Czy Neapol jest bezpieczny? Na co uważać dla turystów? - BelSole

Czy Neapol jest bezpieczny? Na co uważać dla turystów?

We Włoszech wiele jest kultowych miast i miejscowości, które warto odwiedzić. Wśród nich jest oczywiście Neapol do którego łatwo dostać się z Polski dzięki tanim lotom z wielu dużych miast. Jeśli zastanawiacie się czy można pojechać do Neapolu to dziś przyjdziemy Wam z pomocą. Sprawdzamy czy Neapol jest bezpieczny. Czy w Neapolu jest bezpiecznie dla turystów? Na co uważać w Neapolu? Czy w Neapolu jest mafia?

Neapol – bezpieczeństwo

Z Polski do Neapolu można dolecieć z wielu miast wykorzystując nisko-kosztowe połączenia lotnicze. Jeśli uważacie, że zagraniczne korporacje utrzymywałyby loty do miejsca w którym jest wybitnie niebezpiecznie to jesteście w błędzie. Neapol, według danych z 2016 roku, odwiedza rocznie około 2,5 mln zagranicznych turystów.

Generalnie miasto jest bezpieczne dla turystów. Czytając wiele polskojęzycznych blogów turystycznych przeczytacie, że do każdego miejsca na świecie warto jechać i w każdym jest bezpiecznie. U nas jest inaczej i piszemy bez ściemy. Neapol jest bezpieczny ale trzeba tu uważać na wiele rzeczy. To nie jest tak jak w niektórych kurortach, że nie ma się tu czego obawiać, więc zaraz zajmiemy się tematem bardziej kompleksowo. Jeśli jedziecie do Neapolu to musicie uważać na kilka rzeczy.

Na co uważać w Neapolu?


Jeśli będziecie poruszać się wyłącznie w okolicach największych atrakcji turystycznych, bogatszych dzielnic, po historycznym centrum i w rejonie najpopularniejszych restauracji i pizzerii w Neapolu to rzeczywiście nie ma wiele rzeczy na które trzeba tu uważać. Włosi generalnie lubią Polaków. Tak samo jak my kochają naszego papieża Jana Pawła II z Wadowic. Znają się na piłce nożnej więc potrafią wymienić nazwiska polskich piłkarzy takich jak Milik czy Zieliński z Napoli.

Jeśli Wasza ukochana drużyna ma kosę z Napoli albo jej zgody mają kose z Napoli albo kibicujecie drużynie, która spuściła kiedyś pamiętny łomot graczom Napoli to w Neapolu lepiej nie obnoście się z jej szalikami czy koszulkami. Na mieście jest wielu ultrasów i hoolsów Napoli. Błękitni z via del Maio di Porto są w mieście traktowani prawie jak religia.

Po przyjeździe do Neapolu od razu zorientujecie się, że miasto rządzi się swoimi prawami. Pierwszą rzeczą na którą należy uważać, podobnie jak w Amsterdamie, są jeżdżący bez opamiętania użytkownicy jednośladów. Skutery przelatujące przez ciasne uliczki z dużą prędkością to codzienność w Neapolu. Uważamy na to i nie panikujemy z ich powodu. Sam sposób w jaki jeżdżą skuterzyści to jedno, drugie to jacy skuterzyści poruszają się po mieście.

Skutery często wykorzystywane są przez przestępców do wyrywania toreb i torebek przechodniom. Jeśli macie torbę to noście ją blisko ciała tak, by nie dało jej się wyrwać z przejeżdżającego pojazdu.

Jeśli macie zamiar wynająć samochód w Neapolu to musicie liczyć się z tym, że po Włoszech jeździ się dynamicznie i ostro, a przepisy drogowe są raczej sugestią, a nie sztywnym zbiorem zasad. Jeśli nie dajecie sobie rady za kółkiem w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu to wynajem auta i jazdę po Neapolu lepiej dwa razy przemyśleć. Lewy pas to nie kółko różańcowe, czasem jeździ się pod prąd, a jak trzeba to i po chodniku.

Czy w Neapolu jest mafia? Kiedyś kura poszła do bossa mafii i poprosiła o możliwość wstąpienia do mafii. Boss odpowiedział ej, że nie ma żadnej mafii. Tak samo odpowiedział jego consigliere. Kiedy wróciła do kurnika i koleżanki zapytały ją czy wpisała się do mafii odpowiedziała: nie ma żadnej mafii. I wtedy kury zrozumiały i zaczęły się jej bać.

Na co jeszcze uważamy w Neapolu? Na śmieci i odpady ludzkie i wcale nie chodzi tu o bezdomnych śpiących na ulicach Neapolu! Od lat Neapol tonie w śmieciach. O ile śmieci w Neapolu ustąpiły miejsca na nagłówkach innym lotnym tematom takim jak chińskie choroby czy wojny w polskiej polityce, o tyle wciąż walają się po mieście. Sytuacja nie uległa zbyt wielkiej poprawie jeśli chodzi o zwały śmieci. Warunki higieniczne w Neapolu są jakie są. Przechadzając się po mieście wieczorem warto uważać na… wypadające z okien kamienic worki ze śmieciami.

Niektórym mieszkańcom nie chce się schodzić do „śmietników” po starych, stromych schodach więc worki wylatują przez okna. Do atrakcji Neapolu nie zaliczamy możliwości oberwania w głowę pełnym workiem ze śmieciami. Warto też podkreślić, ża ulicach wiele jest szkła. Jeśli szukacie atrakcji dla dzieci w Neapolu to na 100% nie należy do nich wkładanie potłuczonego szkła do ust.

Jeśli szkoda wam kilku euro na taksówkę i będziecie korzystać z transportu publicznego to… nie polecamy. W autobusach jest tłoczno i łatwo wyjść z autobusu bez portfela. W Neapolu uważamy na kieszonkowców, chociaż nie tylko w komunikacji miejskiej. W Neapolu, podobnie jak na Sycylii, jest wiele bezdomnych dzikich psów, więc na nie też uważamy. Po Neapolu kręcą się też bardziej opaleni mieszkańcy ale w sumie nie stanowią zbytniego zagrożenia.

Czy w Neapolu są niebezpieczne dzielnice? Jeszcze jak! Najniebezpieczniejszą dzielnicą Neapolu jest podmiejska Scampia. Tu kręci się wiele policji i wojska i jeśli nie znacie się dobrze na włoskich klimatach to po prostu się tu nie pokazujcie.

Ostatnią z rzeczy na którą trzeba zwrócić uwagę w Neapolu jest wulkan. Oczywiście kiedyś może znów wybuchnąć i spowodować spustoszenie. Tu dowiecie się więcej o tym jak wejść na Wezuwiusz. Podsumowując: Neapol to jedno z biedniejszych miast we Włoszech i jest zdecydowanie mniej bezpieczne od niektórych innych miast turystycznych więc jeśli wybieracie się do Neapolu to uważajcie tu jak na bazarze pełnym kogo tam się boicie!

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz