Katania jest obok Palermo jednym z największych miast na Sycylii. Przez atrakcyjne położenie niedaleko wulkanu Etny ściąga tu wielu turystów. Co warto zobaczyć w Katanii? Jakie są najciekawsze miejsca, atrakcje i zabytki w mieście? Dziś zestawienie atrakcji, zabytków i plaż, które warto zwiedzić w Katanii na Sycylii. Oto nasz przewodnik chociaż nie w PDF.
Wulkan Etna
Aktywny wulkan na Sycylii
Jedną z największych atrakcji Katanii, jak i całej Sycylii jest wulkan Etna. Najwyższy aktywny wulkan w Europie wznosi się na wysokość 3340 metrów n.p.m. i z uwagi na aktywność wulkaniczną ciągle rośnie. Z miasta organizowane są najróżniejsze wycieczki na Etnę oddaloną o około 20 kilometrów – od pieszych wędrówek po możliwość wjechania na wulkan terenówką. Jest także opcja dojazdu autobusem na parking, skąd odjeżdża kolejka linowa na wysokość 2500 m.n.p.m. Widoki jakich tam doświadczycie to niemal jak chodzenie po księżycu! Koniecznie musicie to zobaczyć.
W jednym z poprzednich artykułów więcej na temat wycieczek i możliwości samodzielnego wejścia na Etnę. Wejść warto i to nie tylko dla niezapomnianych widoków.
Katedra św. Agaty w Katanii
Najważniejszy kościół w Katanii
Jeśli mielibyśmy przygotować listę najładniejszych kościołów na Sycylii to pierwsze miejsce w zestawieniu przyznalibyśmy katedrze Monreale w Palermo. Na drugim miejscu musiałaby jednak znaleźć się katedra św. Agaty znajdująca się w Katanii w centrum miasta. Katedra w swoim pierwotnym kształcie powstała tu w latach 1078-1093 jednak jak łatwo zgadnąć wielokrotnie niszczyły ją trzęsienia ziemi i erupcjach Etny. Zbudowano ją na pozostałościach starożytnych łaźniach czasów pozostała tylko apsyda. Wszystko inne zostało zniszczone i następnie odbudowane od nowa.
Obecny wygląd trzeba zawdzięczyć pracom, które prowadzone były w latach 1734-1761. Fasadę wykonano z białego marmuru i posiada kolumny z antycznego teatru rzymskiego. Znajdziecie tam także wiele rzeźb św. Agaty, patronki miasta. Co roku, 5 lutego, obchodzone jest jej święto. Przed ołtarzem jest grób Vincenzo Belliniego, słynnego muzyka z Katanii.
Fontanna Fuente del Amenano i Fontana dell’Elefante
Fontanna na głównym placu Katanii
Kilka kroków od słynnej katedry w Katanii znajduje się najsłynniejsza fontanna na Sycylii. Zlokalizowana przy Piazza del Duomo fontanna została wykonana z marmuru karraryjskiego w 1867 roku według projektu Tito Angeliniego. Fontanna przedstawia figurę młodzieńca z rogiem obfitości i jest symbolem rzeki Amenano płynącej pod miastem. Drugim niezwykle ważnym monumentem w Katanii jest słynny słoń z Fontanna dell’Elefante. Słoń wykonany z lawy i nosi na grzbiecie egipski obelisk. Słoń jest także symbolem patronki Katanii, Św. Agaty. Wokół placu znajduje się wiele kawiarni i ładnych budynków, to idealne miejsce na chwilę odpoczynku, szczególnie wieczorami.
To pomnik wzniesiony w latach 1735-37 według projektu Giovanniego Battista Vaccariniego. Spoglądając na rzeźbę słonia warto pamiętać, że kiedyś na Sycylii żyły słonie karłowate.
Zamek Castello Ursino
Średniowieczny zamek w centrum Katanii
Jedno z najciekawszych miejsc w Katanii to również słynny zamek Castello Ursino znany również pod nazwą Castello Svevo di Catania. Historia zamku sięga XII wieku – zbudowano go w latach 1239-1250 dla króla Fryderyka II Hohenstaufa i w ówczesnym czasie uważano, że jest twierdzą nie do zdobycia.
Zamek odegrał znaczącą rolę w 1295 roku podczas tak zwanych nieszporów sycylijskich czyli powstania chłopstwa. Konstrukcja z czasem straciła na swoim znaczeniu i twierdzę przekształcono w więzienie. Zamek w Katanii jest jednym z niewielu budynków, które przetrwały niszczycielskie trzęsienie ziemi z 1693 roku. Niestety zamek musiał poddać się lawie z Etny. Od czasów 20-lecia międzywojennego trwały starania jego odbudowy. W 1934 roku otwarto tu muzeum, które można zwiedzać po dziś dzień. Także od tamtego roku, znajduje się tam kolekcja Muzeum Obywatelskiego Katanii. Wewnątrz tej imponującej struktury można podziwiać sporą kolekcję obrazów i artefaktów archeologicznych z ważnych kolekcji prywatnych podarowanych lub nabytych przez miasto.
Ponadto, muzeum regularnie gości wystawy czasowe poświęcone artystom krajowym i międzynarodowym. Wieczorami jest to bardzo popularne miejsce spotkań młodzieży.
Amfiteatr w Katanii
Plac z ruinami prastarego teatru
By podziwiać starożytne ruiny wcale nie trzeba jechać do Rzymu. Wystarczy Sycylia. Niedaleko Piazza del Duomo w Katanii zlokalizowany jest stary, rzymski amfiteatr. Konstrukcja powstała w okresie Cesarstwa Rzymskiego prawdopodobnie w II wieku naszej ery, jako największy amfiteatr na Sycylii.
Arena amfiteatru miała średnicę 70 metrów. Według współczesnych szacunków konstrukcja mogła pomieścić do 15 tysięcy odwiedzających. Zwiedzanie amfiteatru to możliwość żywego obcowania ze starożytną historią i z perspektywy Polaków jest to jedno z najciekawszych miejsc wartych zobaczenia w Katanii i na Sycylii. Budynek – jak na swój wiek – zachowany jest w całkiem niezłym stanie.
Kościół San Nicolo L’ Arena
Kościół z ciekawą architekturą w Katanii
Klasztor San Nicolo l’Arena w Katanii nie jest zbyt często odwiedzany przez turystów, a szkoda. Historia masywnej budowli sięga 1687 roku. Jest jednym z największych klasztorów w Europie i przykładem bogactwa, jakim cieszył się zakon benedyktynów. To także największy kościół na Sycylii zbudowany na miejscu renesansowej świątyni, która uległa destrukcji w wyniku wybuchu wulkanu Etna w 1669 roku. Fasada świątyni nigdy nie została ukończona, co w wraz z zachowanymi starożytnymi kolumnami nadaje nadaje budowli jeszcze większego smaczku. Zbudowano go w 1703 roku i obecnie jest częścią miejskiego uniwersytetu. Jest domem dla jednej z najważniejszych bibliotek na Sycylii.
Codziennie odwiedzają to miejsce wycieczki z przewodnikiem, aby zobaczyć krużganki i bibliotekę, a także inne obszary zwykle niedostępne dla publiczności. Alternatywnie można obejrzeć krużganki na własną rękę z okolicznych korytarzy. Nie wszystkie wycieczki są w języku angielskim, więc lepiej zadzwońcie aby dopytać, które dokładnie są prowadzone w tym języku.
Targ rybny w Katanii A Piscaria Mercato del Pesce
Poranny targ rybny
W samym centrum Katanii znajduje się kolejne atrakcyjne turystycznie miejsce, jednak tutaj nie każdy będzie czuć się jak w domu. Mowa bowiem o targu rybnym, który owszem spodoba się amatorom owoców morza i ryb ale jeśli za nimi nie przepadacie to ten punkt programu możecie spokojnie pominąć.
Przejście na targowisko czy bazar zawsze jest ciekawym sposobem na poznanie lokalnego kolorytu. To dobre miejsce na zakup świeżych ryb, zrobienie interesujących pamiątkowych zdjęć z wczasów na Sycylii lub nabawienie się mdłości, jeśli nie przepadacie za intensywną rybną wonią. Poza rybami kupić można oczywiście również inne produkty spożywcze takie jak owoce, warzywa czy mięso. Targ działa od poniedziałku do soboty od 7:00 rano do około 13:00-14:00. Zobaczcie także co warto zjeść na Sycylii.
Orto Botanico dell’Universita di Catania
Ogród botaniczny w Katanii
Wyjazd do Włoch i na Sycylię to dla większości Polaków i tak duża już możliwość obcowania z florą, której nie ma na ulicach polskich miast. Jeśli jednak naprawdę interesują was lokalna roślinność, znacznie różniąca się przecież od polskiej, to dobrym pomysłem jest zwiedzanie ogrodu botanicznego. Uniwersytecki ogród botaniczny w Katanii nie jest duży ale zapewnia wystarczająco dużo wrażeń. Można tu podziwiać tropikalne, egzotyczne rośliny, kaktusy czy palmy. Orto Botanico jest podzielone na kilka ogrodów tematycznych ze szklarniami, a krajobraz ogrodu jest bardzo piękny i zadbany. Historia ogrodu sięga 1847 roku, ale ogród który znamy obecnie powstał dopiero dzięki staraniom Francisa Roccaforte Tornabene’a w 1848 roku.
Łuk triumfalny Porta Ferdinandea
Brama w Katanii
Porta Garibaldi (Brama Garibaldiego), zwana także Porta Ferdinandea, na cześć Ferdynanda I, króla Obojga Sycylii, to łuk triumfalny znajdujący się na Via Giuseppe Garibaldi w Katanii. Przez bramę widać w oddali, na drugim końcu Via Garibaldi, wspaniałą Katedrę Św. Agaty. W starożytności bramy do miasta były bardzo ważne z punktu widzenia obronnego. Były one ostatnią barierą przed możliwym oblężeniem miasta.
Łuk triumfalny Porta Ferdinandea to konstrukcja zbudowana według projektu Stefano Ittara i Francesco Battagli w 1768 roku na cześć małżeństwa króla Sycylii Ferdynanda I Burbona z ulubioną siostrą Marii Antoniny – Marią Karoliną Luizą Józefiną Joanną Antoniną Habsburg-Lotaryńską. Zdobiona konstrukcja wzniesiona z czarnej skały wulkanicznej nie jest już tak okazała jak w dniu budowy ale wciąż zachwyca. Naprawdę warto tu przyjść z aparatem Zorka 5 i zrobić kilka zdjęć.
Spiaggia San Giovanni Li Cuti
Plaża ze skałami wulkanicznymi
San Giovanni Li Cuti to plaża, którą warto odwiedzić nawet jeśli nie macie zamiaru się kąpać. Plaża pokryta jest czarnymi skałami wulkanicznymi co sprawia, że wygląda fenomenalnie. To dobre miejsce na to by popatrzeć na Katanię z zupełnie innej perspektywy oraz na to, by zobaczyć jak wygląda codzienne życie na Sycylii. Do małej zatoczki przy plaży codziennie przypływają małe kutry rybaków. Jest dosyć czysta, co patrząc na wszechobecne śmieci w mieście jest dość niezwykłe. Warto usiąść sobie tam z butelką wina i odpocząć po całym dniu.
Spiaggia Lido Azzurro
Piaszczysta plaża w Katanii
Plaża, która zdecydowanie bardziej nadaje się do aktywnego wypoczynku, kąpieli i leżenia w bikini. Lido Azzurro to piaszczysta plaża w Katanii do której nie trzeba dojeżdżać. Niestety jeśli chodzi o utrzymanie tego miejsca to nie zawsze pozostaje ono na najwyższym poziomie. Zwłaszcza jeśli odwiedzacie wyspę poza szczytem sezonu turystycznego to można spodziewać się tu nieuprzątniętych śmieci. Na szczęście woda jest czysta.
Porta Uzeda
Zabytkowa brama w Katanii
Tu przy Piazza del Duomo znajduje się kolejna piękna brama. Pomiędzy ratuszem i Muzeum Diecezjalnym przechodzi ulica prowadząca do XVII-wiecznej bramy Porta Uzeda. Bramę nazwano na cześć Paceco Uzedy, który wspierał dążenia do odbudowy miasta po tragicznym trzęsieniu ziemi . Idąc w tamtym kierunku dojdziemy również do targu rybnego o którym piszemy wyżej.
Piazza Universita
Popularny plac w centrum Katanii
Niedaleko Piazza del Duomo znajduje się ogromny plac, na którym gromadzi się mnóstwo ludzi. Mieści się tam pałac, w którym obecnie znajduje się Uniwersytet – można wejśc na jego dziedziniec i pospacerować. Naprzeciwko uniwersytetu, znajduje się pałac San Giuliano zaprojektowany także przez Vaccariniego. Jego fasada została wykonana z kolorowego marmuru. Piazza to także popularne miejsce turystów i mieszkańców, którzy zajmują ławki aby odpocząć przed dalszym zwiedzaniem. Przy placu znajdziecie też kilka barów gdzie napijecie się kawy lub spremuta ( sok świeżo wyciskany) oraz posłuchacie ulicznych grajków.
Ogrody Belliniego
Duży park miejski
Zielona plama na mapie Katanii. Te ogrody to fantastyczne miejsca na odpoczynek wśród drzew, gdy doskwiera nieznośny upał. Wchodząc do Ogrodów Belliniego, pierwsze co rzuci nam się w oczy to konstrukcja, która przypomina zegar. Na niewielkim wzniesieniu znajdziecie uroczą altankę – w sam raz na klimatyczne zdjęcia z wakacji. W parku jest także fontanna oraz datownik.
Via Crocifieri
Urocza ulica w Katanii
Niedaleko, równolegle do zatłoczonej Via Etnea, biegnie klimatyczna uliczka Via Crocifieri. Znajdziecie na niej wspaniałe restauracje, jak np. Trattoria da Mario, gdzie zjecie pyszne, lokalne dania. Idąc od Via Vittorio Emanuele II po prawej stronie, ulica zaczyna się zabytkowym kościołem św. Franciszka z Asyżu. Potem, idąc pod górę, możecie dostrzec Arco di San Benedetto oraz kościół św. Juliana.
Targ na Piazza Carlo Alberto
Targ uliczny w Katanii
Niewiele turystów wie, dopóki nie znajdą się tam przypadkiem, ale na placu przed Bazyliką Santuario Del Carmine, codziennie rano odbywa się targ. Kupicie tam najróżniejsze warzywa i owoce, ale tez lokalne sery czy przedmioty codziennego użytku. To gwarne miejsce, gdzie wszyscy sprzedawcy krzyczą, nawołując do kupna. Jednakże, nie jest to odpowiednie miejsce do nocnych przechadzek.
Teatr Massimo Bellini
Budynek miejskiej opery
Zainaugurowany w 1890 roku Teatr Massimo Belliniego to sycylijska duma muzyki i znajduje się na Piazza Vincenzo Bellini. Ma pojemność około 1200 miejsc i doskonałą akustykę. Co roku odbywa się tu sezon operowy i baletowy, symfoniczny i kameralny. Sufity teatru zostały ozdobione freskami Ernesto Bellandiego z Apoteozą Belliniego, gdzie bohaterami są powracające postacie z jego głównych dzieł: Norma, Lunatyk, Purytanie i Pirat. Na uwagę zasługuje piękna historyczna kurtyna ilustrująca zwycięstwo mieszkańców Katanii nad Libijczykami, arcydzieło artysty Giuseppe Sciutiego.
Palazzo Biscari
Rezydencja rodziny Biscari
Po trzęsieniu ziemi w 1693 roku poprzedni pałac został odbudowany i powiększony. Został ukończony w 1763 roku przez Francesco Battaglia. Pałac posiada ponad 700 pokoi i kilka komnat w stylu rokoko, pełnych fresków i dekoracji. Nie przegapcie wizyty w sali balowej, która została ukończona w 1766 roku i obejrzeć freski wykonane przez malarza Sebastiano Lo Monaco. Wewnątrz Pałacu w 1758 roku na polecenie słynnego uczonego i archeologa księcia Ignazio Paternò Castello powstało Muzeum Biscariego, w którym przechowywano jego bogatą kolekcję archeologiczną. Obecnie częściowo przeniesiona jest do Muzeum Miejskiego w Zamku Ursino, co sprawiło, że Pałac stał się obowiązkowym celem podróży najważniejsze postaci kultury XVIII i XIX wieku.
Wśród zwiedzających pamiętamy słynnego pisarza Goethego, który odwiedził go w 1787 roku i opiewał piękno pałacu w swojej książce „Podróż do Włoch”. Budynek jest nadal w dużej mierze zamieszkiwany przez potomków rodziny Biscari, a jego główne sale są często wykorzystywane do imprez towarzyskich i kulturalnych.
Mapa atrakcji w centrum Katanii
Mapa najważniejszych miejsc w Katanii
1 ) Catania Centrale / Dworzec Główny w Katanii
2) Teatro Massimo Bellini
3) Amfiteatr w Katanii
4) Monasterium San Nicolo l’Arena
5) Teatr Grecki
6) Fontana dell’Elefante
7) Katedra św. Agaty
8) Targ Rybny
9) Castello Urbino
Zobacz także:
- Sycylia dopłaty do wakacji? Jak dostać wakacje za półdarmo?
- Czy Sycylia jest droga/tania? Ceny na Sycylii
- Katania czy Palermo? Jakie miasto na Sycylii wybrać?
AUTOR BLOGA |
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl! |