Jezioro Como - co robić i zobaczyć? Ciekawe miejsca, zabytki i atrakcje - BelSole

Jezioro Como – co robić i zobaczyć? Ciekawe miejsca, zabytki i atrakcje

Włochy są krajem niezwykle różnorodnym pod względem turystycznym. Obok zwiedzania Sycylii, zabytków w Rzymie czy Wenecji można wybrać się tu w góry i nad malownicze jeziora. Jednym z najpiękniejszych jezior we Włoszech jest Jezioro Como (Lago di Como) położone w północnej części kraju w Lombardii. Jezioro w Alpach to miejsce kuszące niezwykłymi widokami i wieloma ciekawymi atrakcjami turystycznymi. Co warto zobaczyć wybierając się nad Como?

Katedra w Como

Rzymskokatolicka katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Como przy Piazza Duomo jest jednym z najciekawszych i najcenniejszych zabytków w mieście i w okolicy. Miejscowi określają Katedrę w Como jako ostatnią gotycką katedrę we Włoszech. Pracę nad budową świątyni rozpoczęto w 1396 roku, niedługo po starcie prac nad Katedrą w Mediolanie. Budowa katedry w Como trwała przez wiele lat. Gigantyczna świątynia została ukończona właściwie dopiero w 1770 roku. Budynek ma 87 metrów długości i od 36 do 56 metrów szerokości. Szczyt kopuły katedry wznosi się na wysokość aż 75 metrów. W trzynawowej świątyni warto zwrócić uwagę na wyjątkowy ołtarz główny z 1728 roku, freski i wyjątkowe rzeźby.

Kolejka linowa Como – Brunate

Wypoczywając nad jeziorem Como można oczywiście cały dzień spędzić na jego brzegu ale jeśli ktoś chciałby popatrzeć na malowniczą panoramę okolic to najlepszym ku temu sposobem jest skorzystanie z kolejki linowo-terenowej. Kolejka Como – Brunate pozwala na dostanie się do położonej wyżej miejscowości. Zapewnia przy tym piękne widoki i jest atrakcją turystyczną samą w sobie. Kolejkę otwarto tu w 1894 roku. W 2011 roku trasa została wyremontowana i wyposażna w nowe wagoniki mogące pomieścić po 81 osób. Obsługiwana do dziś trasa ma 1074 metry długości, a jej przewyższenie to 493,92 metra. Przejazd z Como do Brunate trwa niecałe 10 minut. Bilet to koszt 3 EUR.

Villa del Balbianello

Jedną z największych atrakcji zachodniego brzegu jeziora Como jest stara XVIII wieczna willa malowniczo położona nad brzegiem jeziora. Mowa oczywiście o okazałej posiadłości Villa del Balbianello w Lenno. Willa powstała w miejscu dawnego klasztoru franciszkanów po którym dziś śladem są pozostałe wieżyczki. Debatowano w niej nad procesem zjednoczenia Włoch, podejmowano znamienitych gości. Posiadłość wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk kusząc swoim niesamowitym wyglądem i położeniem coraz to bardziej zawziętych inwestorów. Zabytek znany jest również z wielu produkcji kinowych. Możecie kojarzyć willę z filmów Miesiąc nad jeziorem z 1995 roku, w 2002 roku pojawiła się w słynnym filmie Gwiezdne wojny: część II – Atak klonów, a miłośnicy przygód Jamesa Bonda znają ją z Casino Royale z 2006 roku. Jedną z największych atrakcji willi jest okazały ogród w którym obok roślin samych w sobie będących ciekawostką dla przyjezdnych z Polski można podziwiać widok na jezioro oraz ciekawe rzeźby. Obiekt dostępny jest do zwiedzania i jeśli chcecie to możecie tu nawet przypłynąć motorówką. Niestety zwiedzanie nie jest tanie.

Rejs motorówką, promem lub jachtem

Jedną z najciekawszych rzeczy, którą można robić nad jeziorem Como jest skorzystanie z jego wód. Można to zrobić nawet jeśli nie przywieźliście ze sobą łodzi czy żaglówki na przyczepie. Nad brzegami Como skorzystać można z regularnych rejsów między miejscowościami położonymi przy jeziorze, a także z wypożyczalni najróżniejszego sprzętu wodnego. Można przepłynąć się łódką, żaglówką czy motorówką lub nawet wynajłć luksusowy jacht chociaż to ceny wynajmu jachtów to już kilka tysięcy euro za tydzień. Niewielkie motorówki czy żaglówki wynająć można już od kilkudziesięciu euro za godzinę. Jeśli będziecie mieć okazję pływać po Como to polecamy zwłaszcza przypłynąć do Bellagio. Więcej o promach na jeziorze Como.

Windsurfing, kitesurfing, narty wodne

Ze względu na panujące nad jeziorem warunki i wzmagający popołudniami wiatr jezioro Como stało się prawdziwą Mekką dla amatorów aktywnego wypoczynku. Nad jeziorem spotkać można wielu windsurferów i kitesurferów. Poza łodziami, łódkami czy promami to właśnie ten sposób spędzania czasu nad wodą jest jedną z największych atrakcji Como. Nad brzegami jeziora działa bardzo wiele szkół i wypożyczalni stosownego sprzętu dzięki czemu skorzystać z niewątpliwej atrakcji Como mogą nawet ci, którzy wcześniej nie próbowali swoich sił na tafli wody.

Pałac Villa Carlotta w Tremezzo

Villa Carlotta

Dla osób które nie mają ochoty na aktywny wypoczynek na wodzie kolejną propozycją ciekawej atrakcji nad jeziorem Como we Włoszech jest zabytkowa willa położona w Tremezzo. Villa Carlotta ukończona w 1745 roku to zabytek przyciągający turystów nie tylko ze względu na wartość historyczną lecz również z uwagi na 8 hektarowy ogród. Na obszarze 8 hektarów w stronę jeziora Como podziwiać można przepiękne okazy najróżniejszych drzew i krzewów. Na miejscu funkcjonuje również ogród bambusowy gdzie na 3000 metrach kwadratowych podziwiać można 25 różnych gatunków bambusów. Z ogrodu roztaczają się przepiękne widoki na jezioro i Alpy. W samej willi podziwiać można niezwykłe rzeźby i obrazy. Zwiedzanie Villa Carlotta nad jeziorem Como kosztuje 10 EUR.

Plaże i baseny nad jeziorem Como

Plaże nad Como

Oczywiście nie ma jeziora bez kąpieli i kąpieli słonecznych. Na miłośników plażowania nad Como czeka wiele ciekawych miejsc. Wokół jeziora powstały zarówno płatne jak i darmowe plaże oraz – ze względu na zanieczyszczenie wód w niektórych miejscach – również położone nad brzegami jeziora. Wśród darmowych plaż, którymi warto się zainteresować wymienić można kamienistą plażę San Giovanni w Bellagio, niewielką Lido di Faggeto czy bardziej dziką Riva di Quarzano, Griante czy Careno w Nesso, a także publiczna plaża Lido di Bellagio. Wokół brzegów Como powstało też wiele miejsc nieco bardziej luksusowych z basenami, barami i restauracjami. Bardziej zorganizowane miejsca to na przykład bar i plaża Lido di Argegno, Lido di Cadenabbia z przepięknym infinity poolem, restauracja i plaża Lido di Cernobbio.

Cernobbio

Miejscowością którą warto zwiedzić nad jeziorem Como jest Cernobbio. Niewielkie, chociaż jak na okoliczne warunki to całkiem duże, malowniczo położone miasteczko przyciąga turystów krajobrazami i ciekawą ofertą gastronomiczną oraz zamienionym w hotel pałacem Villa d’Este. Renesansowa posiadłość nad brzegiem jeziora kusi przepięknie położonym basenem oraz pięknymi ogrodem. Posiadłość zbudowana pierwotnie dla angielskiej królowej została zamieniona w luksusowy hotel już w 1873 roku. Warto go zobaczyć nawet jeśli nie możecie pozwolić sobie na wynajem.

Zabytkowa forteca Forte di Fuentes

Nieco mniej znaną atrakcją w okolicy jeziora jest Forte di Fuentes czyli obronny fort będący świadkiem ciemnej przeszłości regionu. Zabytek znajduje się w Montecchio koło Colico. Forteca została pierwotnie wzniesiona przez hiszpańskiego namiestnika Mediolanu w 1603 roku, a ukończono ją 6 lat później. Później przez lata ślady umocnień były wykorzystywane i wciąż utrzymywane jednak w czasie I wojny światowej umocnienia nie przydały się do niczego. Od 1998 roku działa stowarzyszenie zajmujące się ratowaniem konstrukcji. Na miejscu działa muzeum Museo della Guerra Bianca.

Wodospady w Bellano

Jedną z największych atrakcji w Bellano jest przepiękny park ze słynnym wodospadem do którego dojść można po specjalnie przygotowanej ścieżce. Wąwóz w którym znajduje się malowniczy wodospad powstał około 15 milionów lat temu. Już w XVI i XVII wieku wykorzystywano płynące tędy wody, a od połowy XVIII zwiedzanie wodospadu stało się atrakcją turystyczną, którą pozostaje do dziś. Niestety zwiedzanie wodospadów nie jest darmowe. Bilet wstępu kosztuje 4 EUR, które naprawdę warto wydać.

Katedra w Lecco

Bazylika mniejsza w Leco to kolejna propozycja dla tych, których interesują stare zabytki. Historia kościoła sięga XI wieku. Kościół był wielokrotnie przebudowywany najpierw w stylu barokowym. Później dobudowano fasadę w neoklasycznym stylu. We wnętrzu zwróconej w stronę jeziora bazyliki można podziwiać przepiękne freski z XIX i XX wieku. Najstarszą częścią jest jedna z kaplic zachowana w oryginalnym stanie z XII wieku. Jedną z największych atrakcji w Lecco jest jednak nie tyle sama bazylika mniejsza lecz również wieża dzwonnicy, która stała się swoistym symbolem miasteczka. Prace nad wieżą trwały przez wiele lat i przerwano je w 1894 roku ze względu na brak funduszy. Konstrukcję udało się ukończyć nieco później – w 1904 roku. Wieża wznosi się na 96 metrów.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz