Święta Wielkanocne w Grecji to najważniejszy czas w całym roku. Grecy wolne od pracy mają już od Wielkiego Piątku do Poniedziałku Wielkanocnego. Cały Wielki Tydzień chodzą do cerkwi i się modlą. Świętowanie zaczyna się o północy w sobotę. Fajerwerki i ryk motorów oznajmia zmartwychwstanie.
Grecki kalendarz
Nie każdy wie, że Kościół prawosławny grecki używa kalendarza opartego na terminarzu juliańskim. Kościoły katolicki i protestancki stosują się do kalendarza gregoriańskiego, który został wprowadzony przez papieża Grzegorza XIII w 1582 roku i zastąpił kalendarz juliański. W związku z tym, w innych terminach są też święta. Prawosławna Wielkanoc 2021 wypada 2 maja. Więc jeśli chcecie, możecie świętować dwa razy!
Żałoba w Wielki Piątek
W Wielki Piątek w Grecji wszystkie sklepy oraz firmy są zamknięte. Na znak żałoby flagi są opuszczone do połowy masztu. W tym dnu Grecy nie wykonują żadnych ciężkich prac. Używanie różnych narzędzi, a także szycie uznawane jest za ciężki grzech.
Rzucanie garnkami na Korfu
Gdy będziecie w Wielką Sobotę na Korfu, niech Was nie zdziwi poranny hałas. O poranku mieszkańcy wyrzucają przez okna na ulicę wszelkiego rodzaju gliniane i ceramiczne wazony i garnki. Tradycja mówi, że w ten sposób witają wiosnę i jednocześnie robią miejsce na nowe naczynia, w których będą przechowywać tegoroczne plony.
Czerwone jajka
Grecy malują jajka już w Wielki Czwartek. Tradycyjnie mają kolor czerwony, który symbolizuje krew Jezusa i jednocześnie jest kolorem radości ze zmartwychwstania. W wielu miejscach Grecji w Wielki Czwartek wywiesza się na czerwoną tkaninę. Zwyczaj ten oznacza, że w tym domu mieszkają chrześcijanie i przygotowują się do Paschy.
W Niedzielę Wielkanocną każda osoba bierze jedno lub więcej jajek i rozpoczyna się zabawa. Jedna osoba trzyma jajko w ręku, a druga próbuje je rozbić, mówiąc 'Christos Anesti’ – Chrystus zmartwychwstał. Odpowiedzią jest zawsze 'Alithos Anesti’ – On naprawdę zmartwychwstał. Komu skorupka jajka pęknie, ten będzie miał szczęście przez cały rok.
Ogniska i fajerwerki
W Wielką Sobotę o 23.00 zaczyna się msza rezurekcyjna. Prawie równo o północy rozlega się głośny wystrzał armaty, strzelają fajerwerki i zapalają się ogniska. Jest to sygnał, że duchowny może ogłosić, że Chrystus zmartwychwstał. Wierzący Grecy uważają, że wrzawa i światło odpędzają złe duchy. Dlatego w tę na pewno nie uśniecie. W wielu miastach młodzi ludzie hałasują, jeżdżąc na motorach i rzucają petardami.
Wierni zgromadzeni w kościołach podczas mszy zapalają swoje świece od tzw. świętego ognia (przywiezionego z Jerozolimy). Każdy stara się, aby ogień nie zgasł w drodze do domu – bo to oznacza to szczęście dla całej rodziny.
Pieczenie barana
W Polsce piecze się baranki z ciasta, a w Grecji, na rożno nabija się prawdziwego barana. W Niedzielę Wielkanocną od rana czuć woń pieczonego mięsa. Oprócz niego czasem piecze się też kokoretsi, czyli mocno przyprawione kawałki wątroby, owinięte jelitami. W niektórych miejscowościach na rożno trafia koza. Na przykład we wsi Archangelos przygotowuje się specjalne danie, które nazywa się rifiki. Do glinianego naczynia wkłada się przednią część kozy, ryż oraz różnymi ziołami, następnie całość piecze się przez kilka godzin w piecu chlebowym.
Zobacz także:
- Od ilu lat sprzedają alkohol w Grecji? Od jakiego wieku legalny?
- Czy Grecy są leniwi? Jacy są mieszkańcy Grecji?
- Top 15 Plaż Grecji, najładniejsze i najlepsze! Którą plażę wybrać?
AUTOR BLOGA |
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl! |