Czy Turcja jest droga czy tania? Ceny w Turcji 2021

Turcja zachęca do odwiedzin pięknymi plażami, widokami a także niesamowitymi atrakcjami. Jak jednak będą wyglądać Wasze finanse po wakacjach w Turcji? Czy Turcja jest tania czy może droga? Jakie są ceny w hotelach, restauracjach i marketach? Oto przewodnik po cenach w Turcji w 2021 roku.

 

Ceny hoteli i noclegów w Turcji

 

Ile kosztuje hotel w Turcji? Nie jest tragicznie, oczywiście cena noclegu w Turcji zależy od standardu obiektu, apartamentowca czy hotelu. Zacznijmy od hoteli 3-gwiazdkowych, średnia cena za taki hotel to około 200 do 300 PLN za parę za dobę w Alanya – w mniej turystycznych regionach, ta cena będzie jeszcze niższa. Hotele 5-gwiazdkowe w Turcji kosztują już zdecydowanie więcej – cena za 5 gwiazdek w centrum, ze śniadaniem to około 800 PLN za dobę, lub około 1200 – 1500 PLN za hotel obok plaży.

Ile kosztują apartamenty w Turcji? Na Riwierze tureckiej znajdziecie pokoje i mieszkania za około 250 PLN za nocleg za 2 do 4 osób. Znaleźliśmy takie noclegi za 170 PLN i za 408 PLN za dobę.

Tanie noclegi w Turcji? Gdzie znaleźć? No najlepiej nie w centrach miast na riwierze tureckiej. Zazwyczaj oddalone w głąb lądu noclegi potrafią kosztować nawet 46 PLN za dobę, znaleźliśmy taki jeden nawet w centrum Antalya. Turcja jest zazwyczaj bezpieczna, więc nie ma obaw jeśli chodzi o trochę tańsze noclegi.

 

Ceny w restauracjach w Turcji

 

ceny w restauracjach w Turcji

Obiad w Turcji nie nadszarpnie za nadto Waszych portfeli, ile kosztuje posiłek w restauracji w Turcji? Przystawki kosztują około 22 TL (około 10 PLN), dania główne od 50 do 100 TL (40 PLN). Obiad w taniej restauracji to koszt około 10 PLN, dwudaniowy obiad w mid-klasie to około 150 – 200 TL, czyli od 66 PLN do około 88 PLN. Zestaw w popularnej sieci fastfood to około 25 TL, cappucino to około 10 -14 TL, woda 2 TL, cola 6 TL. Więcej o walucie w Turcji przeczytacie tutaj.

Znajdziecie także tanie restauracje w Turcji, trochę podobne do naszych fast-foodow z Kebapem, gdzie dania potrafią kosztować od 10 TL za porcję, czyli 4 PLN.

 

Ceny wycieczek do Turcji 2021

 

ceny wycieczek do Turcji

Ile kosztuje wycieczka all inclusive do Turcji w 2021 roku? Ceny dalej są atrakcyjne i warto przemyśleć wzięcie nawet takiej wycieczki w ramach własnego zorganizowanego noclegu. Tydzień wakacji  na Riwierze tureckiej all inclusive to około 1600 – 2000 PLN za osobę. Hotele z plażą obok to cena około 2800 – 3000 PLN za osobę za tydzień. Ceny te to głównie obiekty 5-gwiazdkowe, jak widać oferta biur w porównaniu do samotnie organizowanej wycieczki jest całkiem sensowna jeśli chcemy nocować w lepszych hotelach.

 

Ceny atrakcji w Turcji

 

ceny atrakcji w Turcji

Zasadniczo Muzea kosztują mniej więcej tyle samo ile w innych krajach nastwionych na turystę. Możecie zakupić specjalne Museum Passy dla chcących oszczędzić, taki pass na całą Turcję kosztuje 600 TL, na sam Stambuł 360 TL. Wejście do Haga Sophia jest darmowe, do Pamukalle kosztuje 110 TL, do wieży Galata 100 TL, ruiny Efezu bilet łączony to 200 TL, hierapolis łączony to 130 TL, muzeum Troi to 100 TL. Większość biletów na największe atrakcje turystyczne w Turcji, znajdziecie na oficjalnej stronie: https://muze.gov.tr/.

Ile kosztują toury z biurami? Lot balonem w Kapadocji kosztuje od 450 PLN do 950 PLN za osobę – trwa od 1 do 2 h, wycieczki łodziami po Gocek, Kusadasi potrafią kosztować od 100 – 180 PLN za osobę łodzią.

 

Ceny w sklepach w Turcji

 

ceny w sklepach Turcja
Ze strony sklepu BIM

Ceny w sklepach w Turcji przez kurs Liry są bardzo niskie w porównaniu do tych w Polsce. Chleb kosztuje około 1 PLN, mleko 2 PLN, kilogram sera 22 PLN, kilogram pomarańczy 3,50 PLN, butelka wina od 8 do 20 PLN, 12 jajek 6 PLN, ziemniaki 1 PLN za kilogram.

Ile kosztuje oliwa w Turcji? od 10 do 20 PLN za butelkę litrową niezłej oliwy.

Ile kosztuje wino w Turcji? od 6 PLN za tanie lokalne po około 20 PLN za wino ze średniej półki.

 

Ceny taksówek i transportu w Turcji

 

Ile kosztuje taxi w Turcji? Cena za 1 KM to zazwyczaj koło od 3,1 – do 7,7 TL a opłata startowa to 5 TL – każda z oficjalnych taksówek musi mieć cennik oraz opierać swoje opłaty o oficjalny cennik z danego regionu. 10 km podróż w Stambule to około 38 TL za 24 min podróży. Dodatkowo w Turcji znajdziecie Ubera i inne firmy świadczące przewóz ludzi, ceny Ubera w Turcji są podobne do tych w taksówkach.

 

Czy w Turcji jest tanio czy drogo? Podsumowanie

czy w Turcji jest drogo

Turcja nie należy do drogich destynacji, oczywiście znajdziecie drogie hotele, restauracje czy atrakcje. Jednak średnia jaką musicie wydać na wakacjach jest niższa niż w innych turystycznych krajach.  Wyjątkowo tanie wydają się wakacje all inclusive i ceny w sklepach, do tego jeśli chcecie oszczędzić, wiele z atrakcji jest za darmo lub można kupić specjalny Museum Pass by wydać mniej na bilety. Nie jest może tak tanio jak w Albanii, ale wasze portfele mocno nie ucierpią.

 

Zobacz także:

Dodaj komentarz