Ile zarabia się w Albanii? Minimalne wynagrodzenie - Albania 2023. Zarobki w Albanii w 2023 roku - BelSole

Ile zarabia się w Albanii? Minimalne wynagrodzenie – Albania 2023. Zarobki w Albanii w 2023 roku

Większości polskich turystów Albania kojarzy się z dwoma rzeczami – piękną pogodą i niskimi kosztami wakacji. Przyjrzyjmy się tej drugiej kwestii, odpowiadając na pytanie, ile zarabia się w Albanii. Jakie jest minimalne wynagrodzenie w Albanii 2023 roku? Jakie są średnie zarobki w Albanii? Informacje na ten temat znajdziecie w naszym artykule.

Ile zarabia się Albanii? Minimalne wynagrodzenie – Albania 2023 

Analizę tego, ile zarabia się w Albanii, zacznijmy od sprawdzenie najniższego ustawowego wynagrodzenie. Minimalna pensja w 2023 roku w Albanii wynosi 40 000 leków (jest to nazwa albańskiej waluty) brutto. Kwota może robić wrażenie, dopóki nie sprawdzimy kursów walut. Okazuje się bowiem, że po przeliczeniu na złotówki według aktualnego kursu jest to około 1635 złotych brutto, co po odjęciu podatków daje prawie 1457 złotych “na rękę”. W Polsce minimalne wynagrodzenie to 3490 złotych brutto.

Sprawdzając, ile zarabia się w Albanii, dojdziemy do wniosku, że minimalne wynagrodzenie jest jednym z najniższych w Europie, co w dużym stopniu tłumaczy korzystne dla turystów ceny.. 

 

Zarobki w Albanii. Jakie jest średnie wynagrodzenie w Albanii w 2023 roku? 

Zagłębiając się w kwestię tego, ile zarabia się w Albanii, warto również przeanalizować, jaką pensję otrzymuje statystyczny mieszkaniec tego kraju. Okazuje się, że między najniższą pensją, a średnimi zarobkami w Albanii jest bardzo niewielka różnica. Według najświeższych danych z drugiego kwartału 2022 roku, średnie wynagrodzenie w Albanii wynosi około 60 leków brutto, co przekłada się na 2450 złotych. Po odliczeniu podatków, wartość ta daje niecałe 2100 złotych “na rękę”. Dla porównaniu, średnie wynagrodzenie w Polsce wynosi obecnie około 7065 złotych brutto, czyli 5146 złotych netto. 

Teraz już wiesz, ile zarabia się w Albanii. Niskie zarobki w Albanii w 2023 roku tłumaczą, dlaczego turyści zza granicy, w tym również Polacy, uznają ten kraj za tani.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz