Komunikacja miejska w Porto. Dojazd z lotniska. Ceny biletów, porady

Komunikacja miejska w Porto. Dojazd z Lotniska. Ceny biletów, porady, informacje

Przyjeżdżając do Porto wiele osób zadaje sobie pytanie czy i jak używać transportu publicznego w mieście. Jak dojechać komunikacją publiczną z lotniska do centrum Porto to również jedno z pytań, które często nam zadajecie. Odpowiadamy na pytania dotyczące komunikacji miejskiej w Porto. Podpowiadamy jak dojechać z lotniska, jak korzystać z tramwajów i autobusów, metra w Porto oraz wyjątkowej kolejki linowej Funicular dos Guindais oraz Teleferico de Gaia. Oto ceny biletów, rozkłady jazdy i porady dotyczące poruszania się po Porto.

Malowniczo położone Porto nie należy do największych miast. Miasto zamieszkałe przez zaledwie 214 tysięcy osób ma miniaturową wręcz powierzchnię 41,42 km2. Dla porównania powierzchnia Tarnowa to 72,38 km2, a Bydgoszczy to 176 km2. W gruncie rzeczy poruszając się po Porto w praktycznie każdy zakątek miasta można dojść piechotą. Oczywiście – nie zawsze jest taka możliwość, a jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy na taksówki lub Uber jedynym wyborem pozostaje transport publiczny.

Komunikacja miejska w Porto – rodzaje transportu

Kolejka linowa w Porto

W niewielkim Porto do dyspozycji mieszkańców i turystów oddano linie tramwajowe, linie autobusowe oraz metro i kolejkę linowo-naziemną znaną jako Funicular dos Guindais. Liniami autobusowymi i tramwajowymi zarządza miejska spółka STCP (Sociedade de Transportes Colectivos do Porto). Spółka utworzona w 1946 roku przejęła zarząd nad systemem komunikacji tramwajowej, który wcześniej pozostawał w prywatnych rękach od 1906 roku.

Pod jej zarządem znajdują się obecnie 3 linie tramwajowe (1, 18 i 22) oraz 80 linii autobusowych (w tym 11 linii nocnych). Linie tramwajowe przejeżdżające przez Porto należy traktować bardziej jako atrakcje turystyczną, niż faktyczny środek transportu. Przejażdżka tramwajem jest jedną z nietypowych rzeczy, którą warto robić w Porto.

Komunikacja miejska w Porto

Poza autobusami i klimatycznymi tramwajami w Porto pozostają jeszcze trzy inne środki transportu publicznego. W 1993 roku w mieście powołano do życia spółkę, której zadaniem była budowa metra w niewielkiej miejscowości. Zadanie wykonano w 2002 roku gdy otwarto pierwszą linię metra. Dziś metro w Porto składa się łącznie z 82 stacji naziemnych i podziemnych oraz 67 kilometrów trasy.

Ostatnią formą komunikacji zbiorowej w Porto jest słynna kolejka z Guindais (Funicular dos Guindais). Pierwotnie kolej linową w Porto otwarto 4 czerwca 1891 roku, ale już 5 czerwca 1893 roku kolejka została zamknięta z powodu wypadku. Nową kolejkę zbudowano w ramach programu Porto 2001 i uruchomiono 19 lutego 2004 roku. Podróż kolejką linową na linii mającej 562 metry trwa zaledwie 5 minut. Podobnie jak tramwaj w Porto jest to bardziej atrakcja turystyczna. Kolejną atrakcją jest również kolejka linowa Teleferico de Gaia.

Jak używać komunikacji miejskiej w Porto? Ceny biletów

Komunikacja miejska w Porto

Wszystkim tym, którzy chcą korzystać z transportu publicznego w Porto polecamy zakup Andante Card za 0.60 EUR. Jest to prosta w użyciu karta transportowa będąca biletem, który możemy doładować kwotą pozwalającą na pojedynczy przejazd lub w zależności od potrzeb większą ich liczbę. Niebieska karta może zostać doładowana w specjalnych punktach zarówno bilonem jak i banknotami. Kartę należy przyłożyć do czytnika przed wejściem do pojazdu.

Można kupić również kartę Andante Tour o stałej cenie 7 lub 15 EUR ale jeśli nie macie zamiaru podróżować poza główną część Porto jej zakup nie jest dobrym pomysłem. Nie tyczy się to sytuacji w której chcemy dostać się do centrum Porto z lotniska Porto Airport. Wtedy zakup Andante Tour jest opłacalny.

Komunikacja miejska w Porto

Andante Card podzielona jest na trzy strefy Z2, Z3 oraz Z4 w których pojedynczy bilet kosztuje odpowiednio 1,20; 1,50 oraz 1,85 EUR, a cena 11 przejazdów to 12; 15 i 18,50 EUR. Dostępna jest także karta Andante 24 z nielimitowaną liczbą przejazdów w ciągu jednego dnia w wymienionych strefach kosztująca odpowiednio 4,15; 5,20 oraz 6,40 EUR.

Metro w Porto

W systemie metra w Porto znajduje się sześć linii. Niebieska linia A łącząca Estádio do Dragao z Senhor de Matosinhos, najdłuższa linia czerwona B z Estádio do Dragao – Senhor de Matosinhos, linia zielona C na odcinku Campanha – ISMAI, krótka linia żółta D na odcinku Hospital Sao Joao – Santo Ovídio, fioletowa linia E Hospital Sao Joao – Santo Ovídio oraz najnowsza pomarańczowa linia F na odcinku Hospital Sao Joao – Santo Ovídio.

Tylko część z linii metra w Porto porusza się w systemie podziemnym. Większość to kolejka naziemna. W podziemnych tunelach położone jest jedynie 8 kilometrów torów. Ze względu na pewne ograniczenia wynikające z budowy metra jego system nie obsługuje powierzchni całego miasta. Nieco bardziej elastyczną formą komunikacji publicznej są linie autobusowe.

Autobusy w Porto

Autobusy w Porto

O ile jazdę autobusem w Porto czasem zaliczyć można do sportów ekstremalnych, o tyle jest to nieco bardziej elastyczna forma przejażdżek. Standardowe malowanie autobusu w Porto to kolory niebieski i biały z pomarańczowym paskiem. Flota przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej w Porto jest jedną z nowocześniejszych. W mieście duży nacisk kładziony jest na pojazdy zasilane gazem.

Linie autobusowe w Porto numerowane są trzycyfrowo. Pierwsza liczba w numerze linii (2;3;4,5;6;7;8 lub 9) daje pogląd na to do której części miasta jedzie dany pojazd. Nocne linie autobusowe oznaczone są literą M (od 1 do 13). W komunikacji publicznej nie wolno przewozić rowerów. Szkraby poniżej 4. roku życia podróżują w Porto za sam uśmiech dziecka.

Autobusy w Porto

Rozkład jazdy poszczególnych linii autobusowych w Porto dostępny jest na oficjalnej stronie miejskiego przewoźnika www.stcp.pt. Witryna dostępna jest również w języku angielskim. Osoby nie korzystające z karty mogą kupić bilet u kierowcy autobusu. Z lotniska do centrum Porto jeżdżą specjalne linie autobusowe 601, 602 oraz 604.

Z lotniska autobusem do centrum dojedziemy linią 601 jeżdżącą od 5:30 do 0:30 w nocy, linią 602 obsługiwaną od 5:30 do 0:30 w nocy oraz linią 604 na której pojazdy poruszają się od 6 do 21:00. Autobusy średnio odjeżdżają co 25 minut.

Tramwaj, kolej linowa i linowo-terenowa – największe atrakcje Porto

Kilka akapitów wyżej wspomnieliśmy o istnieniu trzech linii tramwajowych w Porto oraz o uruchomionej po wielu latach przerwy kolejce linowo-terenowej oraz linii kolejki linowej w Porto. Przejazd wszystkimi z tych środków transportu to jedne z nietypowych atrakcji z których warto skorzystać w Porto.

W Porto działają dziś trzy linie tramwajowe. Łączna długość tras tramwajowych w mieście to 8,9 kilometra. Nie jest to więc rozwiązanie pozwalające na długie podróże, ale na atrakcje turystyczną nadaje się idealnie. Zwłaszcza że tramwajem w Porto przejechać można w naprawdę malowniczo położone miejsca.

Kolejka linowa w Porto

W użyciu są dziś linie: 1 Passeio Alegre – Infante; 18 Massarelos – Carmo oraz 22 Circular Carmo – Batalha. Przejażdżka tramwajami to gratka dla fanów starych składów oraz ładna trasa widokowa. Fanów komunikacji miejskiej zainteresować może również wizyta w muzeum tramwajów Museu do Carro Eléctrico. Tramwajami obecnie jeżdżą przede wszystkim turyści przyjeżdżający do Porto.

Drugą z atrakcji turystycznych w Porto są dwie działające w mieście kolejki – kolej linowo-terenowa oraz kolejka linowa. Pierwsza Funicular dos Guindais to dobry sposób na podróż z dołu do góry. Trasa kolejki za którą odpowiedzialna jest firma obsługująca metro w Porto jest bardzo krótka. Podróż na dystansie 281 metrów trwa zaledwie 3 minuty. Trasa pasażerska przebiega tylko w jedną stronę. Cena biletu na przejazd kolejką linowo-terenową to 2,50 EUR. Bilety do kupienia w Funicular. Kolejka linowo-terenowa w Porto w sezonie (od kwietnia do października) funkcjonuje od 8 do 20:00, a w piątki i soboty od 8 do 22:00. Przejazd krótką trasą Funicular dos Guindais możecie zobaczyć na materiale wideo zamieszczonym poniżej.

Drugą z atrakcji o których należy wspomnieć jest kolej linowa Teleferico de Gaia w Porto łącząca dwie strony miasta. Kolejka uruchomiona 1 kwietnia 2011 roku łączy Gais de Gaia z Jardim do Morro. Zarządcą trasy jest fira Telef – Transportres por Cabo e Concessoes. Trasa kolejki linowej w Porto przebiega na dystansie 562 metrów, a przejazd trwa około 5 minut.

Bilety na kolejkę linową różnią się ceną w zależności od tego na jaki przejazd się zdecydujemy. Przejazd w jedną stronę kosztuje 6 EUR, a bilet na przejazd w dwie strony kosztuje 9 EUR. Dla dzieci cena biletu równa się połowie ceny biletu dla osoby dorosłej. W sezonie turystycznym (od końca kwietnia do końca września) kolejka linowa czynna jest od 10 do 20:00. W kabinie może podróżować maksymalnie 8 osób.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz