Neapol, Campi Flegrei, czy wulkan pod Neapolem wybuchnie? Czy Wezuwiusz wybuchnie? - BelSole

Neapol, Campi Flegrei, czy wulkan pod Neapolem wybuchnie? Czy Wezuwiusz wybuchnie?

Ostatnimi czasy Włochy nie mają szczęścia do katastrof naturalnych. Teraz niebezpieczeństwo sprawia wulkan pod Neapolem. Czy wulkan koło Neapolu wybuchnie? Czy Wezuwiusz wybuchnie? Czy w Neapolu jest bezpiecznie? Zobaczcie!

Wulkan pod Neapolem, wybuch

Erupcja wulkanu pod Neapolem? Jeszcze nie teraz, aczkolwiek naukowcy już ostrzegają przed możliwym wybuchem wulkanu koło Neapolu w najbliższym czasie. Tym wulkanem nie jest główna kaldera Wezuwiusza a wulkan Campi Flegrei (Pola Flegrejskie). 

Campi Flegrei znajduje się na zachód od Neapolu (około 10 km od ścisłego centrum), ostatni raz wybuchł w 1538 roku i właśnie teraz wzmaga się jego aktywność. Naukowcy póki co nie chcą siać paniki ponieważ nie ma jeszcze stanu krytycznego, jednak wiele czynników wskazuje, iż erupcja wulkanu pod Neapolem jest teraz bardziej prawdopodobna. Nadmorskie miasteczko Pozzuoli w pobliżu kaldery podniosło się o prawie 4 metry.

Póki co nie widzimy innych objawów, takich jak trzęsienia ziemi czy wybrzuszenia w okolicy Campi Flegrei, władze jednak wyznaczyły już strefę ewakuacji oraz obszar największego zagrożenia w okolicy Neapolu w którym to żyje ponad 500 000 osób. Dodatkowo, jeśli wystąpią jakiekolwiek poważniejsze symptomy – władze zapowiedziały ewentualne ewakuacje regionu.

Christopher Kilburn z UDL powiedział w wywiadzie:

Nasze nowe badanie potwierdza, że ​​Campi Flegrei zbliża się do pęknięcia. Nie oznacza to jednak, że erupcja jest gwarantowana. Pęknięcie może otworzyć pęknięcie w skorupie, ale magma nadal musi wypychać się we właściwym miejscu, aby nastąpiła erupcja.

Czym jest Campi Flegrei?

Campi Flegrei czyli Pola Flegrejskie to obszar na wschód od Neapolu na którym znajdują się kaldery superwulkanu. Znajduje się tutaj 24 pomniejszych kraterów – podobno wybuch właśnie tego wulkanu spowodował wyginięcie Neandertalczyków. 

Gdzie jest Campi Flegrei

Czy Wezuwiusz wybuchnie?

Kaldera Wezuwiusza znajduje się na zachód od Neapolu. Aktualne wydarzenia nie powinny mieć wpływu na to czy Wezuwiusz wybuchnie w najbliższym czasie. Co innego w przypadku Campo Flegrei.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz