Pompeje, poradnik - zwiedzanie, bilety i ile czasu - BelSole

Pompeje, poradnik – zwiedzanie, bilety i ile czasu

Pompeje obok Neapolu to jedna z głównych atrakcji tego rejonu zaraz obok Wezuwiusza. To zniszczone przez wulkan miasteczko to prawdziwie doskonała atrakcja do zwiedzania. Co więc zobaczyć w Pompejach? Ile czasu należy poświęcić? Jak zwiedzać i gdzie kupić bilety do Pompejów, oto nasz poradnik.

Pompeje to słynne miasto zasypane przez popioły Wezuwiusza 24 sierpnia 79 roku, te ogromne wykopaliska to dużo zwiedzania, refleksji i także atrakcji. Dołączyliśmy dla Was także poradnik i mapę w pdf do samodzielnego zwiedzania ruin w Pompejach.

Pompeje dojazd z Neapolu

pompeje z neapolu
Stacja Pompei Scavi – Villa Dei Misteri – miejsce startu wycieczki

Jak dojechać do Pompejów z Neapolu? Pompeje leżą blisko stolicy Kampanii, możecie tam dojechać samochodem lub kolejką miejską. Jeśli chcecie dojechać komunikacją miejską należy wybrać kolejkę podmiejską Linię 4. Podróż z Porta Nolana trwa od 45 min do 1 h. Tutaj mała uwaga, linia numer 4 startuje z Porta Nolana i przejeżdża przez stację Garibaldi (taki Dworzec Główny), lepiej wybrać pierwszą stacją – bo ludzi jest zdecydowanie mniej i szanse, że uda się usiąść są zdecydowanie większe. Uważajcie na torebki i plecaki w kolejce, w Neapolu jest trochę kieszonkowców. Dojedziecie do Pompei Scavi – Villa Dei Misteri, gdzie wejście do Muzeum jest niedaleko stacji. Kolejką podmiejską dojedziecie także do wielu z najpiękniejszych miejscowości półwyspu Amalfi.

Dojazd autem zajmuje około 30 min z centrum Neapolu. Cena parkingu płatnego pod ruinami Pompejów kosztuje 5 EUR za cały dzień.

Pompeje, bilety, ceny i godziny otwarcia

pompeje bilety
Brama wejściowa i kasy biletowe w Pompejach

W dobie pandemii bilety można kupić tylko online, sytuacja ta pewnie zmieni się pod koniec roku 2020. Możecie je kupić na stronie: https://www.ticketone.it/tickets.htm?affiliate=ITT&fun=erdetail&doc=erdetaila&erid=988882.

Ile kosztują bilety na Pompeje? Cena jednego biletu na stronie internetowej to 16 EUR za bilet normalny. Ceny biletów ze zniżką to 3,50 EUR lub 0 EUR, należy je jednak także kupić online.

Jak kupić bilety na Pompeje? Formularz na stronie nie jest zbyt skomplikowany, jednak musicie posiadać tak zwany Codice Fiscale, możecie go wyrobić tutaj: https://www.codicefiscale.com/, możecie skopiować numer (bez spacji) do formularza. Ten numer możecie użyć przy okazji kupna np biletów na Wezuwiusz.

codice fiscale

Pompeje i godziny otwarcia: Zacznijmy od tego, że muzeum jest zamknięte w poniedziałki. Otwierane jest o 9:00, ostatnie wejście jest o 17:30 a zamykane jest o 19:00. Dodatkowo: Villa Regina i Oplontis otwarte są w takich samych godzinach (zamknięte we wtorek). Villa Arianna od 8:30 do 19:30(zamknięta we wtorek)

Pompeje, ile czasu na zwiedzanie?

ile czasu pompeje

Pompeje są całkiem pokaźne jeśli chodzi o wielkość, to tak na prawdę małe miasteczko z placami, amfiteatrami i świątyniami. Zwiedzanie Pompejów trwa od 4 do 7h . Nie liczcie na to, że uda się Wam przejść cały Park Archologiczny w mniej niż 3h, nam z całkiem niezłym tempem udało się zwiedzić większość atrakcji w około 6h. Możecie połączyć zwiedzanie Pompejów ze zwiedzaniem Wezuwiusza (Wezuwiusz rano).

Pompeje zwiedzanie

pompeje zwiedzanie
Vicolo dell’Anfiteatro i Amfiteatr

Zwiedzanie zaczynamy od strony zachodnio-południowej gdzie jest główna brama i kasy biletowe. Polecamy zabrać mapkę przy wejściu. Przy samych bramkach czekają na Was Terme Suburbane i Porta Marina, główne wejście do miasta. Przy Via Marina góruje świątynia Wenus i Basicila, na końcu drogi znajduje się jedno z najciekawszych miejsc w Pompejach czyli Forum Pompejskie (plac o wymiarach 38 × 157 m z otaczającą kolumnadą) w raz z Świątynią Apolla i Centaurem autorstwa polskiego rzeźbiarza Igora Mitoraja w punkcie centralnym. W Granai del Foro po lewej stronie placu znajdziecie ciała Pompejczyków oraz rzeczy znalezione na miejscu w mieście. 

Forum w Pompejach

pompeje forum
Widok na główny plac w Pompejach i Centaura polskiego rzeźbiarza Igora Mitoraja

Centaur w Pompejach

centaur pompeje
Centaur, Autor: Igor Mitoraj

Granai del Foro

granai del forno pompeje
Ciało mieszkańca Pompejów

Bazylika

bazylika pompeje
Pozostałości po wybudowanej w 120r p.n.e Bazylice

W północnej części miasta (sekcja VI) warto podejść do takich domów jak, Casa del Fauno (dom Fauna), Casa Fontana Piccola, Casa del Labirinto, Villa di M. Fabius Rufus(ciała Pompejczyków). Warto także zwiedzić część za Porta Ercolano (o ile będzie otwarta) z domem Diomedesa. Zobaczcie także Macellum, czyli targ Pompejów przy Forum.

W centralnej części Pompejów warto przejść się główną drogą, która jest tak krzywa, że można sobie skręcić kostkę – dlatego polecamy wybierać chodniki a nie drogę. Koniecznie zobaczcie piekarnię, Terme Stabiane, Domus Sirici oraz Casa de Siricius.

pompeje domy
Pompeje to nie tylko ruiny ale i piękne ogrody. Znajdziecie je w takich domach jak: Casa del Menandro, Casa dei Dioscuri, Casa del Labyrinto, Casa degli Amorini Dorati

Część południowa jest chyba najbogatsza w ciekawe miejsca do zwiedzania, warto zobaczyć takie atrakcje jak Teatro Grande, Teatro Piccolo zaraz obok, Świątynie Asklepiosa, Temple Isydy, Cadsa del Menadrio. W tej części znajdziecie też toaletę.  We wschodniej części południowej strony Pompejów wejdźcie do ogrodów Casa della Nave Europa, zobaczcie także Ogród Ofiar gdzie znajduje się 13 ciał mieszkańców Pompejów. Z tej strony znajdziecie też Porta Nocera i kolejne Necropolis. 

Teatr wielki i teatr mały

pompeje teatr
Wybudowane zostały w III w p.n.e.

Na wschód od południowej części miasta mieści się najbardziej pokaźny budynek w Pompejach, czyli Amfiteatr, którego północne wejście pięknie wskazuje na Wezuwiusz. Obok Amfiteatru mieści się Palestra Grande i piękna droga Vicolo dell’Anfiteatro. Zaraz obok znajdziecie Dom Wenus z pięknym Muralem Wenus i ogrodami. Droga łącząca dom Wenus z Forum po drugiej stronie miasta to główna droga Pompejów, znajduje się przy niej wiele domków, sklepów i punktów w które warto zajrzeć. 

pompeje ludzie ciała
Kształty po ciałach Pompejczyków w Ogrodzie Ofiar

Amfiteatr w Pompejach

amfiteatr pompeje
Wyjście z Amfiteatru w Pompejach

Wybudowany w 80 r p.n.e

W wielu domach, świątyniach i budynkach zwróćcie uwagę także na malowidła ścienne, są to jedne z lepiej zachowanych śladów po kulturze z tego okresu. 

malowidła pompeje
Malunki ścienne są zachowane często w doskonałym stanie

Co warto wiedzieć przed zwiedzaniem?

  • Rzymskie drogi są tragiczne, uważajcie na kostki (nie brukowe)
  • Koniecznie weźcie ze sobą mapę z najważniejszymi punktami w mieście, żeby niczego nie pominąć. Na dole artykułu, możecie skorzystać z naszej.
  • Muzeum czasami zamyka niektóre ze ścieżek i nie ma możliwości dostania się w niektóre miejsca.
  • Na trasie jest wiele kraników z pitną wodą, możecie wziąć ze sobą pustego dzbana.
  • Ścieżki po których należy chodzić po mieście na dłuższą metę nie działają. Polecamy na początku udać się na część północną, ją zobaczyć a następnie przejść do ciekawszej południowej.

pompeje jak zwiedzać

Pompeje historia

Kiedy wybuchł Wezuwiusz? Dokładna data erupcji to 24 sierpnia 79 roku lub 24 października 79 roku. Wybuch z tego roku zniszczył nie tylko Pompeje, ale także Stabie i Herkulanum, czyli bogatszą część tego rejonu. Sama erupcja trwała, aż 3 dni i została opisana przez Pliniusza Młodszego. Wybuch nastąpił około południa i po słupach ognia niebo i słońce zakryte zostało przez ogromne chmury dymu i popiołów. Wybuch był tak duży, że pył dotarł, aż do Rzymu i Egiptu. Po wszystkim warstwa wulkanicznych skał i popiołów miała ponad 5m i zakryła prawie całkowicie miasto. 

pompeje figury

Na ślad po Pompejach trafiono w XVI wieku. Samą odkrywkę archeologiczną zapoczątkowano w 1748 roku. Stałe wykopaliska zaczęto prowadzić ponad 100 lat później i trwają one do dzisiaj.

pompeje

Oficjalna mapa do zwiedzania Pompejów w pdf do pobrania tutaj.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz