Syrakuzy na Sycylii pełne są zabytków i atrakcji – prawdziwa gratka dla miłośników historii, sztuki i nauki. Wybierając się na wycieczkę na Sycylii do Syrakuz, jakie atrakcje warto zobaczyć? Jakie zabytki są warte odwiedzenia? Czy zdążymy w jeden dzień czy może lepiej jechać na weekend w Syrakuzach? Zapraszamy do lektury o najlepszych atrakcjach miasta Archimedesa.
Syrakuzy znajdują się blisko Katanii, o której atrakcjach już pisaliśmy. Jeśli planujecie jednodniową wycieczkę lub wyjazd na cały weekend to doskonałe miejsce. Polecamy połączyć wycieczkę na wschód Sycylii wraz ze zwiedzaniem Taorminy oraz Etny.
Castello Maniace
Zamek, cytadela umiejscowiona na samym końcu wyspy – dojdziecie do niego przechodząc przez całą starówkę. Wybudowany w 1232 roku przez cesarza Fryderyka II. Mieści się w miejscu fortu wybudowanego przez Geroge Maniakesa, słynnego Greckiego generała, w 1038 roku który to odbił Syrakuzy z rąk Arabów.
Katedra w Syrakuzach i Świątynia Ateny
Katedra została wybudowana przez Bizantyjczyków w VII wieku naszej ery na miejscu dużej świątyni Ateny wzniesionej w V wieku przed naszą erą. Jej fragmenty w postaci doryckich kolumn oraz fundamentów i wsporników dalej widoczne są w ścianach Katedry. Starym elementom będziecie mogli się przyjrzeć przy Piazza Minerva. Katedra otwarta jest od 9:00 do 17:30 od października do marca, natomiast w sezonie od 9:00 do 19:00 (z wyłączeniem kwietnia i września, wtedy czynna jest do 18:30). Bilet kosztuje 2 EUR, atrakcja dla dziecka jest tańsza o 1 EUR. Co ciekawe – według badań archeologicznych, wcześniej na tym samym terenie istniały inne nieznane świątynie.
Katedra wybudowana została na planie 3 nawowym. W środku znajdziecie mozaiki z okresu normańskiego, chrzcielnice z okresu greckiego, a na froncie głównej nawy nad ołtarzem obraz przedstawiający Narodzenie Najświętszej Maryi Panny.
Fontanna Diany i plac Archimedesa
Jakie inne atrakcje w Syrakuzach zobaczyć? Plac imienia słynnego mieszkańca Syrakuz znajduje się w samym centrum Ortygi. Na samym jego środku znajduje się wybudowana w 1907 roku fontanna Diany, zaprojektowana przez Giulio Mischetti. Diana była boginią polowań, jej figura przedstawiona jest łukiem i kołczanem. Rzeźba jest dynamiczna i pełna detali – zrobiła na nas ogromne wrażenie. Polecamy!
Bulwar w Syrakuzach
Otaczające praktycznie całą Ortygię czyli wyspę na której pierwotnie umiejscowione były Syrakuzy. Przechodząc się bulwarami wokół miasta będziecie mogli podziwiać piękną panoramę Syrakuz oraz morza. Warto podejść do Fonte Aretusa po zachodniej stronie wysepki oraz Forte Vigliena po stronie wschodniej. Dobrym miejscem do robienia zdjęć jest parking przy Via Serafino Privitera oraz plac przed Castello Maniace.
Muzeum Archeologiczne w Syrakuzach
Nowoczesne muzeum ochroni Was od słońca i opowie historię basenu Morza Śródziemnego i Syrakuz. Ogromna kolekcja eksponatów ze wszystkich epok od neolitu po wczesne chrześcijaństwo. Zwróćcie uwagę także na nowoczesny budynek z 1988 roku. Jest to jedno z największych archeologicznych muzeów Europy pod względem ilości eksponatów.
Bazylika Madonna delle Lacrime
To chyba najbardziej kontrowersyjna atrakcja na tej liście, ukończona w 1994 roku świątynia o randze bazyliki mniejszej przyciąga spojrzenia swoim nowoczesnym wyglądem. Została zaprojektowana przez Michela Andraulta i Pierre’a Parata. Perełka dla miłośników tego typu architektury. Jej szpiczasta kopuła wznosi się nad nową częścią Syrakuz.
