Katedra Santa Maria del Fiore, zwiedzanie Florencji. Zdecydowanie warto! - BelSole

Katedra Santa Maria del Fiore, zwiedzanie Florencji. Zdecydowanie warto!

To symbol Florencji, widoczny z wielu punktów miasta, jeden z najpiękniejszych kościołów, jeden z największych i najwyższych na świecie. Robi ogromne wrażenie na żywo, jeszcze większe niż na zdjęciach. Co więc warto zobaczyć w Il Duomo? Jak się dostać do katedry i gdzie dokładnie się ona znajduje? Oto nasze wrażenia z wielu wycieczek do symbolu Florencji.

Katedra we Florencji – zwiedzanie

Florencja Katedra
Widok na elewację katedry, Wieżę Giotto oraz Baptysterium.

W poniższym opisie katedry Santa Maria del Fiore skupimy się głównie na ciekawych i praktycznych informacjach, z niewielkim dodatkiem historii i architektury. Wierzymy, że to może okazać się dla Was bardziej przydatne. Dodamy także garść historii i ciekawostek. Jeśli szukacie też innych atrakcji Florencji, zobaczcie nasz wcześniejszy tekst. Rozpocznijmy od tego, że katedra składa się z wielu obiektów i atrakcji, do których można kupić bilet:

  • Wnętrza katedry (wejście do samej katedry jest za darmo)
  • Muzeum katedry (Museo dell’Opera), gdzie umiejscowionych jest większość dzieł sztuki z zewnątrz (mieści się tuż obok katedry)
  • Wejście na kopułę Brunelleschiego
  • Wejście do Baptysterium (umiejscowione obok katedry)
  • Dzwonnicy Giotto
  • Odkrywki Archeologicznej Santa Reparaty, czyli kościoła, który wcześniej stał na miejscu katedry
katedra florencja
Katedra góruje nad miastem.

Bilety do Duomo Santa Maria del Fiore

Bilety do Il Duomo możecie kupić na miejscu lub przez internet. Dodatkową opcją jest Firenze Card, która wraz z podwyżkami cen biletów zaczęła być jeszcze bardziej korzystną opcją. Łączony bilet do wszystkich wymienionych atrakcji kosztuje 18-20 EUR. Kupicie go na stronach https://grandemuseodelduomo.waf.it. Uważajcie na sponsorowane wyniki w Google z biur turystycznych.

santa_maria_del_fiore
Zachód słońca i katedra

Wejście na kopułę należy zarezerwować z wyprzedzeniem na miejscu we Florencji (ostatnio można to też robić na stronie, w zależności od dostępności). Możecie to zrobić w Biurach Opera del Museum przy piazza Duomo.  Zazwyczaj istnieje potrzeba poczekania kilku dni na dostępne terminy, więc warto pamiętać o tym wcześniej. Nie można też tej rezerwacji zmienić czy anulować – jeśli nie przyjdziecie, przepada. Wolne terminy możecie zobaczyć na: https://grandemuseodelduomo.waf.it.

Bardzo ważne: bilet jest ważny 72h od momentu wejścia do pierwszej atrakcji lub daty rezerwacji wejścia na kopułę.

Możecie wejść tylko raz do danej atrakcji.

Zwiedzanie, co dla kogo?

Gdybyśmy mieli ocenić które z miejsc w katedrze Santa Maria del Fiore zrobiły na nas największe wrażenie, to pewnie byłoby to wejście na kopułę oraz Museum dell’Opera. Duże wrażenie na miłośnikach historii zrobią odkrywki archeologiczne Santa Reparata. Dla miłośników sztuki, Museum dell’Opera może okazać się bardziej interesujące. Natomiast najciekawsze zdjęcia możecie zrobić z dzwonnicy, bo widzicie kopułę z bliskiej odległości z zewnątrz.

Wnętrze Katedry Santa Maria del Fiore.
Wnętrze katedry Santa Maria del Fiore.

Oczekiwanie w kolejce do katedry może zająć nawet godzinę. Warto zatem wybrać dobry moment, by wejść do katedry za darmo. Środek tygodnia i miesiące poza sezonem mogą być dobrym pomysłem.

Wejście na Il Duomo to dłuższy spacer pod górę, wewnątrz kopuły oraz murów. Będziecie mogli z bliska podziwiać freski Sądu Ostatecznego nad środkową nawą. Uwaga: miejscami jest dość stromo – uważajcie także na głowy. Z góry rozciąga się oszałamiający widok na całą Florencję. Jedynym minusem jest to, że nie widać samej katedry Santa Maria del Fiore 😉 Do końca nie wiadomo jak wybudowano samą kopułę, możemy się tego tylko domyślać. Sposób, w jaki prawdopodobnie Brunelleschi zaprojektował budowlę, był potem powielany przez wielu architektów i stał się wzorcem dla kolejnych pokoleń projektantów.

Kopuła i latarnia Il Duomo.
Kopuła i latarnia Il Duomo.

Museo dell’Opera to doskonałe miejsce dla miłośników sztuki. Znajdziecie tutaj większość rzeźb wyniesionych z katedry, oryginał głównego portalu oraz mini kopię projektu budowy kopuły. Z filmu prezentowanego na miejscu dowiecie się w jaki sposób prawdopodobnie ją wybudowano.

museo_dell_opera
Muzeum katedralne.

Wieża i dzwonnica Giotto to równie znany element panoramy Florencji. Wejście na górę nie zajmuje wiele czasu i jest dość komfortowe. Kolejki są mniejsze niż do Duomo. Jeśli nie uda się Wam znaleźć wolnego slotu rezerwacyjnego na kopułę, zawsze możecie przyjść tutaj.

dzwonnica giotto
Dzwonnica Giotto widoczna z kopuły.

Baptysterium we Florencji (Battistero di San Giovanni) to jeden z najstarszych budynków w całym mieście! Wybudowane zostało pomiędzy 1059 a 1128 rokiem, w stylu romańskim. Zwróćcie uwagę na piękne sklepienie namiotowego dachu oraz Drzwi Raju (główna porta) do Baptysterium. Kolejki zazwyczaj nie są duże, możecie zatem zostawić zwiedzanie na wolną chwilę.

baptysterium florencja
Sklepienie Baptysterium San Giovanni we Florencji.

Historia katedry

Prace nad katedrą rozpoczęły się w 1294 roku, na miejscu kościoła katedralnego Santa Reparata z IV wieku. Między końcem XIII a początkiem XIV wieku, Florencja doświadczyła szczytu rozkwitu politycznego i kulturalnego, którego zwieńczeniem były rozległe projekty miejskie. Pierwszym architektem pracującym przy Il Duomo był Arnolf di Cambio. Co ciekawe, nowy kościół powstawał dookoła już istniejącego, a aż do 1375 roku odprawiano w nim obrzędy. Po śmierci architekta, w 1302 roku, zmieniono plany części wschodniej. Prace nad katedrą spowolniły przez 50 lat, ze względu na odkrytą w Santa Reparata relikwię świętego Zenobiusza.

santa_reparata
Kościół santa Reparata, istniejący przed Duomo.

18 sierpnia 1418 roku ogłoszono konkurs architektoniczny na budowę kopuły. Dwoma głównymi konkurentami byli mistrzowie złotnictwa: Lorenzo Ghiberti i Filippo Brunelleschi. Ten ostatni wspierany był przez Medyceuszy. I to właśnie Brunelleschi wygrał ze swoim projektem. Ghiberti w 1401 roku został zwycięzcą konkursu na parę brązowych drzwi do Baptysterium.

santa_reparata
Odkrywki archeologiczne w podziemiach katedry.

Il Duomo oddano do użytku w 1436 roku, choć nie wszystkie prace zostały ukończone. W budowie nadal była górna część kopuły i latarnia umieszczona na jej szczycie. Kopuła to niewątpliwie najbardziej imponująca część kościoła. Fasada Il Duomo została ukończona najpóźniej, bo dopiero w 1887 roku. Choć początkowo była tworzona według planu stworzonego przez Arnolfa, to została zburzona w 1578 roku. Reszta prac opierała się na projekcie Emilio de Fabrisa. Całość budowy trwała ponad 600 lat.

wieza giotto
Widok z placu na wieżę Giotto.

Architektura katedry

Największą uwagę w katedrze Santa Maria del Fiore we Florencji zwraca uwagę ogromna kopuła. Jest ona naprawdę bardzo duża, a w jej ścianach znajduje się ciąg komunikacyjny na samą górę, do latarni na szczycie.

santa_maria_dei_flore_duomo
Wnętrze kopuły i freski Sądu Ostatecznego.

Fasada katedry wykonana jest w stylu gotyckim, z neogotyckimi modyfikacjami. Polecamy także lekturę o Katedrze w Mediolanie. Duża przestrzeń przedniej części budynku zbudowana jest z marmuru, z wieloma zdobieniami i rzeźbami na całej długości. Sama bryła jest dość ciężka, pomimo gotyckiego stylu. Biały marmur wykorzystany do budowy został sprowadzony z Carrary, czerwony z Maremmy, a zielony z Prato. Nad głównym wejściem Porta della Mandorla oraz dwoma bocznymi znajduje 12 figur apostołów oraz Maria z Jezusem. Trzy rozety umieszczone są symetrycznie nad wejściami.

fasada_florencja_katedra
Nad rozetami i rzeźbami góruje figura Stworzyciela.

Katedra Santa Maria del Fiore została zbudowana na planie krzyża. W prezbiterium znajduje się ołtarz główny, nad którym wysoko znajduje się ogromne sklepienie kopuły. Możecie podziwiać na nim freski Sądu Ostatecznego, wykonane przez Giorgio Vasariego oraz Federico Zuccariego.

Miniatura kopuły.

Trzy nawy, w tym jedna główna po środku, wydają się surowe, gdyż większość dzieł sztuki umiejscowionych tu pierwotnie, przeniesionych zostało do Museum dell’Opera. Polecamy się tam wybrać aby uzupełnić sobie obraz całej katedry.

Mapa Piazza Duomo i Katedry we Florencji

1 ) Wejście do Santa Maria Del Fiore 2) Baptysterium San Giovanni 3) Wieża Giotto, dzwonnica 4) Kolejka do wejścia do kopuły 5) Museo dell’Opera 6) Biura i bileteria – tutaj można zarezerwować czas wejścia na kopułę 7) Wejście do krypty

katedra_florencja_zwiedzanie

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz