Góry we Włoszech: Piani d'Erna. Kolejka w Lecco, dlaczego jest lepsza od tej z Como, Brunate? - BelSole

Góry we Włoszech: Piani d’Erna. Kolejka w Lecco, dlaczego jest lepsza od tej z Como, Brunate?

Tylko godzinę drogi z lotniska Bergamo i Mediolanu znajduje się piękny alpejski krajobraz. Te włoskie góry oraz kolejka są jeszcze mało znane wśród polskich turystów, warto tam zatem jechać zanim zrobi się tłoczno! Jak dojechać do Lecco i Piani D’Erna? Ile kosztują bilety? I co tam zobaczyć? Wszystko znajdziecie w poniższym artykule.

Panorama z piani d'Erna
Zapierająca dech w piersiach panorama z Piani d’Erna

Dojazd do Lecco i Piani D’Erna

Lecco znajduje się zaraz nad jeziorem Como w niedalekiej okolicy lotniska Bergamo oraz Mediolanu. Aby dostać się do tego miasta najlepiej wybrać pociąg lub wynająć auto. Pociągiem możecie dojechać z Milano Centrale lub Porta Garibaldi, bilet kosztuje tylko parę euro a podróż trwa poniżej godziny. Tak samo z Bergamo, pociąg jedzie około 50min ze Stazione Centrale, a bilet kosztuje poniżej 4 EUR. 

Kiedy już dojedziemy do Lecco, zostaje nam tylko dostać się do samej stacji kolejki, która znajduje się przy Via Prealpi 32. Jeśli wybraliśmy komunikację zbiorową, możemy teraz podjechać autobusem linii numer 5 pod samą stację. Podróż potrwa około 25-30min, samochodem zajmie połowę. Parking znajduje się zaraz obok budynku.

parking kolejka lecco
Parking przy kolejce.

Kolejka (Funivia) Piani D’Erna

Stacja kolejki wygląda niepozornie na tle Monte Resegone(1875m n.p.m.). Bilety możemy kupić przed samym wejściem, koszt w dwie strony to 9 EUR, dzieci zapłacą 6 EUR. Wagonik odjeżdża co 30 min, z jedną przerwą w trakcie siesty w okolicach 12:30 w zależności od sezonu. Sama podróż trwa parę minut.

kolejka funivia piani derna
Stacja kolejki Piani D’Erna w Lecco, po prawej bileteria.

 

Funivia kolejka Lecco
Widok z jadącego wagonika kolejki Lecco.

Co warto zobaczyć i robić na piani d’Erna?

Piani d’Erna daje wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Możecie podziwiać piękne panoramy Lecco, Lago di Como, Lago di Annone, Lago di Garlate, Lago di Pusiano, wszystkie szczyty w okolicy niewidoczne z perspektywy poziomu jeziora. Najlepsze zdjęcia zrobicie na Punto panoramico obok krzyża Pizzo D’Erna. Co ciekawe Lago di Como w tym miejscu rozdziela alpy na dwie części: Lugańskie oraz Bergamskie(po tej stronie jest punkt widokowy).

Lecco
Widok na Lecco z góry.

 

Punto Panoramico
Punto Panoramico.

 

Krzyz piani d'erna
Krzyż przy punto panoramico.

Możecie przejść się także ścieżkami trekingowymi pod szczytem Cima Pozzi.

piani d'erna
Łąki Piani d’Erna.
mapa piani derna
Mapa Piani D’Erna.
 

Wypić kawę w jednej z nielicznych kawiarenek z widokiem na Prealpy Bergamskie. Bardzo dobrym pomysłem jest zorganizowanie pikniku na samej górze, widoki są bajeczne.

Resegone
Widok na Resegone.

Możecie też wybrać się do Parco Avventura, parku linowego niedaleko wyjścia ze stacji.

piani derna treking
Drogowskazy na trasie trekingu.

piani derna widok

Polecamy zaopatrzyć się w dobre buty oraz kurtkę, jeśli chcemy wybrać się do któregoś ze schronisk czy też pod szczyty okolicznych gór. Weźcie ze sobą też okulary przeciwsłoneczne oraz krem z filtrem – słońce potrafi być bardzo gorące!

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz