Jakie pieniądze są w Watykanie? Jaka waluta? Czy brudne? - BelSole

Jakie pieniądze są w Watykanie? Jaka waluta? Czy brudne?

Każdego roku Watykan odwiedzają miliony pielgrzymów i spora grupa turystów. Każdy z nich ma w portfelu pieniądze. Jakie pieniądze trzeba mieć jadąc do Watykanu? Jaka jest waluta Watykanu? Jakie pieniądze ze sobą zabrać? Jakie pieniądze były w Watykanie dawniej przed euro? Sprawdzamy! Pieniądze w Watykanie są naprawdę sporą ciekawostką i wszystko nie jest tak oczywiste jak może się wydawać.

Czytelnicy Belsole.pl wiedzą już, że Watykan jest w Rzymie i wiedzą także czy do Watykanu potrzeba paszportu. Watykan otoczony w całości przez Włochy nie należy do Unii Europejskiej. Jakiej więc waluty używa się w Watykanie? Jakie wziąć pieniądze?

Wszystkich zatroskanych pielgrzymów możemy na szczęście uspokoić. W Watykanie używa się waluty euro więc do Watykanu bierzemy takie same pieniądze jak do Włoch. Przed wprowadzeniem euro przez Papieża Jana Pawła II w Watykanie używało się watykańskich lir. Waluty o symbolu VAL.

W 2002 roku oficjalną walutą Watykanu stało się euro. Kurs wymiany lir watykańskich do euro ustawiono na poziomie 1 EUR za 1936,27 VAL. Watykan od 2002 roku, mimo że nie jest członkiem Unii Europejskiej, ma prawo do wybijania własnych monet euro!

Jeśli podróżujecie do Watykanu to otrzymanie bitej tu monety może być nie lada wyzwaniem, ale warto na nią zapolować. Watykańskie monety euro odróżnimy po awersie z napisem Citta del Vaticano. Wydano monety z Janem Pawłem II, monety z symbolem sediswakancji, a także monety z Benedyktem XVI oraz później z Franciszkiem, a od marca 2017 roku Watykan bije monety z papieskim herbem Franciszka na awersie.

Wiele osób zastanawia się czy w Watykanie pieniądze są brudne. Na to pytanie ciężko odpowiedzieć w jednoznaczny sposób. Jeśli otrzymacie resztę w świeżo wydrukowanych banknotach niedawno wprowadzonych do obiegu to nie będą to brudne pieniądze. Brudne będą za to monety i banknoty, które przeszły przez wiele rąk i zostały wydane jako reszta wieczorem po całym dniu funkcjonowania kasy w Watykanie. By nie trafić na brudne pieniądze zwłaszcza w dobie koronawirusa zaleca się korzystanie z płatności bezgotówkowych.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz