Ile kosztuje winieta w Austrii w 2022? Gdzie kupić winietę w Austrii? - BelSole

Ile kosztuje winieta w Austrii w 2022? Gdzie kupić winietę w Austrii?

Jedziecie autem do Austrii i chcecie wiedzieć ile kosztuje winieta w Austrii w 2022 roku? Jaka jest aktualna cena za winietę w Austrii? Gdzie można kupić winietę w Villach czy Wiedniu?

Wybierając się na narty do Tyrolu lub do Wiednia, warto sprawdzić na jakich drogach wymagane są winiety. Ile kosztuje winieta do Austrii w 2022 roku? Gdzie kupić winietę do Austrii i ile jest ważna? Tego dowiecie z tego artykułu.

Ile kosztuje winieta do Austrii?

Roczna winieta do Austrii wyniesie Was najwięcej, będzie to 93,80 EUR ( ok. 435 zł po kursie z 21.06). Za winietę z krótszym terminem ważności, czyli 2-miesięczną będziecie musieli wydać 28,20 EUR ( ok. 130zł po kursie z 21.06). Jeśli spędzicie bardzo krótki czas w Austrii, to wybierzcie winietę 10-dniową, która kosztuje tylko 9,60 EUR ( ok. 45zł po kursie z 21.06). Co do motocykli, to ceny są dużo korzystniejsze i wynoszą: 37,20 EUR ( ok. 173zł po kursie z 21.06) za winietę roczną, 14,20 EUR ( ok. 66zł po kursie z 21.06) za 2-miesięczną oraz 5,60 EUR ( ok. 26zł po kursie z 21.06) za 10-dniową.

 

Gdzie umieścić winietę?

Winietę umieszczamy w lewym górnym rogu przedniej szyby lub w okolicy lusterka wstecznego. Przyklejamy ją po oderwaniu dolnej części, którą zostawcie na wypadek kontroli. Winiety w formie naklejek mają inny kolor na każdy rok, w roku 2022 będzie to kolor morelowy. Jeśli winieta nie została przedziurkowana przez sprzedawcę, my powinniśmy to zrobić. Nie ma jednak potrzeby aby cokolwiek na niej pisać, w porównaniu do winiety czeskiej.

 

Gdzie kupić winietę do Austrii?

 

Winiety można kupić w Austrii, na stacjach benzynowych blisko granicy oraz płatnych dróg. Należy pamiętać o tym, że winieta jest wymagana od razu przy wjeździe na autostradę, więc śpieszmy się z zakupem. Punkty sprzedaży oznaczone są symbolem winiety. W Austrii są dostępne także winiety elektroniczne. Winietę elektroniczną można kupić także na oficjalnej stronie ASFiNAG (https://www.asfinag.at/en/toll/vignette/) , która ważna jest dopiero 18 dni po zakupie, ze względu na możliwość zwrotu w terminie 14 dni od zakupu.  Jest możliwość zamówienia winiety, jak i winiety elektronicznej, będąc jeszcze w Polsce, na stronie PZM Travel, jednak cena za winietę jest tam nieco wyższa.

 

Winieta austriacka: na jakie drogi?

Kolorem pomarańczowym zaznaczono autostrady, na których wymagana jest winieta. Kolor zielony to trasy, które wymagają dodatkowej opłaty, ze względu na szczególnie duże poniesione koszty. Jak widać na mapie, jest ich kilka i znajdują się w okolicach Graz, Innsbruck czy Klagenfurt.

Żródło: https://www.asfinag.at/en/toll/vignette/

 

Winieta austriacka to nie jest spory wydatek, ale biorąc pod uwagę koszty za przejazdy za dodatkową opłatą, robi się już całkiem niezła suma za krótki odcinek trasy. Jednakże, widoki w Austrii są niesamowite, więc jest to także atrakcja sama w sobie. Czy warto? Chyba musicie przekonać się sami 🙂

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz