Watykan - dokumenty. Czy potrzebny paszport czy dowód osobisty?

Watykan – dokumenty. Czy potrzebny paszport czy dowód osobisty?

Wiele osób jadących do Włoch i zwiedzających również stolicę Rzym zastanawia się czy przy okazji warto odwiedzić jeszcze jedno państwo – Watykan. Czytelnicy Belsole.pl wiedzą już gdzie leży Watykan – w Rzymie, ale skoro jest osobnym państwem to czy do Watykanu potrzeba paszportu? Jakich dokumentów potrzeba na wyjazd do Watykanu? Czy do Watykanu wystarczy dowód osobisty czy potrzebny jest paszport? Czy potrzebne jest zaświadczenie od proboszcza?

Watykan znajdujący się w Rzymie jest osobnym państwem ale wszystkich wybierających się na zwiedzanie Bazyliki św. Piotra lub watykańskich muzeów możemy uspokoić. Dokumenty potrzebne do wjazdu do Watykanu (w całości otoczonego przez Włochy) są takie same jak dokumenty do wjazdu do Włoch.

Oznacza to więc, że Polacy mogą pojechać do Watykanu zarówno z paszportem jak i dowodem osobistym. Granica między Watykanem, a Włochami jest właściwie niezauważalna. Na granicy Watykańsko-Włoskiej zwykle nie są prowadzone odprawy ani kontrole dokumentów. Jeśli jesteście we Włoszech to do Watykanu wchodzicie sobie po prostu na piechotę.

Czy do Watykanu potrzebna jest wiza lub jakieś dokumenty od księdza proboszcza z naszej parafii? Nie! Jeśli nie macie zamiaru przebywać w Watykanie powyżej 3 miesięcy to nie musicie starać się o wizę ani w żaden sposób legalizować swojego pobytu.

Czy Watykan ma swoje własne paszporty?

Jeśli zastanawiacie się również nad tym to przy okazji czytając Belsole.pl dowiedzie się kolejnej ciekawostki o Watykanie. Tak! Watykan wystawia własne paszporty! Watykan wydaje własne paszporty, którymi dysponują obywatele kraju. Paszportem watykańskim legitymuje się m.in. Papież Franciszek, a także kardynałowie i księża mieszkający w Watykanie oraz członkowie watykańskiej straży czyli Gwardii Szwajcarskiej.

Paszport Watykanu ma niespełna 1000 osób i z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością możemy stwierdzić, że nigdy go nie otrzymacie!

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz