Kolejne domy za 1 euro we Włoszech! Kupujesz? - BelSole

Kolejne domy za 1 euro we Włoszech! Kupujesz?

Domy za 1 euro we Włoszech stają się powoli codziennością. Pod koniec ubiegłego roku następne miasteczko dołączyło do projektu „Dom za 1 euro”. Na liście znajduje się już 31 miejscowości tylko z samych Włoch! Często jednak nie jest tak różowo jak się wydaje. Ktoś chętny?

Castropignano – Gdzie to jest ? Jak tam dojechać?

Bądźmy szczerzy, nikt nie oddaje domów w turystycznych lokalizacjach. Zatem i Castropignano leży na uboczu. Z Neapolu jest 138 km, czyli 2 godz. samochodem, albo 4 autobusem, z Rzymu odrobinę dalej, bo 226 km, więc i czasu na dojazd trzeba poświęcić więcej – 4,5 godz. autobusem, lub 2,5 godz. samochodem.

Castropignano to typowe włoskie miasteczko. Ma ok. 900 mieszkańców, z czego większość to starsi ludzie. Znajdziemy tu restaurację, bar, aptekę, a także kilka sklepów, a nawet pensjonatów. W pobliżu jest też winnica. Miejscowość leży na wzgórzu, skąd roztacza się piękny widok na okolicę i płynącą w dole rzekę. Prawdziwa sielankowa atmosfera! 

 

Jak dostać dom za 1 euro?

Oczywiście, że kupno domu za 1 euro jest niemożliwe. A za ile? Jak już burmistrz upatrzy dla Was nieruchomość, musicie dostarczyć szereg dokumentów, których zdobycie wiąże się z kosztami, np. sporządzenie notarialnego aktu sprzedaży, przygotowanie planu remontu wraz ze wszystkimi zgodami i pozwoleniami. Na dodatek koniecznie trzeba kupić polisę poręczeniową na rzecz gminy w wysokości 2 tys. EUR. Można ją odzyskać, ale trzeba rozpocząć prace remontowe w ciągu 2 miesięcy od uzyskania pozwolenia na budowę, a zakończyć je do 3 lat do rozpoczęcia. 

Ile może kosztować remont domów za 1 euro we Włoszech?

Władze miasteczka szacują koszt na ok. 30-40 tys. EUR, ale jest to raczej wersja optymistyczna. Większość domów to stare budynki, które grożą zawaleniem, zbudowane z kamiennych i terakotowych cegieł. Czy jesteście w stanie wyobrazić sobie wymianę rur kanalizacyjnych i wodociągowych? Na pewno nie będzie to przysłowiowa bułka z masłem. Do tego spróchniałe stropy i podłogi. 

Śmiemy twierdzić, że po zakończeniu remontu, może się okazać, że przy jedynce brakuje 5 zer! 

Dodajmy, że domy we Włoszech za 1 euro, powoli staje się biznesem. Z łatwością znajdziecie w internecie kancelarie prawnicze, które pomogą w załatwianiu formalności albo firmy budowlane specjalizujące się w takim starym budownictwie. Nie trzeba znać nawet włoskiego!

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz