11 Najlepsze atrakcje Oslo, Co zobaczyć, jakie miejsca? Trollujące miasto! - BelSole

11 Najlepsze atrakcje Oslo, Co zobaczyć, jakie miejsca? Trollujące miasto!

Jeśli wybieracie się na wycieczkę do Oslo i zastanawiacie się co zobaczyć w Oslo, co zwiedzić? Jakie ciekawe miejsca są w Oslo? Oto przewodnik po najlepszych atrakcjach Oslo i okolicy! Zapraszamy na poradnik.

 

Zwiedzanie Oslo

 

Zwiedzanie Oslo

Oslo to piękne i niedoceniane miasto, jednak pełne ciekawych miejsc, zabytków, nowoczesnej architektury, miejsc kultury i sztuki oraz interesujących atrakcji. Z Oslo także blisko jest do pobliskich atrakcji takich jak fiordy czy skocznia narciarska w Holmenkollen. Po mieście najlepiej poruszać się komunikacją zbiorową, rowerami lub po prostu na nogach po miejscach w ścisłym centrum. Symbolem, chociaż dość nieoficjalnym w Oslo są słynne trolle, może warto kupić pamiątkę z Trollem będąc w Oslo?

Trolle Oslo
Trolle w Oslo

Jeśli chcecie wiedzieć co zobaczyć w Oslo, i jakie najlepsze atrakcje czekają na Was w Oslo, zapraszamy na listę!

 

Park Vigelanda

 

Park Vigelanda

To jedna z bardziej słynnych atrakcji w Oslo. Słynny park z dość kontrowersyjnymi według niektórych rzeźbami, popularnymi swego czasu w internecie. Znajdziecie tutaj ponad 600 rzeźb znanego norweskiego rzeźbiarza Gustava Vigelanda. Park jest częścią Frogner Park, w zasadzie jego poprawną nazwą jest właśnie nazwa Rodu i dworu Frognerów, jednak to nazwa wywodząca się od Vigelanda stała się popularna na świecie. Instalacja rzeźb miała miejsce w 1943 roku, w centralnej części wystawy znajdziecie ogromną kolumnę nazywaną Monolitem. Historia parku sięga 1840 roku, kiedy Benjamin Wegner przekształcił ogrody mieszczące się przy dworze na park. Wejście jest oczywiście darmowe.

 

Nowe Muzeum Muncha

 

Muzeum Muncha

Jest to muzeum poświęcone słynnemu norweskiemu artyście Edvardowi Munchowi. Jest tutaj ponad 28 000 dzieł i eksponatów związanych z artystą. Nowe muzeum Muncha w Oslo znajduje się zaraz obok Opery przy Edvard Munchs Plass 1. Bilet do Muzeum Edvarda Muncha w Oslo kosztuje 160 NOK dla dorosłych, 100 NOK dla studentów od 15 do 25 roku życia i 0 NOK dla dzieci. Muzeum otwarte jest od 10:00 do 18:00 w poniedziałki i wtorki, oraz od 10:00 do 21:00 od środu do niedzieli. 

Polecamy ze względu na ogromną ilość obrazów i dzieł sztuki Muncha.

 

 

Pałac królewski w Oslo

 

Pałac królewski w Oslo

W pałacu królewskim, wiadomo powinna mieszkać królewska para. I faktycznie mieszka, do tego w okolicy pałacu znajdziecie uroczy mały park miejski. W przeciwieństwie do innych głów państw, budynki pałacu królewskiego w Oslo są całkiem dobrze dostępne, bez przesadnej obrony. Przed pałacem możecie zobaczyć także tradycyjną zmianę warty oraz odpocząć w cieniu pobliskich drzew na ławeczce podziwiając pobliskie widoki.

Do muzeum też oczywiście możecie wejść, i przejść się częścią pomieszczeń ze zorganizowaną i prowadzoną wycieczką. Na południe od pałacu znajduje się Instytut Nobla 

 

Radhuset

 

Radhuset

Radhuset to ratusz miasta Oslo umiejscowiony w centrum miasta. Ten charakterystyczny bryłowaty budynek z czerwonej cegły przyciąga oko i bryluje na wybrzeżu. W jednej z wież znajduje się, aż 38 dzwonów, obecny budynek ratusza został otwarty w 1950 roku. Ratusz dla turystów otwarty jest codziennie od 9:00 do 16:00 prócz 6,7,9,10,17,22,23 czerwca, 6 września, 24,25,26 grudnia, 31 grudnia oraz 1 stycznia.

 

Katedra w Oslo

 

Katedra w Oslo

Oslo Domkirke to główna świątynia w Oslo znajdująca się w centrum tego miasta. Wybudowana została w 1697 roku, jednak często była przebudowywana oraz rozbudowywana. Kościół jest raczej prosty w budowie i zdobieniach, jednak nie należy mu odmówić ważnej roli w państwie – ponieważ służy jako świątynia podczas narodowych świąt. Norweska rodzina królewska i rząd norweski wykorzystują katedrę do wydarzeń publicznych

 

Muzeum łodzi Wikingów

 

Muzeum łodzi Wikingów

To jedno z ciekawszych muzeów w Oslo według naszej opinii. Jest częścią Muzeum Historii Kultury w Oslo. Muzeum jest najbardziej znane z wydobytej w całości łodzi Oseberg oraz łodzi Gokstad i łodzi Tune. Dodatkowo znajdziecie tutaj mnóstwo artefaktów związanych z wikingami odkrytych na przestrzeni lat. Muzeum niestety będzie zamknięte do 2025 roku. Jest to jednak jedno z ciekawszych miejsc jakie warto odwiedzić w Oslo jeśli już będzie otwarte.

 

Norsk Folkemuseum

 

Norsk Folkemuseum

Norweskie Muzeum Historii Kultury oraz Skansen znajdują się w pobliżu centrum Oslo na półwyspie Bygdøy. Dojedziecie tutaj autobusem z centrum miasta. W skansenie znajdziesz 160 zabytkowych budynków oraz słynny kościół klepkowy Gol z XIII wieku. Znajdziecie tutaj także sklep i kawiarnie. 

W okolicy znajduje się wiele wspaniałych muzeów w tym Fram i Muzeum Łodzi Wikingów. Wejście do Skansenu kosztuje 180 NOK dla osób dorosłych oraz jest darmowe dla dzieci. Czynne jest od 10:00 do 17:00 od 18 maja do końca września oraz od 11:00 do 16:00 w pozostałe miesiące. Czynne jest codziennie.

 

Zamek Akershus

 

Zamek w Oslo

Znajdujący się na cyplu Akernes zamek i twierdza Akerhus to jedno z najlepszych muzeów w Oslo. Budowę zamku i twierdzy Akershus rozpoczęto w 1299 roku za panowania króla Håkona V, zabudowania i twierdza wznoszą się nad okoliczną zatoką. Na miejscu znajdziecie wiele obiektów muzealnych. Na teren zamku i fortecy wejście jest darmowe.

Godziny otwarcia: 6:00 do 21:00 od poniedziałku do niedzieli.

 

Opera Narodowa w Oslo

 

Opera w Oslo

To jeden z symboli w Oslo, charakterystyczna nowoczesna architektura krzyczy, że jest to wyjątkowy budynek. Prócz tradycyjnych corocznych festiwali, Muzeyki Współczesnej, Festiwali Jazzowych możecie tutaj liczyć na ciekawe koncerty oraz wydarzenia. Co ciekawe, budynek opery w Oslo został tak zaprojektowany, że na dach możecie sobie po prostu wejść z ulicy i będziecie mogli podziwiać panoramę Oslo i Oslofjord. 

Opera Oslo ma 1364 miejsca, w środku znajdziecie też kawiarnie, restauracje, szatnię oraz sklepik.

 

Frammuseet

 

Frammuseet

W muzeum statku Fram, znajdziecie najsilniejszy i najlepiej zbudowany drewniany statek na świecie. Służył on przez lata na terenach polarnych eksplorując tereny arktyczne oraz w okolicach Anktartydy. Sam Roald Amundsen pływał na tym statku. W muzeum możecie wejść do statku, możecie poznać historię eksploracji polarnej lub wejść do symulatora polarnego z temperaturą jaką musieli znosić odkrywcy.

Wstęp i bilet do muzeum Fram kosztuje 140 NOK, dzieci zapłacą 50 NOK, studenci 50 NOK. Muzeum czynne jest codziennie od 10:00 do 18:00 w sezonie, od września do grudnia od 11:00 do 17:00 oraz od stycznia do kwietnia 11:00 do 17:00.

 

Ekebergparken

 

punkt widokowy w Oslo

Ekebergparken to park w Oslo, las, wzgórze i punkt widokowy na Oslo. Znajduje się bardzo blisko centrum bo około 2,5 km pieszo od Opery. Na szczycie i w parku znajdują się ciekawe rzeźby, które możecie podziwiać przy okazji wspinaczki do punktów widokowych.

 

Mapa atrakcji Oslo

 

najlepsze atrakcje Oslo mapa

1) Muzeum Edvarda Muncha 2) Siedziba opery i baletu w Oslo 3) Katedra w Oslo 4) Ratusz w Oslo 5) Twierdza, zamek Akershus 6) Ekebergparken 7) Pałac Królewski w Oslo 8) Park Vigelanda 9) Skanden i muzeum Folkenmuseum 10) Muzeum Łodzi Wikingów 11) Fram Muzeum

Zobacz także:

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz