Przejazd psim zaprzęgiem lub wczucie się w rolę św. Mikołaja ciągniętego przez sanie zaprzęgnięte w renifery to zdecydowanie jedna z bardziej nietypowych i ciekawych atrakcji do zaliczenia w Rovaniemi. Na miejscu działa wiele agencji oferujących najróżniejsze możliwości obcowania z psami husky czy reniferami. Wysokie ceny w Rovaniemi nie będą raczej dla nikogo zaskoczeniem. Przejazd psim zaprzęgiem to koszt w granicach od około 120 EUR za kilkugodzinny przejazd aż po bardziej wymyślne wycieczki całodzienne, których cena może dochodzić nawet do okolic 300 EUR. Z przejazdem zaprzęgiem z reniferami jest podobnie. Ceny od 100 do 200 EUR. Samo pogłaskanie pieska czy renifera na farmie może być obrzydliwie drogie.

 


Zobacz Santa Park


 
Otwarty w 1998 roku Santa Park to jedna z największych atrakcji Rovaniemi określany przez popkulturę jako rezydencja świętego Mikołaja. Na Park składa się kilka części w tym sekretny las św. Mikołaja, szkoła elfów, poczta św. Mikołaja czy piekarnia pierniczków i kolejka dla dzieci i kawiarnia. Można tu zobaczyć elfie pokazy, czy kupić najróżniejsze pamiątki. Oczywiście jest jedna atrakcja parku, która dla większości jest w stanie przyćmić wszystkie inne…


Spotkaj św. Mikołaja


Nie oszukujmy się – to nie śnieg, renifery czy psy husky ściągają do Rovaniemi tłumy turystów. Największą i najbardziej oczywistą atrakcją turystyczną w Rovaniemi jest on sam – św. Mikołaj. Główna atrakcja wioski to możliwość krótkiego spotkania z Mikołajem w tak zwanym Biurze Świętego Mikołaja. Wejście do Biura Świętego Mikołaja jest darmowe ale jeśli chcecoe mieć pamiątkę po wizycie u czerwonego brodacza to musicie złapać się za portfel. Za zdjęcie na którym obok św. Mikołaja może znajdować się maksymalnie 5 osób zapłaciliśmy 45 EUR. Autograf Mikołaja na kartce A4 kosztuje 32 EUR. Na spotkanie z Mikołajem ma się bardzo mało czasu. Można również kupić sobie prezent, który wręczy nam Mikołaj. W jednym z artykułów szerzej opisujemy jak naprawdę wygląda spotkanie ze św. Mikołajem w Laponii.

 


Przejdź przez most Jätkänkynttilä


Jeśli myśleliście, że wszystkie atrakcje w okolicy Rovaniemi kosztują od 400 złotych w górę to na szczęście byliście w błędzie. Jednym z najciekawszych symboli panoramy Rovaniemi jest otwarty we wrześniu 1989 roku most Jatkankynttila o długości 320 metrów. Był to pierwszy most wantowy w Finlandii. Spacer przeprawą spinająca dwa brzegi rzeki Kemijoki można zakończyć na szczycie niewielkiego wzniesienia Ounasvaara. Narciarzy zaciekawi też kompleks narciarski Ounasvaara Ski Resort, całodzienny wstęp na stok to koszt 54 EUR.

 


Odwiedź Lordi’s Square

Pamiętacie dość dziwny konkurs Eurowizji z 2006 roku, którego zwycięzcą okazała się grupa wykonująca przebój Hard Rock Hallelujah – Lordi? Jeśli tak, to nazwa głównego placu w Rovaniemi powinna brzmieć dla Was znajomo. Centralny plac miasteczka, który traktować można jak Rynek w Krakowie czy we Lwowie wcześniej nosił nazwę placu Sampo. Dziś nazwano go na cześć zespołu, którego członkowie odbili tu odciski swoich dłoni i zostali honorowymi obywatelami Rovaniemi. W okolicy placu znajduje się popularne centrum handlowe, punkty usługowe, restauracje i hotele.

 


Idź na narty

Narty w Finlandii

Na chętnych na jazdę na nartach w okolicy Rovaniemi czeka ośrodek narciarski Ounasvaara Ski Oy dysponujący 13 stokami, 5 wyciągami i 40 kilometrami tras biegowych ale w okolicy działa kilka innych usług dla narciarzy. W rejonie Rovaniemi dostępnych jest wiele tras biegowych oraz firm, które organizują narciarskie wycieczki, naukę jazdy na nartach czy nawet narciarskie przejażdżki z widokiem na zorze polarne. Zwykle tego typu atrakcje kosztują od około 70 do 130 EUR ale można też wypożyczyć narty lub zabrać swoje i po prostu sobie pojeździć bez płacenia za to przewodnikom. Na jakość pokrywy śnieżnej raczej nie można tu narzekać.

 


Zobacz farmę reniferów

Farma Reniferów

Lapinkylä to farma renferów oferująca również usługi hotelowe, restauracyjne i tradycyjną fińską saunę. Podobnymi usługami kusi turystów m.in. farma reniferów Porohaka, farma Raitola w której zobaczyć można również psiaki husky czy oddalona nieco od Rovaniemi farma Kontteniemi czy Sirmakko. Na każdej z farm można poznać tajniki hodowli reniferów, obcować ze zwierzętami czy wybrać na przejażdżkę. Niestety podobnie jak zdjęcie z Mikołajem czy jakakolwiek inna atrakcja w Rovaniemi wizyty na farmach nie należą do najtańszych. Za około 6,5 godziny na farmie płaci się od 170 EUR za osobę dorosłą…

 


Wpadnij do muzeum Arktikum

Muzeum Arktikum to najciekawsze i najpopularniejsze muzeum w całej okolicy poświęcone kulturze i życiu człowieka w Arktyce. W muzeum znajdują się cztery stałe ekspozycje, a oferta wzbogacana jest również o wystawy czasowe. W przeciwieństwie do większości atrakcji w Rovaniemi tu wcale nie jest drogo, chociaż wizytujący muzea we Lwowie i tak powiedzą, że jest. Bilet do Arktikum kosztuje 13 EUR od osoby dorosłe i 6 EUR dla dziecka. Wybierając się na wycieczkę do Finlandii można pokusić się również o zakup karty Musem Card, która pozwala na roczny wstęp do wszystkich fińskich muzeów w cenie 69 EUR. Karta ważna jest przez 12 miesięcy od pierwszego użycia.

 


Przejdź się do tradycyjnej sauny

Sauna w Finlandii

Około 170 kilometrów od Rovaniemi w ośrodku narciarskim Yllas Ski Resort przygotowano jedną z najdziwniejszych atrakcji o jakiej można sobie pomyśleć. Funkcjonującą tu kolejkę gondolową przerobiono na poruszającą się nad ziemią saunę. Przejażdżka Sauna Gondola ze szczytu góry Yllas trwa około 20 minut. W wagoniku jednorazowo może podróżować do czterech osób, ale sama atrakcja przewidziana jest dla grup od 9 do 12 osób. Kosztuje sporo 2 godziny za 1350 EUR niezależnie od wielkości grupy. Oczywiście nie każda sauna w Laponii kosztuje ponad 4 tysiące złotych. W Rovaniemi można skorzystać z tradycyjnej fińskiej sauny dostępnej w wielu hotelach, zwykle bez opłat jeśli przynosimy ze sobą ręcznik. W okolicy również wycieczki z sauną w roli głównej po około 70 EUR.

 


Wynajmij pokój w Snow Hotelu


Niecałe 30 kilometrów od Rovaniemi znajduje się popularna atrakcja turystyczna w postaci lowodwego hotelu. Arctic Snow Hotel jak sama nazwa wskazuje oferuje pokoje w lodowym hotelu. Pokoje wyposażone są w łóżka na lodowych podstawach i skóry reniferów. Ceny od 190 EUR za jedynkę przez 280 EUR za dwójkę czy 510 EUR za duży 28 metrowy pokój lodowy dla trzech osób. Hotel oferuje również szklane iglo by z łóżka móc obserwować zorze polarne. Tanio nie jest – od 549 EUR za noc. W okolicy Rovaniemi lodowymi chatkami do wynajęcia dysponuje też Apukka Resort, cena od 340 EUR za noc.

 


Przejedź się skuterem śnieżnym


Skutery śnieżne w Rovaniemi są wszędzie począwszy od samej Wioski św. Mikołaja przez najróżniejsze hotele aż po specjalnie przygotowane wypożyczanie skuterów śnieżnych. By pojeździć na skuterze można zdecydować się na wykupienie wycieczki w cenie od około 50 EUR w górę lub samodzielne wynajęcie sprzętu. Wynajęcie skutera śnieżnego w Rovaniemi to koszt w granicach 140-160 EUR za cały dzień (8 godzin) i 100-120 EUR za pół dnia (4 godziny).

 


Zamień się w morsa

Plaża Ounaskoski w Rovaniemi to miejsce, które odwiedzić mogą tylko najbardziej odważni turyści. W miejscu tym skorzystać można z zimowej kąpieli w lodowatej wodzie. Oczywiście działające w okolicach agencje turystyczne również oferują kąpiele połączone z innymi atrakcjami takimi jak wejście do jacuzzi czy sauny w cenach od 120 EUR za osobę.

Dodaj komentarz