Jaka jest pogoda na Krecie w maju, czerwcu i lipcu? - BelSole

Jaka jest pogoda na Krecie w maju, czerwcu i lipcu?

Wakacje już blisko! Nad Bałtykiem nigdy nie wiadomo, czy będzie słońce, czy deszcz. A jaka pogoda jest na Krecie w maju, czerwcu i lipcu? Jak jest temperatura wody? Czy można się kąpać? Sprawdzamy, jakiej pogody możecie się spodziewać na Krecie.

Czy warto lecieć na Kretę w maju, czerwcu i lipcu?

Kreta leży na Morzu Śródziemnym i jest piątą co do wielkości wyspą na tym akwenie, a także największą wyspą Grecji. Kreta znajduje się na południowym-wschodzie od Peloponezu, ok. 160 km od kontynentalnej Grecji. Oznacza to, że wyspa jest mniej więcej w równej odległości od Azji, Europy i Afryki. Kreta ma zdecydowanie podłużny kształt. Jej długość to ok. 260 km, natomiast szerokość zależy od lokalizacji. W najwyższym miejscu ma 12 km, w najszerszym – 60 km.

Dzięki swojemu położeniu, na Krecie stykają się klimaty śródziemnomorski, kontynentalny i afrykański. Co sprawia, że panują tu idealne warunki do wypoczynku. Ogólnie rzecz biorąc, na Krecie są łagodne i deszczowymi zimy oraz gorące i suche lata. Warto wiedzieć, że są różnice pomiędzy strefą przybrzeżną a górami oraz wschodnią i zachodnią częścią wyspy. W zimie w górach pada śnieg, a szczyty pokryte są białym puchem nawet do końca czerwca. Natomiast wschodnia części wyspy (okolice Sitia) jest gorętsza i bardziej sucha niż zachodnia (okolice Chania).

Wyczerpujące informacje, jaka jest pogoda na Krecie w maju, czerwcu i lipcu znajdziecie poniżej.

Pogoda Krecie w maju

W maju w Polsce robi się coraz cieplej. A jak jest na Krecie? Na wyspie jest bardzo podobnie, choć na wieczorne spacery przyda się cieplejszy sweter. Średnia temperatura powietrza na Krecie w maju to 20 stopni w dzień i 16 stopni w nocy. Temperatura wody w morzu jest bliska tej w Bałtyku w lipcu, czyli ok. 18 stopni. W maju możecie spodziewać się 27 słonecznych dni. Jeśli pada deszcz, to opady są niewielkie. Słońce operuje przez ok. 14 godzin dziennie.

Pogoda na Krecie w czerwcu

Czerwiec to początek wakacji. Na Krecie oznacza to minimalne opady i dużo słońca. Według statystyk na wyspie jest 29 dni bezdeszczowych, a słońce świeci przez 14 godzin. Temperatura wody jest odrobinę cieplejsza niż w maju – ma ok. 20 stopni. Termometry na Krecie w czerwcu pokazują 24 stopnie w dzień i 20 stopni w nocy. Trzeba pamiętać, że słońce operuje dość mocno – wskaźnik promieniowania UV pokazuje 9 stopni.

Pogoda na Krecie lipiec

Lipiec na Krecie to idealny czas dla tych, co chcą się wygrzać na plaży, popływać w wodzie, albo na kite’cie. Najniższe temperatury w lipcu, jakich możecie się spodziewać to 22 stopnie w nocy, a najwyższe to 26 stopni w dzień. Pamiętajcie, że to są pomiary w cieniu. Woda również ma przyjemną temperaturę – 25 stopni. Statystyki mówią, że w tym miesiącu nie powinien padać deszcze. Uprawiając sporty wodne, uważajcie na słońce, w lipcu wskaźnik UV ma najwyższą skalę 10 stopni. W tym miesiącu na Kretę może dotrzeć dość silny, chłodni wiatr Meltemi.

Pogoda na Krecie w maju, czerwcu i lipcu jest doskonała do wypoczynku na plaży. Woda jest ciepła, temperatura powietrza wysoka a słońce świeci przez 14 godzin dziennie. Stabilna pogoda na Krecie zdecydowanie przewyższa ta nad Bałtykiem.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz