Czy w Neapolu jest metro? Ile kosztuje metro i bilety w Neapolu? - BelSole

Czy w Neapolu jest metro? Ile kosztuje metro i bilety w Neapolu?

Zwykle przyjeżdżając do nowego miasta najlepiej poruszać się po nim metrem. Jeśli oczywiście jest metro. Czy w Neapolu jest tak samo? Czy w Neapolu jest metro? Ile kosztuje metro w Neapolu? Po ile są bilety metra w Neapolu? Sprawdźmy. Oto plan metra, bilety i krótka historia metra w Neapolu.


Czy w Neapolu jest metro?

Jeśli zastanawiacie się czy na miejscu w Neapolu będziecie mogli skorzystać z metra to odpowiedź jest twierdząca! Tak! W Neapolu jest metro! Metro w Neapolu nie należy do najstarszych systemów metra na świecie. Budowa rozpoczęła się w 1986 roku, a pierwszą linię metra oddano do użytku w 1993 roku.

Od czasu otwarcia w dniu 28 marca 1993 roku Metropolitana di Napoli rozrosło się, chociaż nie za bardzo. Metro w Neapolu ma zaledwie 20,2 km torów. Ile jest linii metra w Neapolu? W Neapolu są dwie linie metra oznaczone dwoma numerkami, które mogą być mylące dla mniej ogarniętych turystów.


Linie metra w Neapolu


Metro w Neapolu może być mylące ponieważ posiada dwie linie oznaczone numerami. Logika podpowiada, że powinny to być numery 1 i 2. Rzeczywistość jest inna – metro w Neapolu to linie: 1 Piscinola – Garibaldi i druga linia metra oznaczona numerkiem 6. Linia otwarta w 2008 roku ma zaledwie 4 stacje i jedzie z Fuorigrotta do Mergellina.

Obecnie trwają prace nad rozbudową metra w Neapolu. Do 2024 roku metro zostanie wzbogacone o 5 stacji na linii 1 oraz 4 stacje na linii 6. W Neapolu działa na przykład linia 2 ale jest to kolejka, a nie linia zaliczana do podziemnego systemu metra!

W praktyce metrem jest też otwarta w 2005 roku linia kolejowa Linea Napoli-Giugliano-Aversa łącząca Neapol od stacji Piscinola z podmiejskim miasteczkiem Aversa ale tylko jedna stacja tej kolejki znajduje się na terenie Neapolu.


Ile kosztuje metro w Neapolu?


Z metra w Neapolu korzystać można używając normalnych biletów dostępnych w szerokiej sprzedaży. Pojedynczy bilet jednoprzejazdowy kosztuje 1,10 EUR, 24-godzinny bilet to koszt 3,50 EUR, tygodniowy bilet kupimy za 12,50 EUR, miesięczny kosztuje 35 EUR, a roczny 235,20 EUR.


Rozkład jazdy metra w Neapolu

Linia 1 metra w Neapolu działa od 6:00 do 22:30 w kierunku od Piscinola i od 6:20 do 23:02 w kierunku od Garibaldi. Według porannego rozkładu pociągi kursują co 10 minut, według popołudniowego (od 14 do 19:00) co 12 minut, a wieczorem od 19 do 23 co 20 minut. Latem w sierpniu pociągi jeżdżą co 14 minut w dzień i co 20 wieczorem.

Rozkład jazdy linii 1 oczywiście może się zmienić więc aktualnego przed wyjazdem szukajcie zawsze na anm.it. Bilety dostępne są w biletomatach na stacjach metra w Neapolu ale w biletomatach można płacić banknotami najwyżej o nominale 5 euro.

Linia 6 metra w Neapolu kursuje? Nie! Nie kursuje, bo nie działa! Dlaczego nie działa? Bo jest zamknięta! Więc rozkład jazdy linii 6 nie istnieje obecnie!


Metro w Neapolu – podsumowanie

Metro w Neapolu to całkiem dobry sposób na poruszanie się po mieście. Wszyscy czytelnicy, którzy czytali już artykuł czy w Neapolu jest bezpiecznie po wejściu do metra będą pewnie zaskoczeni. W przeciwieństwie do większości ulic w Neapolu w metrze jest naprawdę czysto i bezpiecznie. Szok!

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz