Pożary w Turcji, gdzie należy uważać? Turcja i pożary w 2023

Minęło trochę czasu od pożarów w Turcji rok temu, jednak czy w 2023 w Turcji są pożary? Czy należy się obawiać? Gdzie są pożary w Turcji? W Anttalya, Alanya, Side czy Bodrum? – odpowiemy!

Problemy z pożarami w Turcji są zazwyczaj co roku i często psują one wakacje oraz plany wyjeżdżających do Turcji. Z powodu BARDZO niskich cen w Turcji to popularna destynacja wśród turystów. Zazwyczaj pojawiają się one oczywiście latem, ponieważ powodem pożarów w Turcji zazwyczaj jest po pierwsze wysoka temperatura i zmiany klimatu. Rok temu w lipcu i sierpniu spłonęło w Turcji 1700 kwadratowych lasów na południu kraju, do podobnej sytuacji dochodziło także w Grecji i na greckich wyspach. Polska wysłała od siebie śmigłowiec S-70i do pomocy z walką z pożarami.

Corocznie liczba pożarów wzrasta w Turcji, w latach czterdziestych ubiegłego wieku, było ich około 1000 rocznie, teraz jest ich ponad 3,5 razy więcej! Przez pogodę, temperaturę, śmieci oraz suche powietrze i ściółkę leśną, banalnie jest przypadkowo rozpylić pożar. Niektórzy jednak twierdzą, że pożary były rozpylane nieprzypadkowo, przez terrorystów – tego nie wiemy na 100%.

 

Pożary w Turcji w 2023

 

Czy w Turcji są nadal pożary? Czy w Turcji się pali? Tradycja mamy nadzieje nie zobowiązuje i w tym roku pożarów będzie mniej. Jednak nie należy być tego zawsze na 100% pewnym. Pamiętajcie o tym, że pożary głównie występowały na południu kraju w prowincjach Antalya, Mersin i Mugla, i to głównie w okolicach lipca i sierpnia kiedy jest najcieplej. Czy tak będzie w tym roku? Czy pożary znów opanują Turcję? Trzymamy kciuki, żeby tak nie było – jednak rozum mówi co innego. Jeśli już będziecie w Turcji i zdarzy się akurat tak, że będziecie w pobliżu pożaru – pamiętajcie by słuchać się obsługi hotelu oraz służb pożarowych i ogólnie na siebie uważać. W 2021 roku przez pożary zginęło 9 osób w Turcji.

Aktualizacja czerwiec 2022

Pożary w czerwcu i lipcu w Turcji 2022

Pożar lasu wybuchł 22.06.2022 w tureckiej prowincji Mugla – pożar niestety trwał parę dni.

Zobacz także:

Dodaj komentarz