Najdalej wysunięty na zachód punkt stałego lądu Europy. Cabo da Roca z Lizbony? - BelSole

Najdalej wysunięty na zachód punkt stałego lądu Europy. Cabo da Roca z Lizbony?

Gdzie znajduje się najdalej wysunięty punkt Europy na stałym lądzie i jak do niego dojechać? Czy w ogóle się da? Czy jest w Portugalii? Oto poradnik jak dojechać do Cabo da Roca obok Lizbony.

Wbrew pozorom aby dostać się do tego wyjątkowego i pięknego punktu nie potrzeba wiele zachodu. Cabo da Roca jest najdalej wysuniętym na zachód punktem Europy kontynentalnej i mieści się w Portugalii niedaleko Lizbony. Do Lizbony dolecicie z większości Polskich dużych miast, Krakowa, Warszawy, Katowic, Wrocławia czy Gdańska.

Gdzie jest najdalej wysunięty na zachód punkt Europy? Co to Cabo da Roca?

najdalej wysuniety na zachod punkt europy
Klify i skały na wybrzeżu Cabo da Roca

Cabo da Roca to miejsce (38°47′N 9°30′W) 40km zachód od Lizbony, słynne skaliste wybrzeże to klify o wysokości ponad 140m n.p.m. Skałami targają zazwyczaj ogromne fale Oceanu Atlantyckiego, na górze klifów znajduje się latarnia morska z 1772 roku(modernizowana w 1842 roku), obserwatorium oraz restauracja. Na pomniku przy latarni znajdziecie cytat portugalskiego poety Luisa Camoes „Gdzie kończy się ląd, a zaczyna morze”. 

cabo da roca krzyz

Charakterystyczny wygląd skał 'zawdzięczamy’ erozji oraz tsunami, w tym jednego z 1755 kiedy 50-metrowa fala uderzyła w wybrzeże i zniszczyła Lizbonę. Przez wiele lat Cabo da Roca określana była krawędzią świata, bo tam wiedza na temat współczesnej geografii się kończyła. U podnóża skał znajdziecie wiele małych piaszczystych plaż, takich jak: Praia da Ursa i Praia da Adraga.

Jak dojechać do Cabo da Roca z Lizbony?

autobus cabo da roca
Rozkład jazdy autobusu 403

Do wyboru jest wynajęty samochód, komunikacja zbiorowa bądź zorganizowane wycieczki. Najtańszą opcją będzie komunikacja zbiorowa, jednak jeśli macie chorobę lokomocyjną – NIE POLECAMY. Polecamy dwie trasy, południową przez Cascais i północną szybszą przez Sintrę.

Trasa przez Sintrę na północy: Bilet na pociąg do Sintry z Lizbona Rossio kosztuje 2,25 EUR na stronie cp.pt a przejazd trwa 49min. W Sintrze wysiadamy na dworcu, zaraz obok którego są przystanki autobusowe. Należy wsiąść w autobus 403 do Cabo da Roca, autobusem jedzie się po krętych drogach 34min. Autobusy odjeżdżają co 30min a ich rozkład znajdziecie tutaj https://scotturb.com/pt/, cena to 4 EUR.

Trasa przez Cascais: Jedziemy kolejką z przystanku Cais do Sodre do Cascais, podróż trwa 40min a bilet kosztuje 2,25 EUR. I tutaj podobnie jak w przypadku drugiej trasy jedziemy autobusem linii 403, tylko w drugą stronę. Autobusy odjeżdżają co 30min a ich rozkład znajdziecie tutaj https://scotturb.com/pt/, cena to 4 EUR.

Samochodem do Cabo da Roca

latarnia cabo da roca
Latarnia przy Cabo da Roca

Najszybszym sposobem aby się dostać do Cabo da Roca jest samochód. Trasa liczy około 40min z centrum Lizbony do parkingu przy Cabo da Roca. Pierwsza część trasy biegnie autostradą A5(płatna) następnie wyjeżdżamy na drogę N9-1 w kierunku C.bo da Roca. Uważajcie bo droga jest kręta i pełno na niej wypadków. Możecie też ominąć płatną A5 i wybrać trasę przez A37 oraz A16 na północ od A5, dojedziecie tak do Alcabideche z którego jest wyjazd na N9-1.

cabo da roca portugalia

W Cascais możecie także wynająć taksówkę za 35 EUR, która Was podwiezie na miejsce i odwiezie do Cascais czekając 30min na miejscu.

Bezpieczeństwo w Cabo da Roca

Pamiętajcie, że w Cabo da Roca mocno wieje, a wybrzeże jest na prawdę strome! Uważajcie więc i nie przechodźcie za drewniane barierki!

Będąc w Cabo Da Roca pomyślcie czy nie warto odwiedzić okolicznej Sintry i jej atrakcji, pałaców oraz zamków. 

Zobacz także:

 

 

 

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz