Ile kosztują winiety w Słowenii? Ceny winiet Słowenia 2022 - BelSole

Ile kosztują winiety w Słowenii? Ceny winiet Słowenia 2022

Szykuje się podróż i zastanawiacie się ile kosztuje winieta w Słowenii w 2022 roku? Jaka jest aktualna cena za winietę w Słowenii?

Słowenia to niewielki kraj i również mało jest tam autostrad. Mimo to, niech nie zaskoczy Was fakt, że są tam wymagane winiety. Ile kosztuje winieta do Słowenii w 2022 roku? Gdzie kupić winietę do Słowenii i ile jest ważna?  Dowiecie się wszystkiego z tego artykułu.

Ile kosztuje winieta do Słowenii?

Jeśli poruszacie się autem osobowym lub kamperem to będzie obowiązywać Was ta sama cena winiety. Najdłuższą datę ważności ma winieta roczna, która nie jest ważna przez rok kalendarzowy, tylko obowiązuje od daty wskazanej przez kierowcę. Tak więc, jeśli kupimy winietę 15 lipca 2022 roku, to będzie ona ważna do 15 lipca 2023. Kosztuje ona 110 EUR (ok. 505 PLN po kursie z 27.06) i jest najbardziej opłacalną opcją, jeśli często podróżujemy po Słowenii. Kolejną winietą długoterminową, jest winieta miesięczna za 30 EUR (ok 139 PLN po kursie z 27.06) i ważna jest od wskazanego dnia do analogicznego w następnym miesiącu. Najtańsza jest winieta tygodniowa za 15 EUR (ok. 70 PLN po kursie z 27.06), ważna od konkretnego dnia przez 6 następnych dni (czyli na przykład winieta kupiona we środę jest ważna do wtorku). Cena winiet dla motocykli jest dużo niższa, a także istnieje dodatkowa winieta na okres sześciu miesięcy.

 

Gdzie kupić winietę do Słowenii?

 

Słowenia od lutego 2022 roku nie posiada już winiet w formie naklejek. Mimo to, winietę w formie elektronicznej można kupić także w jednym z wielu punktów sprzedaży na stacjach benzynowych, blisko dróg płatnych i na granicach. Oficjalną stroną, na której można kupić winietę jest evinjeta.dars.si, dostępna jest ona także w języku polskim, co znacznie ułatwia transakcję.

Gdzie umieścić winietę?

E-winieta jest powiązana z numerem rejestracyjnym samochodu. Operator autostrad monitoruje posiadanie e-winiet za pomocą kamer na drogach w punktach kontrolnych oraz w pojazdach kontroli opłat. Karą za brak ważnej winiety (dotyczy to także nieprawidłowej numeru rejestracyjnego), jest 300 EUR grzywny oraz opłata za winietę ważną od dnia popełnienia wykroczenia.

Winieta słoweńska: na jakie drogi?

Winiety obowiązują na wszystkich autostradach i drogach ekspresowych, których operatorem jest DARS. Poniższa mapa przedstawia wszystkie płatne drogi na Słowenii.

Większość tras tranzytowych w Słowenii jest płatnych, jednakże Słowenia to niewielki kraj i jest możliwość ominięcia płatnych dróg. Dobre zorganizowanie trasy przed wyjazdem, pozwoli zaoszczędzić na winiecie oraz może pozwolić na podziwianie krajobrazu z mniej uczęszczanych dróg.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz