17 najpiękniejsze miejsca w Gruzji. Perełki! Gruzja, gdzie jechać? Najładniejsze atrakcje - BelSole

17 najpiękniejsze miejsca w Gruzji. Perełki! Gruzja, gdzie jechać? Najładniejsze atrakcje

Gdzie są najpiękniejsze miejsca i atrakcje w Gruzji? Mamy coś dla Was! Znaleźliśmy najpiękniejsze miasteczka i wioski w Gruzji, najpiękniejsze parki i najładniejsze widoki w Gruzji – połączyliśmy je w jedną długą listę najładniejszych miejsc w Gruzji w 2023 roku! Lista w zasadzie pokrywa prawie całą mapę Gruzji – więc każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy na listę najpiękniejszych atrakcji turystycznych Gruzji!

 

Najładniejsze miejsca w Gruzji

 

najładniejsze miejsca w Gruzji
To nie Malediwy, tylko Park Botaniczny w Batumi!

Poniżej znajdziecie listę 17 najładniejszych miejsc w Gruzji, warto przed podróżą upewnić się jednak czy posiadacie odpowiednie dokumenty, odpowiednio przygotowaliście się do podróży do Gruzji jeśli chodzi o warunki pogodowe i porę roku. Warto pomyśleć też o wypożyczeniu samochodu w Gruzji, oraz o tym co tak na prawdę chcecie robić w Gruzji – przy tym pomoże Wam jednak ta lista najpiękniejszych atrakcji turystycznych w Gruzji. Oto one!

 

Kanion Martvili

 

Kanion Martvili
Kanion Martvili

Kanion Martvili to spektakularny kanion położony w północno-zachodniej Gruzji, w regionie Megrelia. Ma on ponad 2,4 km, ze skałami sięgającymi nawet 70 m.
Jest znany z niezwykłych formacji skalnych i turkusowych wód, które zapewniają niezapomniane wrażenia wizualne. W kanionie Martvili można się wybrać na rejs pontonem, które pozwalają odkryć jego piękno z bliska.

Kanion jest również słynny ze swoich wodospadów, To miejsce jest popularnym celem turystycznym, przyciągającym zarówno lokalnych jak i zagranicznych turystów, którzy chcą doświadczyć uroku natury i piękna tego malowniczego kanionu. Bilet do Kanionu Martvili kosztuje 17,25 GEL, a bramki otwarte są od 10:00 do 18:00 na wiosnę i lato oraz do 17:00 jesienią i w zimie.

 

Tuszetia

 

Tusheti
Tusheti

Najpiękniejszy region Gruzji? Tuszetia to malowniczy i dziki region w północno-wschodniej Gruzji, położony w Górach Kaukaskich, słynący ze swojej niezwykłej przyrody i kultury. Region ten jest uważany za jeden z najbardziej niedostępnych regionów Gruzji, z górskimi wioskami, spektakularnymi wodospadami i pięknymi dolinami.

Tuszetia jest zamieszkana przez lokalną ludność, która zachowała swoje tradycje i zwyczaje, w tym unikalny język i tradycyjne górskie gospodarstwa. Wypas owiec i bydła jest główną gałęzią gospodarki w tuszeckich górach.

Region Tuszetii jest również popularnym celem dla turystów i miłośników turystyki górskiej, którzy przybywają tutaj, by cieszyć się niezapomnianymi widokami na górskie szczyty, odkrywać lokalną kulturę i doświadczać autentycznego życia w górach Gruzji.

 

Omalo

 

Omalo
Omalo

Gdzie w Gruzji jest ładnie i dziko? Omalo to malownicza wieś położona w północno-wschodniej Gruzji, w regionie Tuszetii, w Górach Kaukaskich. Znajduje się na terenie Tuszeckiego Parku Narodowego 8 km od granicy z Dagestanem.

Jest to jedna z najbardziej znanych wiosek w Tuszetii, słynąca z swojego niezwykłego położenia, tradycyjnej architektury. 

 

Ananuri

 

Ananuri
Ananuri

Piękne widoki w Gruzji? Ananuri to kompleks zamkowy położony w północnej Gruzji, nad brzegiem zbiornika zaporowego Zhinvali, około 70 km na północ od Tbilisi, stolicy kraju.

Jest to zabytkowe miejsce o bogatej historii, zbudowane w stylu gruzińskiego gotyku, składające się z dwóch zamków, świątyń i fortyfikacji, które datują się na XVI-XVII wiek. Ananuri jest znane ze swoich imponujących wież obronnych, zdobionych fasad zamku, wewnętrznych fresków w cerkwi oraz panoramicznych widoków na okoliczne góry i jezioro Zhinvali, co czyni je popularnym celem turystycznym w regionie. Zwłaszcza, że jest niedaleko od Tbilisi.

 

Kutaisi

 

Kutaisi
Kutaisi

Kutaisi to jedne z najstarszych i najważniejszych miast w Gruzji, położone w zachodniej części kraju, nad rzeką Rioni. Miasto ma bogatą historię, sięgającą starożytności, i jest znane ze swoich zabytków, takich jak Katedra Bagrati, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (potem wypisaną ze względu na remont w 2012)

Kutaisi to także ważne centrum kulturalne, z licznymi muzeami, teatrami i innymi miejscami kulturalnymi, które pozwalają poznać kulturę i historię Gruzji. W Kutaisi znajduje się również wiele tradycyjnych targów, gdzie można spróbować lokalnych potraw i produktów.

 

Vardzia

 

Vardzia
Vardzia

Vardzia to jedno z najbardziej fascynujących zabytków Gruzji, jaskinny kompleks klasztorny, położony w centralnej części kraju, w regionie Samtsche-Dżawachetia. Jest to unikalne miejsce, wykute w skale, które zostało założone w XII wieku i pełniło rolę ważnego centrum sakralnego, militarnego i kulturalnego w historii Gruzji.

Vardzia składa się z ponad 600 jaskiń, w których znajdują się cerkwie, klasztory, mieszkalne komnaty, korytarze i klatki schodowe, tworząc mistyczną i imponującą scenerię skalnego miasta. To jedno z tych miejsc które warto zobaczyć w Gruzji!

Bilet do kompleksu kosztuje 15 GEL lub 17 GEL z przejazdem busem na górę.

 

Gremi

 

Gremi Kakheti
Gremi Kachetia

Gremi to zabytkowe miasto w Gruzji, położone w regionie Kachetii, w północno-wschodniej części kraju, nad rzeką Alazani. Jest to ważne miejsce w historii Gruzji, będące niegdyś stolicą Królestwa Kachetii w XVI-XVII wieku.

W Gremi znajduje się wiele zabytków, najważniejszym jest jednak Kompleks cerkiewny Archaniołów, zamówiony w 1565 roku przez króla Levana.

 

Klasztor Katskhi

 

Klasztor Katskhi
Klasztor Katskhi

Co zobaczyćw Gruzji? Klasztor Katskhi to niezwykłe miejsce położone w Gruzji, na skalnym ostrogu w regionie Imereti, w zachodniej części kraju około 65 km od Kutaisi. Jest znany z charakterystycznego monolitycznego kościoła wznoszącego się na szczycie 40-metrowego filara skalnego, co czyni go niezwykle imponującym zabytkiem sakralnym.

Klasztor Katskhi jest uważany za miejsce odosobnienia i medytacji, a wspinacze wędrujący po długiej drabiny wzdłuż skały mogą odwiedzić klasztor i poznać jego długą historię. To miejsce przyciąga zarówno pielgrzymów, jak i turystów zainteresowanych historią, architekturą i duchowością, oferując niezapomniane wrażenia wizualne i duchowe.

 

Tbilisi

 

Tbilisi
Tbilisi

Tbilisi to stolica i największe miasto Gruzji, położone w wschodniej części kraju, w dolinie rzeki Kura. Miasto ma bogatą historię sięgającą tysiące lat wstecz i jest znanym ośrodkiem kultury, nauki i sztuki. Tbilisi jest znane ze swojego zróżnicowanego krajobrazu architektonicznego, z widocznymi wpływami różnych kultur, takich jak perska, rosyjska, turecka i europejska.

W Tbilisi znajduje się wiele zabytków, twierdza Narikala, cerkiew Anchiskhati, czy pałac prezydencki, które przyciągają turystów w Polski i Europy. Tbilisi to także dynamiczne miasto, które oferuje bogatą scenę kulturalną, z teatrami, muzeami, kawiarniami, restauracjami i rynkami, gdzie można poznać lokalną kulturę, kuchnię i tradycje Gruzji.

 

Juta

 

Juta

Juta to malownicza miejscowość i dolina położona w górach Kaukazu niedaleko Kazbeki w północnej Gruzji, na wysokości około 2 200 metrów nad poziomem morza. Jest to popularne miejsce wśród turystów, którzy szukają ucieczki od miejskiego zgiełku i chcą cieszyć się pięknem górskiej przyrody w Gruzji i widokiem na szczyt Chaukhi.

Z Tbilisi do doliny Juta jedzie się ponad 3 h.

 

Ogród Botaniczny Batumi

 

Ogród Botaniczny Batumi
Ogród Botaniczny Batumi

Ogród Botaniczny w Batumi to jeden z najpiękniejszych ogrodów botanicznych w Gruzji, położony na południowym wybrzeżu Morza Czarnego, w mieście Batumi. Parę kilometrów na północ od centrum miasta. 

Jest to unikalne miejsce, które zajmuje obszar 111 hektarów i jest domem dla wielu rzadkich i egzotycznych gatunków roślin z różnych części świata, w tym z Azji, Ameryki Południowej i Australii.

Ogrod Botaniczny w Batumi jest jednym z największych ogrodów botanicznych na świecie i jest popularnym miejscem wśród turystów, którzy cieszą się jego pięknem, spokojem i unikalnymi zbiorami roślin. Do tego widoki z góry ogrodu botanicznego na wybrzeże Morza Czarnego są obłędne. 

Ogród Botaniczny w Batumi czynny jest od 9:00 do 19:00, bilet kosztuje 20 GEL.

 

Batumi

 

Batumi
Batumi

Batumi to kurortowe miasto położone na wybrzeżu Morza Czarnego, w zachodniej części Gruzji, będące jednym z głównych ośrodków turystycznych w kraju. Jest to dynamicznie rozwijające się miasto, słynące z nowoczesnej architektury, pięknych plaż, zielonych parków, kulturalnych atrakcji i rozbudowanej infrastruktury turystycznej.

Batumi jest również znanym centrum hazardu, z luksusowymi kasynami i nowoczesnymi hotelami, co przyciąga turystów z całego świata. Miasto jest także miejscem organizacji licznych festiwali, wydarzeń artystycznych i sportowych.

Jeśli lubicie imprezy, highlife i szerokie piaszczyste plaże – polecamy Batumi!

 

Gergeti, kościół Świętej Trójcy

 

Gergeti
Gergeti

Najpiękniejsze miejsce w całej Gruzji? Kościół Świętej Trójcy w Gergeti Cminda Sameba to malowniczy świątynia sakralna znajdująca się w miejscowości Gergeti, w północnej Gruzji, na zboczach góry Kazbek. Jest to jedna z najbardziej charakterystycznych i znanych budowli sakralnych w Gruzji, często fotografowana ze względu na swoje piękno i spektakularne położenie.

Możecie tutaj podjechać samochodem (najlepiej 4×4) lub zrobić sobie trekking z wioski poniżej góry (około 3 km spaceru pod górę).

 

Mestia

 

mestia
Mestia

Mestia to urokliwe miasteczko położone w północno-zachodniej części Gruzji, w pięknych górach Svaneti. Jest to jedno z najważniejszych centrów kulturalnych regionu Svaneti, słynące z unikalnej architektury i tradycyjnych wież obronnych, które są charakterystycznym elementem krajobrazu miasteczka.

Mestia jest popularnym miejscem dla turystów, którzy przyjeżdżają, aby cieszyć się pięknem górskiej przyrody, odkrywać kulturę i historię regionu Svaneti, oraz wędrować po okolicznych górach i dolinach.

Wieże obronne nazywane są wieżami Svan.

 

Mtskheta

 

Mtskheta
Mtskheta

Mtskheta to urokliwe miasteczko położone na brzegu rzeki Aragwi, w centralnej części Gruzji, uznawane za jedno z najstarszych miast kraju i wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jest to ważne miejsce z historycznym i duchowym znaczeniem dla Gruzinów, będące jednym z najważniejszych ośrodków religijnych w kraju, ze względu na obecność tam ważnych cerkwii i klasztorów. Została ogłoszona Świętym Miastem przez Gruziński Kościół Prawosławny w 2014 roku.

Mtskheta jest również popularnym miejscem turystycznym, przyciągającym turystów swoim pięknem i bogatym dziedzictwem kulturowym, w tym zabytkami sakralnymi, wąskimi uliczkami i tradycyjną architekturą. Znajduje się tylko 20 km od Tbilisi.

 

Ushguli

 

Lamaria Ushguli
Lamaria Ushguli

Najpiękniejsze wioski/miasteczka w Gruzji? Uszguli to zespół 5 osad: Zhibiani, Chvibiani, Chazhashi, Murqmeli i Lamjurishi w regionie Svaneti umiejscowionych nawet 2100 m nad poziomem morza. Mieszka tutaj około 200 ludzi – wioski zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Górna Swanetia w 1996 roku.

Znajdziecie tutaj wiele domów – wież, obronnych znanych z Mestii, znanych pod nazwą wieżami Svan.

 

Uplistsikhe

 

Uplistsikhe
Uplistsikhe

Co zobaczyć w Gruzji? Uplistsikhe to unikalne stanowisko archeologiczne i jaskiniowe miasto położone w Gruzji, datowane na około II tysiąclecie p.n.e., zlokalizowane w regionie wschodniej Gruzji, w pobliżu miasta Gori.

Jest to kompleks wykutych w skale jaskiń i pomieszczeń, używanych niegdyś jako miejsce zamieszkania, kultu religijnego i handlu, stanowiące świadectwo dawnych osadnictw i kultury w regionie Kaukazu. Uplistsikhe jest popularnym miejscem turystycznym, przyciągającym turystów swoim historycznym znaczeniem, fascynującym stylem życia dawnych mieszkańców oraz malowniczym położeniem na wzgórzu, z pięknymi widokami na okolicę. Bilet do Uplistsikhe kosztuje 15 GEL.

 

Mapa najpiękniejszych miejsc i atrakcji w Gruzji

 

najpiękniejsze miejsca Gruzja mapa

1) Kanion Martvili 2) Kutaisi 3) Tuszetia 4) Omalo 5) Ananuri 6) Vardzia 7) Gremi 8) Klasztor Katskhi 9) Tbilisi 10) Dolina i wioska Juta 11) Ogród Botaniczny Batumi 12) Batumi 13) Cerkiew Gergeti, Cminda Sameba 14) Mestia 15) Mtskheta 16) Ushguli 17) Uplistsikhe

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz