Top 8: Atrakcje, Saranda – co warto zobaczyć? Co zwiedzić? - BelSole

Top 8: Atrakcje, Saranda – co warto zobaczyć? Co zwiedzić?

Saranda to najsłynniejszy kurort Riwiery Albańskiej. Miasto leży nad Morzem Jońskim na wysokości greckiej wyspy Korfu. Wprawdzie kurort jest główne nastawiony na plażowiczów i imprezy, to znajduje się kilka ciekawych miejsc w okolicy miasta Saranda. Co warto zobaczyć?

 

Saranda zwiedzanie

 

saranda zwiedzanie

Saranda to mała miejscowość, mieszcząca się u podnóża wzgórz i na wybrzeżu riwiery albańskiej na południu Albanii. W Sarandzie w ciągu roku macie prawie 300 dni słonecznych, dlatego nie dziwnym jest, iż jest to popularna destynacja wakacyjna. Zamieszkiwana jest głównie przez Albańczyków, jednak jest tutaj także dużo Greków. Nazwa Saranda pochodzi od grupy czterdziestu świętych legionistów rzymskich zabitych przez Licyniusza. Jak więc zwiedzać Sarandę? Miasteczko jest małe, jednak do zwiedzania pobliskich atrakcji potrzebne Wam będzie też auto – funkcjonuje tutaj komunikacja miejska, jednak polecamy skorzystać z wypożyczalni lub własnego auta. Region jest pełen atrakcji historycznych a także naturalnych. Pełno tutaj pięknych lasów, gór a także gajów cytrusowych i oliwnych. Warto zdecydowanie odwiedzić pobliskie blue eye, Ksamil i jej wyspy, park archeologiczny Butrint. Oto lista najpopularniejszych zabytków i atrakcji Sarandy i okolic. Przygotujcie sobie także odpowiednią ilość albańskiej waluty LEK, czasami obiekt wymaga gotówki a nie karty.

 

Saranda – co warto zobaczyć? Zamek Lekures

 

Lekures

Zamek leży na wzgórzu ok. 2 km od centrum miasta. Twierdza prawdopodobnie została wybudowana na rozkaz sułtana Sulejmana Wspaniałego w 1537 r. Zamek służył sułtanowi za bazę, z której próbował podbić Korfu. Aktualnie mieści się tam restauracja, z której rozpościera się wspaniała panorama okolicy.

Do zamku można dojść na piechotę. Spacer zajmuje ok. 45 minut pod górkę.

 

Spacer po promenadzie

 

promenada Serande

Deptak ciągnie się wzdłuż portu i linii brzegowej miasta. Znajdują tutaj sklepiki, bary i restauracje. Odrobinę cienia dają rosnące na wąskim pasie zieleni palmy. Na spacer po promenadzie warto wybrać się o zachodzie słońca. Pełno jest tutaj dobrych kawiarni i restauracji z kuchnią albańską, więc będziecie mieć co robić 🙂

 

Niebieskie Oko

 

niebieskie oko Albania

Źródełko rzeki Bistrica bije ok. 20 km od Sarandy. Swoją nazwę zawdzięcza owalnemu kształtowi, który przypomina oko oraz błękitnej barwie wody. Jej kolor zmienia się podobnie jak tęczówka oka – na środku jest prawie granatowa i jaśnieje, zbliżając się do brzegów. Temperatura źródełka jest stała i wynosi ok. 15 stopni Celsjusza. Niebieskie Oko było kiedyś prywatną własnością przywódcy kraju – Hodży. Zapraszał on tutaj swoich gości, aby pokazać im niezwykły kolor wody. W zbiorniku woda jest krystalicznie czysta i można się kąpać. Z takiej opcji korzysta wielu śmiałków. Niebieskie Oko zostało uznane za pomnik przyrody.

Najprościej jest przyjechać tutaj taksówką. Można poprosić kierowcę, aby na nas zaczekał. Koszt to około 14 – 20 EUR.

 

Park Archeologiczny Butrint

 

Butrint

Kompleks archeologiczny znajduje się na terenie Parku Narodowego Butrint. Dokładnie po południowej stronie jeziora i tej samej nazwie, 15 km od Sarandy.

Butrint od 1992 r. widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Poza średniowiecznymi murami dawnej osady można zobaczyć liczne zabytki z pochodzące z okresu panowania Rzymian, (m.in., wille i świątynie), Wenecjan oraz Turków. Teatr jest jedną z najlepiej zachowanych budowli miasta. Znajduje się tuż pod Akropolem i wychodzi na kanał Vivari. Ważną atrakcją jest Brama Lwa, czyli jedno z sześciu wejść do miasta z IV wieku p.n.e.

Do parku można dojechać autobusem. Bilet do Butrint kosztuje 1000 LEK a wejść możecie od 8:00 rano do 22:00. Lepiej przyjechać tutaj wcześnie rano, nim przypłyną pierwsze wycieczki z Korfu.

 

Wyspy Ksamilu

 

ksamil

Jakie atrakcje jeszcze zobaczyć? Będąc w Sarandzie nie można ominąć Ksamilu. To małe miasteczko niektórzy nazywają albańskimi Karaibami. Jest tutaj spokojnie, woda jest czysta i lazurowa a piasek biały. Atrakcją są trzy piękne wyspy, na które spokojnie można dopłynąć kajakiem albo rowerkiem wodnym. W wersji dla leniwych zawiezie Was tam łódka. Dwie z tych wysp łączy szerokim na metr pas drobnego żwiru.

Do Ksamilu można dostać się z Sarandy z autobusem albo taksówką. 

 

Plażowanie w Sarande

 

ksamil Albania

Jak już wspomnieliśmy o Ksamil to warto wspomnieć o najlepszych w Albanii plażach, które mieszczą się w okolicy. Znajdziecie tutaj wiele pereł na których można się wylegiwać z gotową infrastrukturą dla plażowiczów. Dobry pomysł na przerwę w zwiedzaniu atrakcji Sarande. Weźcie ze sobą krem do opalania i dużo wody! Poczytajcie też o najlepszych albańskich plażach!

 

Trekking po wybrzeżu

 

treking saranda

Przez prawie 10 km na północ od miasta na wzgórzach otaczających Sarandę znajduje się urocza ścieżka trekkingowa z widokiem na Morze Jońskie oraz Korfu. Dojdziecie tutaj do wielu ciekawych zatoczek gdzie możecie skosztować kąpieli w Morzu Jońskim.

 

Rejs na Korfu

 

Jeśli jeszcze nie byliście na Korfu, to jest okazja. Z Sarandy na wyspę kursują wodoloty oraz promy. Podróż trwa od 30 do 70 minut w zależności od statku. Zanim zaplanujecie wycieczkę, sprawdźcie, czy przeprawa nie jest zawieszona. Restrykcje związane z COVID-19 zmieniają się dynamicznie i trudno przewidzieć, co będzie za tydzień. Jeśli już dostaniecie bilet, zobaczcie jakie atrakcje Korfu na Was czekają na miejscu.

Jeśli zastanawiacie się jakie miasto w Albanii odwiedzić, zobaczcie także Vlorę i jej atrakcje lub atrakcje Durres.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz