Czy Neapol jest bezpieczny? Na co uważać dla turystów?

We Włoszech wiele jest kultowych miast i miejscowości, które warto odwiedzić. Wśród nich jest oczywiście Neapol do którego łatwo dostać się z Polski dzięki tanim lotom z wielu dużych miast. Jeśli zastanawiacie się czy można pojechać do Neapolu to dziś przyjdziemy Wam z pomocą. Sprawdzamy czy Neapol jest bezpieczny. Czy w Neapolu jest bezpiecznie dla turystów? Na co uważać w Neapolu? Czy w Neapolu jest mafia?

Neapol – bezpieczeństwo

Z Polski do Neapolu można dolecieć z wielu miast wykorzystując nisko-kosztowe połączenia lotnicze. Jeśli uważacie, że zagraniczne korporacje utrzymywałyby loty do miejsca w którym jest wybitnie niebezpiecznie to jesteście w błędzie. Neapol, według danych z 2016 roku, odwiedza rocznie około 2,5 mln zagranicznych turystów.

Generalnie miasto jest bezpieczne dla turystów. Czytając wiele polskojęzycznych blogów turystycznych przeczytacie, że do każdego miejsca na świecie warto jechać i w każdym jest bezpiecznie. U nas jest inaczej i piszemy bez ściemy. Neapol jest bezpieczny ale trzeba tu uważać na wiele rzeczy. To nie jest tak jak w niektórych kurortach, że nie ma się tu czego obawiać, więc zaraz zajmiemy się tematem bardziej kompleksowo. Jeśli jedziecie do Neapolu to musicie uważać na kilka rzeczy.

Na co uważać w Neapolu?


Jeśli będziecie poruszać się wyłącznie w okolicach największych atrakcji turystycznych, bogatszych dzielnic, po historycznym centrum i w rejonie najpopularniejszych restauracji i pizzerii w Neapolu to rzeczywiście nie ma wiele rzeczy na które trzeba tu uważać. Włosi generalnie lubią Polaków. Tak samo jak my kochają naszego papieża Jana Pawła II z Wadowic. Znają się na piłce nożnej więc potrafią wymienić nazwiska polskich piłkarzy takich jak Milik czy Zieliński z Napoli.

Jeśli Wasza ukochana drużyna ma kosę z Napoli albo jej zgody mają kose z Napoli albo kibicujecie drużynie, która spuściła kiedyś pamiętny łomot graczom Napoli to w Neapolu lepiej nie obnoście się z jej szalikami czy koszulkami. Na mieście jest wielu ultrasów i hoolsów Napoli. Błękitni z via del Maio di Porto są w mieście traktowani prawie jak religia.

Po przyjeździe do Neapolu od razu zorientujecie się, że miasto rządzi się swoimi prawami. Pierwszą rzeczą na którą należy uważać, podobnie jak w Amsterdamie, są jeżdżący bez opamiętania użytkownicy jednośladów. Skutery przelatujące przez ciasne uliczki z dużą prędkością to codzienność w Neapolu. Uważamy na to i nie panikujemy z ich powodu. Sam sposób w jaki jeżdżą skuterzyści to jedno, drugie to jacy skuterzyści poruszają się po mieście.

Skutery często wykorzystywane są przez przestępców do wyrywania toreb i torebek przechodniom. Jeśli macie torbę to noście ją blisko ciała tak, by nie dało jej się wyrwać z przejeżdżającego pojazdu.

Jeśli macie zamiar wynająć samochód w Neapolu to musicie liczyć się z tym, że po Włoszech jeździ się dynamicznie i ostro, a przepisy drogowe są raczej sugestią, a nie sztywnym zbiorem zasad. Jeśli nie dajecie sobie rady za kółkiem w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu to wynajem auta i jazdę po Neapolu lepiej dwa razy przemyśleć. Lewy pas to nie kółko różańcowe, czasem jeździ się pod prąd, a jak trzeba to i po chodniku.

Czy w Neapolu jest mafia? Kiedyś kura poszła do bossa mafii i poprosiła o możliwość wstąpienia do mafii. Boss odpowiedział ej, że nie ma żadnej mafii. Tak samo odpowiedział jego consigliere. Kiedy wróciła do kurnika i koleżanki zapytały ją czy wpisała się do mafii odpowiedziała: nie ma żadnej mafii. I wtedy kury zrozumiały i zaczęły się jej bać.

Na co jeszcze uważamy w Neapolu? Na śmieci i odpady ludzkie i wcale nie chodzi tu o bezdomnych śpiących na ulicach Neapolu! Od lat Neapol tonie w śmieciach. O ile śmieci w Neapolu ustąpiły miejsca na nagłówkach innym lotnym tematom takim jak chińskie choroby czy wojny w polskiej polityce, o tyle wciąż walają się po mieście. Sytuacja nie uległa zbyt wielkiej poprawie jeśli chodzi o zwały śmieci. Warunki higieniczne w Neapolu są jakie są. Przechadzając się po mieście wieczorem warto uważać na… wypadające z okien kamienic worki ze śmieciami.

Niektórym mieszkańcom nie chce się schodzić do “śmietników” po starych, stromych schodach więc worki wylatują przez okna. Do atrakcji Neapolu nie zaliczamy możliwości oberwania w głowę pełnym workiem ze śmieciami. Warto też podkreślić, ża ulicach wiele jest szkła. Jeśli szukacie atrakcji dla dzieci w Neapolu to na 100% nie należy do nich wkładanie potłuczonego szkła do ust.

Jeśli szkoda wam kilku euro na taksówkę i będziecie korzystać z transportu publicznego to… nie polecamy. W autobusach jest tłoczno i łatwo wyjść z autobusu bez portfela. W Neapolu uważamy na kieszonkowców, chociaż nie tylko w komunikacji miejskiej. W Neapolu, podobnie jak na Sycylii, jest wiele bezdomnych dzikich psów, więc na nie też uważamy. Po Neapolu kręcą się też bardziej opaleni mieszkańcy ale w sumie nie stanowią zbytniego zagrożenia.

Czy w Neapolu są niebezpieczne dzielnice? Jeszcze jak! Najniebezpieczniejszą dzielnicą Neapolu jest podmiejska Scampia. Tu kręci się wiele policji i wojska i jeśli nie znacie się dobrze na włoskich klimatach to po prostu się tu nie pokazujcie.

Ostatnią z rzeczy na którą trzeba zwrócić uwagę w Neapolu jest wulkan. Oczywiście kiedyś może znów wybuchnąć i spowodować spustoszenie. Tu dowiecie się więcej o tym jak wejść na Wezuwiusz. Podsumowując: Neapol to jedno z biedniejszych miast we Włoszech i jest zdecydowanie mniej bezpieczne od niektórych innych miast turystycznych więc jeśli wybieracie się do Neapolu to uważajcie tu jak na bazarze pełnym kogo tam się boicie!

Dodaj komentarz