Świątynia Apolla w Syrakuzach
Najstarsza świątynia dorycka na Sycylii wita nas przy wejściu na wyspę Ortyga. Na pierwszy rzut oka ciężko jest poznać z czym mamy do czynienia ponieważ konstrukcja jest mocno zrujnowana. Świątynia znajduje się przy placu Pancali, możemy ją obejść i przyglądnąć się pozostałościom tej długiej na 55m a szerokiej na 21m świątyni. Dach świątyni Apolla podpierały 42 ogromne kolumny a w ich środku znajdował się adyton, pronaos i naos, czyli główne pomieszczenia świątyni. Budowla powstała w VI wieku przed naszą erą
Neapolis, największa atrakcja Syrakuz?
Park Archologiczny Neapolis w Syrakuzach to miejsce w którym spotkamy wiele zabytków z czasów rzymskich i greckich. Tutaj znajdziecie m.in. Amfiteatr Rzymski, Latomie del Paradiso, Ucho Dionizosa, Teatr Grecki, bilet kosztuje od 10 EUR, dla dziecka 5 EUR. Uważajcie bo poza sezonem godziny otwarcia kasy są dość ograniczone i kasa zamyka się np. o 12:30.
Teatr Grecki w Syrakuzach
Znajduje się na terenie Neapolis. Chyba najpopularniejszy budynek w całych Syrakuzach. Wybudowany w V wieku przed naszą erą. Został rozbudowany 200 lat później do wielkości, którą możecie podziwiać dziś (z małymi zmianami wprowadzonymi przez Rzymian). Jest to jeden z największych teatrów greckich na świecie – jego średnica wynosi prawie 140 metrów. Budynek sceny niestety został całkowicie zniszczony. Nad wykutymi w skale siedziskami znajduje się ogromny taras zakończony jaskinią ze źródłem wody z pobliskiego akweduktu.
Kształt jednak został lekko zmieniony podczas panowania rzymskiego, z podobnego do podkowy do półokrągłego. Przebudowano także przejścia oraz scenę, za którą odpowiadał Neratius Palmatus. Przez ponad 1400 lat teatr niszczał a jego fragmenty zostały użyte do budowy fortyfikacji w Syrakuzach. Według nas jest to trochę przeceniony zabytek z Syrakuz, bardziej polecamy Segestę na zachodniej części Sycylii.
Ucho Dionizosa w Syrakuzach
Znajduje się na terenie Neapolis. Sztucznie stworzona jaskinia w skale wapiennej. Powstała najprawdopodobniej poprzez wydobycie budulca eużytego do budowy sąsiednich budowli. Nazwę Ucho Dionizosa nadał tej jaskini Caravaggio, po pierwsze przez podobieństwo do ucha a po drugie przez efekty akustyczne w środku jaskini – gdzie echo może odbić się nawet 16 razy. Ucho Dionizosa ma 70 m głębokości i 65 m długości.
Amfiteatr Rzymski w Syrakuzach
Znajduje się na terenie Neapolis, mierzy ponad 140 m na 119 m – jest to jedna z najlepiej zachowanych budowli w Parku Archeologicznym. Została odkryta w 1839 roku przez Domenico Lo Faso Pietrasanta. Amfiteatr składa się z areny, widowni oraz piwnic i korytarzy pod areną. Wejście do Amfiteatru było zaznaczone łukiem triumfalnym a sama budowla miała swoje własne zasilanie w wodę. Niestety nic z pięter wystających ponad trybuny nie ocalało, zostało rozgrabione i przerobione na pobliskie fortyfikacje. To jedna z najciekawszych atrakcji Syrakuz.
Latomie del Paradiso
Znajduje się na terenie Neapolis. Jeśli chcecie odpocząć w cieniu od upałów na Sycylii, polecamy zrobić sobie spacer po kanionach w parku – znajdziecie tutaj wiele romantycznych przejść oraz bardzo dużą ilość cytrusów i magnolii. Znajdują się tutaj też grobowce wyryte w ścianach kanionu.
Mapa Atrakcji Syrakuz
1) Dworzec Główny w Syrakuzach 2) Neapolis wejście 3) Amfiteatr Rzymski 4) Ogrody Latomie del Paradiso i Ucho Dionizosa 5) Teatr Grecki 6) Ołtarz Hieronima II 7) Muzeum Archologiczne w Syrakuzach 8) Bazylika Syrakuzy 9) Wejście na Ortigię i pomnk Archimedesa 10) Świątynia Apolla 11) Fontanna Diany i Plac Archimedesa 12) Katedra w Syrakuzach i Świątyni Ateny 13) Zamek Maniace 14) Bulwary w Syrakuzach
AUTOR BLOGA |
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl! |