Ile kosztuje gondola w Wenecji? Ceny gondoli w Wenecji 2021

Ile kosztuje gondola w Wenecji? Ceny gondoli w Wenecji 2021

Wenecja słynie z wielu rzeczy ale jednym z największych jej symboli jest gondola. Gondole przez lata służyły do transportu a dziś są jedną z największych atrakcji turystycznych w Wenecji. Jeśli wybieracie się do Wenecji i zastanawiacie się ile kosztują gondole w Wenecji to dobrze trafiliście. Sprawdźmy ile kosztują gondole w Wenecji 2021 i jaki jest koszt przejażdżki.


Gondole w Wenecji – krótka historia

Wiemy że przyszliście przeczytać nasz tekst by dowiedzieć się ile kosztuje gondola w Wenecji ale korzystając z okazji możecie też dowiedzieć się czego o tym środku transportu. Gondole w Wenecji to niewielkie łódki o płaskim dnie sterowane za pomocą jednego wiosła przez gondoliera. Przez wieki to właśnie gondole były głównym środkiem transportu w mieście.

Jak wiadomo Wenecja powstała jako miasto położone na wielu wysepkach. W Wenecji nie ma aut, więc po małych kanałach i dużym kanale poruszano się gondolami. W użyciu są różne gondole – od małych biorących na pokład 5 osób przez większe poruszające się po kanale Canal Grande gdzie od niedawna podróżować może 12 osób. Przed wiekami wielu mieszkańców Wenecji wykorzystywało własnoręcznie wytwarzane gondole.

Pierwsze pisane wzmianki o gondolach w Wenecji pochodzą z 1094 roku. Przed wiekami na przełomie XVII i XVIII wieku w mieście używano nawet od 8 do 10 tysięcy gondoli. Dziś jest ich zdecydowanie mniej dlatego też gondola, podobnie jak wizyta w Caffe Florian, nie należy do najtańszych przyjemności jeśli bierzemy pod uwagę zarobki statystycznego polskiego zjadacza chleba.

Obecnie gondole w Wenecji są mocno regulowane. Łódź ma od 10,8 do 11 metrów długości i od 1,40 do 1,60 metra szerokości i wadze 350 kilogramów. Drewniane łódki wykonywane są ręcznie z 280 różnych kawałków drewna ośmiu gatunków. Budowa gondoli trwa około 2 miesięcy, a cena to w granicach 40 tysięcy euro.


Cena gondoli w Wenecji

Gondole stały się jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Wenecji chociaż używane są też na ślubach czy pogrzebach. Podobnie jak chociażby maksymalna cena przejazdu kilometra taksówką tak i cena przepłynięcia gondolą w Wenecji jest odgórnie regulowana. Wolny rynek nie istnieje więc w każdej gondoli cennik jest taki sam. Oficjalna cena go 80 EUR za 30 minutową przejażdżkę gondolą w dzień oraz 100 EUR za 30 minut w nocy.

Uwaga cena nocna nie obowiązuje „w nocy” tylko od 19:00 wieczorem do 8:00 rano. Dodatkowo płatne są atrakcje takie jak kolacja czy lampka wina na gondoli oraz śpiewy gondolierów. Cena gondoli jest taka sama niezależnie czy popłynie 5 osób czy 1.

Turyści z biedniejszych krajów takich jak Polska, Ukraina, Białoruś, Bułgaria czy Rumunia decydują się więc na zebranie „ekipy” na gondolę by przejażdżka była tańsza. W takim przypadku cena wynosi 16 EUR od głowy. Już wcale nie tak dużo.

Cena gondoli jest niby sztywna ale w nowej rzeczywistości okazało się, że wcale tak nie jest. Gdy próbowaliśmy zamówić konkretnego przewoźnika zabrał nas na bok i przygotował dla nas ofertę specjalną niższą od sztywnej ceny cennikowej. W nowej rzeczywistości warto negocjować ceny ale gdy sytuacja wróci do normy próby te raczej na niewiele się zdadzą.

Czy warto przepłynąć się gondolą w Wenecji? Podobnie jak z wyjściem do Caffe Florian. Jeśli dysponujecie odpowiednim budżetem to jest to niezapomniane przeżycie i obowiązkowy punkt programu.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz