7 najlepsze atrakcje i Gibraltar. Co zobaczyć na Gibraltarze? Tylko małpy i skałę? - BelSole

7 najlepsze atrakcje i Gibraltar. Co zobaczyć na Gibraltarze? Tylko małpy i skałę?

Zapraszamy Was na zwiedzanie Gibraltaru, odpowiemy Wam co zobaczyć w Gibraltarze, co zwiedzić i co robić w Gibraltarze. Podpowiemy gdzie są najlepsze atrakcje turystyczne Gibraltaru i najciekawsze miejsca. Zapraszamy na przewodnik po tym wyjątkowym miejscu należącym do Wielkiej Brytanii na styku kontynentów!

 

Co zobaczyć w Gibraltarze?

 

Zwiedzanie Gibrataru

Gibraltar to miejsce niezwykłe. To brytyjskie terytorium zamorskie położone na południowym wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego ma powierzchnię zaledwie 6,55 km kwadratowego, a mimo to przyciąga turystów z całego świata. Gibraltar zamieszkiwany jest przez niespełna 30 000 osób, co czyni go najbardziej zaludnionym regionem na świecie. Podobnie jak w przypadku całego Półwyspu Iberyjskiego, turystyka jest bardzo ważną gałęzią gospodarki Gibraltaru. Czego więc mogą oczekiwać podróżni odwiedzający to miejsce? W pierwszej kolejności dobrej pogody. Rzadko kiedy brakuje tu słońca, a nawet w najzimniejszym miesiącu w roku, czyli w styczniu, temperatura raczej nie spada poniżej 14 stopni w dzień. Po drugie, Gibraltar ma do zaoferowania zaskakująco dużo atrakcji, które zachwycają przybywających na południe Półwyspu Iberyjskiego turystów. Jakie są najciekawsze miejsca na Gibraltarze? Co robić na Gibraltarze oraz co tam zobaczyć? To wszystko w naszym małym przewodniku!

Dzięki niewielkiej wielkości, wszystkie atrakcje poniżej dostępne są raczej w bliskiej odległości od centrum. 

 

Europa Point

 

Europa Point

Europa Point to najbardziej wysunięty na południe, a przy tym najbardziej charakterystyczny punkt Gibraltaru. Co znajduje się w Europa Point na Gibraltarze? Znajdziemy tu m.in. meczet Ibrahima al-Ibrahima, słynną latarnię morską, czy pomnik poświęcony wielkiemu Polakowi Władysławowi Sikorskiemu. A skoro już jesteśmy przy temacie lotnictwa na Gibraltarze…

 

Port Lotniczy Gibraltar

 

Port Lotniczy Gibraltar

Otwarte w 1939 roku lotnisko na Gibraltarze, to jeden z najbardziej niezwykłych portów lotniczych na całym świecie. Jest ono położone praktycznie w samym centrum Gibraltaru, a w poprzek jego pasa startowego przebiega ulica, na której odbywa się normalny ruch samochodowy. Jest ona oczywiście zamykana na czas startów i lądowań samolotów.

 

Magoty gibraltarskie

 

Magoty gibraltarskie

Jedną z największych atrakcji turystycznych Gibraltaru są zamieszkujące go małpy – magoty gibraltarskie. Małpki te są oswojone z ludźmi i często wchodzą z nimi w różnorakie interakcje. Nie są jednak tak słodkie na jakie wyglądają. Często zdarza się, że wredny magot ukradnie komuś torebkę albo portfel. Zdarzają się również przypadki pogryzień.

 

Zamek Maurów

 

Zamek Maurów

Nad Gibraltarem góruje średniowieczna fortyfikacja – Zamek Maurów. Jego budowa rozpoczęła się około 711 r. Co ciekawe, jeszcze do 2010 roku znajdowało się tam więzienie. Dziś turyści mogą zwiedzać dziedziniec oraz wieżę zamku, na której znajduje się punkt widokowy.

 

Skała Gibraltarska

 

Skała Gibraltarska

Skała Gibraltarska (znana również jako Upper Rock) to być może najważniejszy punkt na całym Gibraltarze. To właśnie tu spotkacie większość populacji Magotów zamieszkujących Gibraltar. Znajdujące się w niej jaskinie oraz tunele odegrały bardzo ważną rolę w czasie II wojny światowej. Z jej szczytu rozpościerają się zapierające dech w piersiach widoki. Bez trudu da się stąd dostrzec położone w Afryce Maroko! A jak dostać się na Skałę Gibraltarską? Jak dostać się na jej szczyt? Możemy zdecydować się na około dwugodzinną pieszą wędrówkę, przejazd taksówką lub… kolejkę linową!

 

Kolejka linowa na Skałę Gibraltarską

 

Kolejka linowa na Skałę Gibraltarską
Widok z Kolejki na Morze i Zatokę

Tak, tak, przejazd kolejką linową na Skałę Gibraltarską to atrakcja sama w sobie. Trwa on około 6 minut, w czasie których nacieszycie oczy niesamowitymi widokami. Poza tym zaoszczędzicie sporo czasu, który musielibyście poświęcić przy wchodzeniu na szczyt na własnych nogach. Kolejka operuje na Gibraltarze od 1966 roku, dowożąc turystów na wysokość 412 metrów nad poziomem morza.

 

Ogród botaniczny Alameda

 

Ogrody botaniczne na Gibraltarze

Jeżeli w czasie zwiedzania Gibraltaru zapragniecie trochę zwolnić, to polecamy Wam wizytę w ogrodzie botanicznym Alameda. Otwarty w 1816 r. ogród rozpościera się na obszarze 6 hektarów. Oprócz około 1900 gatunków roślin, w ogrodzie znajdziecie również ZOO, w którym podziwiać będziecie mogli dzikie zwierzęta.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz