Mediolan metro, ceny biletów, cennik i mapa w 2023. Komunikacja zbiorowa w Mediolanie - BelSole

Mediolan metro, ceny biletów, cennik i mapa w 2023. Komunikacja zbiorowa w Mediolanie

Jeśli wybieracie się do Mediolanu i chcecie podróżować po mieście, możliwe, że wybierzecie metro. W tym artykule odpowiemy Wam na pytania ile kosztuje bilet na metro w Mediolanie jakie są ceny i cennik w 2023 i 2024 roku. Zapraszamy!

Metro w Mediolanie

Mediolan ma jedną z większych sieci Metra we Włoszech. Metro w Mediolanie, znane również jako Metropolitana di Milano, jest systemem transportu publicznego składającym się z 5 linii metra, oznaczonych kolorami oraz literami: M1 (czerwona), M2 (zielona), M3 (żółta) i M5 (fioletowa). Zostało otwarte w 1964 roku, co czyni je pierwszym systemem metra we Włoszech. M1, zwana również linia czerwoną, to najstarsza linia procesu i rozciąga się na prawie 30 km. M2, czyli linia zielona, ma najwięcej stacji i jest najdłuższą linią. M3 – żółtą linię – otwarto w 1990 roku, a M5, która jest najnowszą linia metra, wprowadzono w 2013 roku. Większość stacji metra w Mediolanie jest podziemna.

Mapa Metro Mediolan
Źródło: atm.it

Każda linia metra obsługuje różne obszary i dzielnice Mediolanu, a także miasta w regionie Lombardia. Większość stacji metra jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych dzięki obecności wind, specjalnych podjazdów i podłóg z rowkami dla niewidomych.

Jest kilka stacji przesiadkowych, gdzie pasażerowie mogą łatwo przejść z jednej linii na inną. Należą do nich na przykład stacje Cadorna, Centrale i Duomo. Każdego dnia przez system Metropolitana di Milano przechodzi setki tysięcy pasażerów. Przewoźnik oferuje również usługi nocne, zwłaszcza w weekendy. Oprócz metra, Mediolan oferuje również rozbudowaną sieć tramwajów i autobusów. Istnieje również system rowerów miejskich, który zapewnia dodatkową elastyczność w poruszaniu się po Mediolanie. Ile kosztują bilety na metro w Mediolanie? 

Metro w Mediolanie cennik 2023

Ceny oczywiście zależą od strefy po której się będziecie poruszać (możecie je zobaczyć powyżej). W centralnym punkcie jest miasto Mediolan a otaczają go sekcje o szerokości 5 km, z których każda reprezentuje strefę taryfową. Oto oficjalny cennik metra w Mediolanie dla strefy Urban i M1-M3 w Mediolanie w Metrze oraz całej komunikacji zbiorowej w Mediolanie:

ceny biletów metro mediolan
Źródło: atm.it

W skrócie można powiedzieć, że:

  • Bilet 75-minutowy na komunikację zbiorową w Mediolanie kosztuje 1,70 EUR
  • Bilet 90-minutowy na komunikację zbiorową w Mediolanie kosztuje 2,20 EUR
  • Bilet 105-minutowy na komunikację zbiorową w Mediolanie kosztuje 2,60 EUR
  • Bilet 135-minutowy na komunikację zbiorową w Mediolanie kosztuje 3,00 EUR
  • Bilet 165-minutowy na komunikację zbiorową w Mediolanie kosztuje 3,50 EUR

Możecie wybrać pomiędzy biletami takimi jak: Bilet Dzienny (od 5,90 do 16.50 EUR), Karnet 10 biletów, 3-dniowy bilet (od 10,50 EUR do 23,50 EUR).

Gdzie kupić bilet na Metro w Mediolanie

Mediolan metro automat

Bilety możecie kupić oczywiście w automatach na stacjach, w specjalnych punktach ATM na przykład na Centrale, Duomo czy Garibaldi oraz w aplikacji ATM (co będzie najłatwiejsze).

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz