11 tanie i darmowe atrakcje w Mediolanie i okolicy, budżetowe i tanie zwiedzanie Mediolanu - BelSole

11 tanie i darmowe atrakcje w Mediolanie i okolicy, budżetowe i tanie zwiedzanie Mediolanu

Mediolan potrafi być drogi, jego atrakcje także mogą kosztować sporo. Jak jednak zwiedzać Mediolan tanio? Jakie są tanie atrakcje w Mediolanie? Gdzie są darmowe atrakcje w Mediolanie? Oto poradnik gdzie znaleźć budżetowe atrakcje w Mediolanie oraz jako tanio Mediolan zwiedzać.

 

Tanie zwiedzanie Mediolanu?

 

Tanie zwiedzanie Mediolanu

Mediolan tanim miastem nie jest ale czy zwiedzanie Mediolanu może być tanie? Czy w Mediolanie znajdują się tanie lud darmowe atrakcje? Owszem! Będziecie mogli pozwiedzać Mediolan zupełnie za darmo, jednak będzie to wymagało od Was spacerów i głównie zwiedzania pod gołym niebem. Wszystkie mniej popularne kościoły i świątynie zazwyczaj są dostępne do darmowego zwiedzania – takie jak Chiesa parrocchiale di San Francesco di Paola,  Chiesa Parrocchiale di Santa Maria Segreta czy Chiesa Parrocchiale di Santa Maria delle Grazie al Naviglio.

Transport miejski nie jest jakoś bardzo drogi w Mediolanie, możecie też kupić specjalne karty dla turysty jak MilanoCard, gdzie za 11 EUR macie 24 h bilet na komunikację miejską. Polecamy też zainstalować aplikację ATM Milano, jeśli chcecie poruszać się metrem, tramwajem lub autobusami.

 

Castello Sforzesco

 

Zamek Sforzów

To jedna z najlepszych i najpopularniejszych atrakcji Mediolanu, Zamek Sforzów znajduje się w centrum Mediolanu – niedaleko Piazza il Duomo. Jest to spory zamek na planie prostokąta gdzie spokojnie możecie zwiedzać dziedziniec i czerpać historię XV-wiecznego zamku zbudowanego przez Francesco Sforzę. Wokół twierdzy znajduje się rów chroniący umocnienia. Do tego Castello Sforzesco jest na trasie pomiędzy innymi dwoma darmowymi atrakcjami Mediolanu, czyli Piazza Duomo i Arco della Pace i Parku Sempione.

 

Arco della Pace i Parco Sempione

 

Arco della Pace

Oto kolejna tania atrakcja Mediolanu, także na świeżym powietrzu. To zespół parkowy w raz z Łukiem Triumfalnym, Łukiem pokoju lub inaczej Porta Sempione. Jet to symboliczna brama do centrum miasta strefy 1. Dawniej w tym miejscu przebiegały rzymskie mury Mediolanu, a na tym miejscu (mniej więcej) stała Brama Jowisza. Porta Giovia. W 1807 roku architekt Luigi Cagnola zaprojektował dzisiejszą wersję Łuku pokoju. Ukończono ją w 1838 roku.

Zaraz obok Arco della pace znajduje się uroczy Parco Sempione – mieści się on zaraz obok Castello Sforzesco. To park i miejsce spotkań lokalsów, znajdziecie tutaj prócz dającej schronienie przed słońcem roślinności Ponte delle Sirenette, Statua Equestre di Napoleone III, Triennale di Milano (muzeum) oraz słynne Acquario Civico e Stazione Idrobiologica di Milano. Bilet do Akwarium kosztuje 5 EUR, do parku wejście jest za darmo.

 

Cimitero Monumentale

 

cmentarz Mediolan

To chyba najciekawsza darmowa atrakcja w Mediolanie, nie jest też to jedno z miejsc typowych do zwiedzania. Cimitero Monumentale to cmentarz w centrum Mediolanu, jednak nie byle jaki cmentarz. Jest on pełen ogromnych grobowców, z których każdy mógłby pretendować jako eksponat w Muzeum Sztuki. Pełen jest on rzeźb, płaskorzeźb i dzieł sztuki. Mauzolea są pięknie zdobione, i rozsiane są na ogromnym cmentarzu po którym można chodzić godzinami. Do tego wejście na ten Cimitero Monumentale jest w pełni darmowe, można oddać się chwili refleksji i odpoczynku.

 

Jezioro Como

 

Lierna plaże
Plaża i wino w Lierna. Widok na Bellagio

Oddalone zaledwie o 50 min drogi od Mediolanu, jezioro Como to jedna z najlepszych atrakcji w okolicach Mediolanu. Do jeziora Como, możecie podjechać do miejscowości Como lub Lecco(z Varenna), oba miasteczka to idealne bazy wypadowe nad jezioro. Z Como kursuje więcej promów do Bellagio, za to pociąg do Lecco, jedzie często dalej do Varenny, która jest praktycznie zaraz obok centrum jeziora Como obok Bellagio. Samo jezioro Como oferuje wiele darmowych atrakcji.

Bilet Trenitalia z Milano Centrale do Como kosztuje 4,80 EUR, bilet do Lecco kosztuje 4,80 EUR a do Varenna 6,80 EUR.

 

Navigli

 

navigli

Navigli to dzielnica Mediolanu, gdzie znajdziecie kanały – co prawda nie będą to takie kanały jak w Wenecji Canal Grande jednak nadają okolicy specyficzny klimat. Jeśli macie dość wielkomiejskości Mediolanu, to Navigli może być dla Was pewną formą odpoczynku – kamieniczki są tutaj niższe, można poczuć się jak w mniejszym włoskim miasteczku. Dość prężnie działają tutaj artyści, jest pełno kawiarenek i restauracji – po prostu jak w prawdziwym włoskim miasteczku.

 

Stazione Centrale

 

Stazione Centrale Mediolan

Stazione Centrale to dość nietypowa atrakcja Mediolanu, bo kto by chciał zwiedzać i oglądać dworzec główny? Tak przynajmniej się przyzwyczailiśmy w Polsce, że niewiele mamy pięknych dworców. Ten w Mediolanie, nie dość, że jest przepięknie zdobiony to do tego jest na prawdę majestatyczny. Jest on największym pod względem objętości dworcem kolejowym w całej Europie, zbudowany został w 1931 roku w mieszanych stylach art nouveau oraz art deco. Najbardziej okazale przedstawia się hala główna przy wejściu, jej sklepienie, hala odjazdów z metalową konstrukcją nad torami i frontowa ogromna elewacja dworca głównego w Mediolanie.

 

Galleria Vittorio Emanuele II

 

Galleria Vittorio Emanuele II

To chyba jeden z klasyków jeśli chodzi o Mediolan, słynna atrakcja Galleria Vittorio Emanuele II, czyli pasaż handlowy przykryty dachem pomiędzy kamienicami przy Piazza Duomo. Co prawda sklepy, a w zasadzie butiki w środku są bardzo drogie, jednak samo wejście do Galerii jest w pełni darmowe. Galeria Vittorio Emanuele jest zbudowana na planie krzyża pomiędzy czterema budynkami. Jest to najstarsza wciąż działająca Galeria Handlowa we Włoszech. Dach zbudowany jest ze stali i szkła, na podłodze możecie za to zobaczyć piękną mozaikę – zwłaszcza w centralnej części Galerii.

 

Piazza Duomo

 

Piazza Duomo

Najpopularniejsza atrakcja Mediolanu przed Wami – Piazza Duomo, z górującą nad całym placem gotycką Katedrą w Mediolanie. Znajdziecie tutaj wiele atrakcji, ale jednak najciekawszą będzie oczywiście sama katedra i jej pięknie zdobiona elewacja – Katedrę w zasadzie budowano przez wieki od 1386 roku do, aż 1965 roku (!) – posiada ona 135 iglic, jest długa na ponad 158 metrów i wysoka na ponad 108 metrów. Prawdziwy gigant wśród Katedr. Jednak to nie jedyna atrakcja przy Piazza Duomo, na lewo od Katedry możecie wejść do Galerii Vittorio Emanuele II, na środku placu znajduje się też pomnik króla Vittorio Emanuele II. Po lewej stronie Katedry w sezonie świątecznym odbywa się też jarmark bożonarodzeniowy w Mediolanie.

Polecamy za (nie tak bardzo) symboliczne 5 EUR wejść także do Katedry – jest warta takiego wydatku!

 

Piazza Gae Aulenti

 

wieżowce Mediolan

Jeśli macie dość zabytków, to może na coś nowszego, nową architekturę przy Piazza Gae Aulenti i Parco Biblioteca degli Alberi. Znajdziecie tutaj znane już pewnie wielu zielone pionowe apartamentowce ogrody, najwyższy budynek Włoch czyli 231 metrowy UniCredit Tower oraz miło zaprojektowaną zieleń wokół. Możecie tutaj wpaść będąc odok na Dworcu Garibaldiego.

 

Darmowe niedziele w Muzeach w Mediolanie

 

darmowe muzea w Mediolanie w niedziele

Po ponad dwóch latach do Włoch wraca znów darmowa niedziela w Muzeach, czyli Domenica al Museo. Mowa oczywiście o pierwszej niedzieli każdego miesiąca. Pierwsza niedziela po przerwie będzie 2 kwietnia 2022 roku. W ramach darmowych niedziel, można zwiedzać stałe wystawy w muzeach oraz parki archologiczne. W Mediolanie na liście z darmowymi biletami do muzeów w niedziele były:

  • Cenanolo Vinciano, czyli muzeum ze słynną Ostatnią Wieczerzą
  • Galleria Sztuki Nowoczesnej
  • Museo del Risorgimento – czyli muzeum militariów i wojny
  • Museo Civico di Storia Naturale – muzeum historii naturalnej
  • Aquario Civico di Milano – czyli akwarium o którym wspominaliśmy powyżej w parku Sempione
  • Pinacoteca di Brera – słynna galeria sztuki

Jak widzicie jest co robić w pierwszą niedzielę miesiąca, o ile uda się Wam jeszcze dorwać bilet – w sezonie niektóre z atrakcji mają ograniczenia na ilość slotów czasowych.

 

Gdzie zjeść tanio w Mediolanie

 

Tanie restauracje Mediolan

Jeśli szukacie taniego obiadu w Mediolanie, znaleźliśmy dla Was dwie ciekawe miejscówki z pizzą – pierwsza to Luna Rosa przy Via Broletto, 26 oraz Spontini przy Via Santa Radegonda, 11. Z makaronów spróbujcie ciekawego Pasto – Laboratorio di pasta con cucina przy Via Zecca Vecchia, 4.

Jak widzicie spokojnie znajdziecie darmowych atrakcji nawet na parę dni w Mediolanie. Oczywiście nie wszystko się uda zobaczyć, ale zwiedzić budżetowo można na prawdę sporo.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz