Top 7: Najlepsze plaże w Albanii, LEPSZE niż w Chorwacji? - BelSole

Top 7: Najlepsze plaże w Albanii, LEPSZE niż w Chorwacji?

Jeśli do tej pory Albania nie kojarzyła Ci się z pięknym wybrzeżem – to po przeczytaniu naszych rekomendacji na pewno zmienisz zdanie. Podpowiadamy, gdzie są najlepsze i najpiękniejsze plaże w Albanii. Podpowiemy także co ze sobą wziąć oraz przygotowaliśmy dla Was mapę plaż w Albanii.

Plaże w Albanii to wyjątkowe mało popularne jeszcze miejsca, jednak według nas niektóre równie piękne jak nie ładniejsze od tych w Chorwacji. Oto nasze zestawienie najlepszych plaż w Albanii.

 

Plaża Gjipe

 

gjipe

O tym miejscu mówi się, że jest ukrytą perłą. Leży na południe od miejscowości Dhermi, między wsiami Vuno i Ilias. Można do niej dotrzeć łodzią albo leśną ścieżką. Spacer trwa ok. 30 minut. Plaża znajduje się na samym końcu Kanionu Gjipe, przez który prowadzi wiele ciekawych szlaków turystycznych. Co do plaży: jest dość szeroka i częściowo kamienista, a częściowo piaszczysta. Najpiękniejsze są tu widoki: z jednej strony na góry, z drugiej na morze. Jest to idealne miejsce dla tych, co szukają spokoju i relaksu, nie musicie nawet obawiać się rekinów w pobliskich wodach.

 

Lukova

 

Lukova Albania

Lukova jest to jedną z najbardziej znanych plaż na Riwierze Albańskiej i w całej Albanii. I tutaj są najlepsze plaże Albanii. Znajduje się na trasie do Himare, około 45 min jazdy z Ksamil. Otoczona jest zielenią i krystalicznie czystą wodą Morza Jońskiego. W sezonie, przy plaży otwierają się niewielkie restauracje i mini bary.

 

Rana e Hedhur

 

Rana e Hedhun

Plaża znajduje się w okolicy Shengjin, 60 km i ok. 1,5 godziny jazdy od Tirany. Samo miasteczko jest bardzo brzydkie, za to plaża wręcz przeciwnie. Rana e Hedhur znajduje się tuż u podnóża wysokich gór. Piasek jest drobny i wygląda, jakby ktoś go specjalnie tutaj nawiózł. Uformował on wysokie wydmy na pobliskich skałach. Jeśli lubicie wtopić się w tłum i poznać z tubylcami, polecamy tę plażę. Turyści rzadko tutaj zaglądają.

 

Zatoka Grama

 

Plaża Grama leży za półwyspem Karaburun, w niewielkiej zatoczce. Można się do niej dostać na 2 sposoby: odważni mogą przejść się kilka godzin od najbliższej drogi, natomiast wygodni przypłynąć łodzią z Vlorë. Jest to dość popularna jednodniowa wycieczka. Plaża jest mała i wydaje się jakby wydarta przełęczy Llogara. Piasek jest drobniutki i biały, a woda ma kolor szmaragdowy.

 

Ksamil

 

ksamil

Gdzie na plażę w Albanii? Ksamil to niewielka miejscowość, położona naprzeciwko greckiej wyspy Korfu. Nieoficjalnie mówi się o niej, że jest stolicą albańskie riwiery. Dostaniecie się tutaj łodzią albo samochodem – ok. 20 minut jazdy z Sarandy. Co wyróżnia to miejsce?

ksamil Albania

Śliczny biały piasek, lazurowa woda, oraz piękne trzy wyspy, na które spokojnie dopłyniecie kajakiem albo rowerkiem wodnym. Poza tym dwie z tych wysp łączy pas drobnego żwiru. Ksamil jest popularnie nie tylko wśród turystów, ale i samych Albańczyków. Zdecydowanie zapracowała na tytuł najlepszej plaży w Albanii.

 

Plaża Pasqyrat

 

Pasqyrat Albania

Pasqyrat znajduje się pomiędzy Sarandą i Ksamil, dokładnie 7 km od Sarandy. Plaża położona w niewielkiej, ale jednak oddali od wielkich hoteli i restauracji daje poczucie spokoju i ciszy. Plaża jest żwirowa, z łagodnym zejściem do morza. Dookoła mamy lasy oraz pięknie ukształtowane skałki. Może warto także zwiedzić pobliską wyspę Korfu?

 

Plaża Drymades

 

Drymades

Niektórzy twierdzą, że to najładniejsza plaża w Albanii. Plaża Drymades leży zaledwie kilka minut jazdy od miejscowości Dhërmi. Sama wioska uznawana jest za jeden z najdroższych i najpiękniejszych kurortów w Albanii. W okolicy są gaje oliwne i sady pomarańczowe. Woda na plaży jest krystalicznie czysta i spokojna. Tu obok plaży znajdują się ciekawie ukształtowane formacie skalne. Jeśli lubicie nurkować, to Drymades jest miejscem dla Was. Pod wodą natkniecie się na skalne labirynty oraz liczne jaskinie. Warto wspomnieć, że ponoć są tu jedne z piękniejszych zachodów słońca.

 

Co wziąć ze sobą na plażę w Albanii?

 

co wziąć na plażę w Albanii

Zasadniczo kurorty są bardzo dobrze wyposażone i znajdziecie tutaj wiele sklepików oraz wypożyczalni sprzętu. Jednak jeśli chodzi o plaże dzikie, musicie wyposażyć się w takie rzeczy jak: woda do picia, krem do opalania, buty na plażę (jeśli jest to plaża żwirowa), ręcznik lub materac do opalania, trochę gotówki albańskiej na małe nieprzewidziane wydatki, czapkę lub ochronę przed słońcem, telefon i małe przekąski. W przypadku plaż w miastach warto mieć jednak trochę gotówki, nie wszędzie zapłacicie kartą.

 

Najładniejsze plaże w Albanii, mapa

 

najładniejsze plaże w Albanii

1) Rana e Hedhur 2) Zatoka Grama 3) Plaża Gjipe 4) Lukova 5) Ksamil 6) Pasqyrat 7) Drymades

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz