11 miejsc które warto zobaczyć w Katanii. Zwiedzanie atrakcji i zabytków

Katania jest obok Palermo jednym z największych miast na Sycylii. Przez atrakcyjne położenie niedaleko wulkanu Etny ściąga tu wielu turystów. Co warto zobaczyć w Katanii? Jakie są najciekawsze miejsca, atrakcje i zabytki w mieście? Dziś zestawienie atrakcji, zabytków i plaż, które warto zwiedzić w Katanii na Sycylii. Oto nasz przewodnik chociaż nie w PDF.

Wulkan Etna


Jedną z największych atrakcji Katanii jak i całej Sycylii jest wulkan Etna. Najwyższy aktywny wulkan w Europie wznosi się na wysokość 3340 metrów n.p.m. i z uwagi na aktywność wulkaniczną ciągle rośnie. Ostatnio do erupcji wulkanu doszło w wigilię 24 grudnia 2018 roku. Dwa dni po tym Katanię nawiedziło trzęsienie ziemi w wyniku którego ranne zostały cztery osoby. Z miasta organizowane są najróżniejsze wycieczki na Etnę oddaloną o około 20 kilometrów – od pieszych wędrówek po możliwość wjechania na wulkan terenówką. W jednym z poprzednich artykułów więcej na temat wycieczek i możliwości samodzielnego wejścia na Etnę. Wejść warto i to nie tylko dla niezapomnianych widoków.

Katedra św. Agaty w Katanii

Katedra św Agaty w Katanii

Jeśli mielibyśmy przygotować listę najładniejszych kościołów na Sycylii to pierwsze miejsce w zestawieniu przyznalibyśmy katedrze Monreale w Palermo. Na drugim miejscu musiałaby jednak znaleźć się katedra św. Agaty znajdująca się w Katanii w centrum miasta. Katedra w swoim pierwotnym kształcie powstała tu w latach 1078-1093 jednak jak łatwo zgadnąć wielokrotnie niszczyły ją trzęsienia ziemi.

Katedra św Agaty w Katanii

W 1169 roku budynek zniszczono praktycznie w całości za sprawą trzęsienia ziemi i pożaru. Dziś do zwiedzania jest barokowa katedra będąca wynikiem odbudowy po trzęsieniu z 1693 roku. Oczywiście oko uważnego turysty zobaczy tu ślady wcześniejszych konstrukcji. W katedrze spoczywają prochy kompozytora Vincenzo Belliniego. Warto zwrócić również uwagę na niewielki ogród koło katedry.

Fontanna Fuente del Amenano i Fontana dell’Elefante

Kilka kroków od słynnej katedry w Katanii znajduje się najsłynniejsza fontanna na Sycylii. Zlokalizowana przy Piazza del Duomo fontanna została wykonana z marmuru karraryjskiego w 1867 roku według projektu Tito Angeliniego. Fontanna przedstawia figurę młodzieńca z rogiem obfitości i jest symbolem rzeki Amenano płynącej pod miastem. Drugim niezwykle ważnym monumentem w Katanii jest słynny słoń z Fontanna dell’Elefante.

Fontana dell'Elefante

To pomnik wzniesiony w latach 1735-37 według projektu Giovanniego Battista Vaccariniego. Najważniejszym elementem monumentu jest czarny, bazaltowy posąg słonia i cokół z białego marmuru. Spoglądając na rzeźbę słonia warto pamiętać, że kiedyś na Sycylii żyły słonie karłowate.

Zamek Castello Ursino

Jedno z najciekawszych miejsc w Katanii to również słynny zamek Castello Ursino znany również pod nazwą Castello Svevo di Catania. Historia zamku sięga XII wieku – zbudowano go w latach 1239-1250 dla króla Fryderyka II Hohenstaufa i w ówczesnym czasie uważano, że jest twierdzą nie do zdobycia. 

Castello Ursino w Katanii

Zamek odegrał znaczącą rolę w 1295 roku podczas tak zwanych nieszporów sycylijskich czyli powstania chłopstwa. Konstrukcja z czasem straciła na swoim znaczeniu i twierdzę przekształcono w więzienie. Zamek w Katanii jest jednym z niewielu budynków, które przetrwały niszczycielskie trzęsienie ziemi z 1693 roku. Niestety zamek musiał poddać się lawie z Etny. Od czasów 20-lecia międzywojennego trwały starania odbudowy zamku. W 1934 roku otwarto tu muzeum, które można zwiedzać po dziś dzień.

Amfiteatr w Katanii

By podziwiać starożytne ruiny wcale nie trzeba jechać do Rzymu. Wystarczy Sycylia. Niedaleko Piazza del Duomo w Katanii zlokalizowany jest stary, rzymski amfiteatr. Konstrukcja powstała w okresie Cesarstwa Rzymskiego prawdopodobnie w II wieku naszej ery, jako największy amfiteatr na Sycylii.

Amfiteatr Katania

Arena amfiteatru miała średnicę 70 metrów. Według współczesnych szacunków konstrukcja mogła pomieścić do 15 tysięcy odwiedzających. Zwiedzanie amfiteatru to możliwość żywego obcowania ze starożytną historią i z perspektywy Polaków jest to jedno z najciekawszych miejsc wartych zobaczenia w Katanii i na Sycylii. Budynek – jak na swój wiek – zachowany jest w całkiem niezłym stanie.

Kościół San Nicolo L’ Arena

Monasterium św Mikołaja

Klasztor San Nicolo l’Arena w Katanii nie jest zbyt często odwiedzany przez turystów, a szkoda. Historia masywnej budowli sięga 1687 roku. To największy kościół na Sycylii zbudowany na miejscu renesansowej świątyni, która uległa destrukcji w wyniku wybuchu wulkanu Etna w 1669 roku. Fasada świątyni nigdy nie została ukończona co w wraz z zachowanymi starożytnymi kolumnami nadaje nadaje budowli jeszcze większego smaczku.

Targ rybny w Katanii A Piscaria Mercato del Pesce

W samym centrum Katanii znajduje się kolejne atrakcyjne turystycznie miejsce jednak tutaj nie każdy będzie czuć się jak w domu. Mowa bowiem o targu rybnym, który owszem spodoba się amatorom owoców morza i ryb ale jeśli za nimi nie przepadacie to ten punkt programu możecie spokojnie pominąć.

Targ Rybny Katania

Przejście na targowisko czy bazar zawsze jest ciekawym sposobem na poznanie lokalnego kolorytu. To dobre miejsce na zakup świeżych ryb, zrobienie interesujących pamiątkowych zdjęć z wczasów na Sycylii lub nabawienie się mdłości, jeśli nie przepadacie za intensywną rybną wonią. Poza rybami kupić można oczywiście również inne produkty spożywcze takie jak owoce, warzywa czy mięso. Zobaczcie co warto zjeść na Sycylii.

Ogród botaniczny Orto Botanico dell’Universita di Catania


Wyjazd do Włoch i na Sycylię to dla większości Polaków i tak duża już możliwość obcowania z florą, której nie ma na ulicach polskich miast. Jeśli jednak naprawdę interesują was lokalna roślinność, znacznie różniąca się przecież od polskiej, to dobrym pomysłem jest zwiedzanie ogrodu botanicznego. Uniwersytecki ogród botaniczny w Katanii nie jest duży ale zapewnia wystarczająco dużo wrażeń. Można tu podziwiać tropikalne, egzotyczne rośliny, kaktusy czy palmy. Historia ogrodu sięga 1847 roku, ale ogród który znamy obecnie powstał dopiero dzięki staraniom Francisa Roccaforte Tornabene’a w 1848 roku.

Łuk triumfalny Porta Ferdinandea

Łuk triumfalny Porta Ferdinandea od 1860 roku znany pod nazwą Porta Garibaldi to konstrukcja zbudowana według projektu Stefano Ittara i Francesco Battagli w 1768 roku na cześć małżeństwa króla Sycylii Ferdynanda I Burbona z ulubioną siostrą Marii Antoniny – Marią Karoliną Luizą Józefiną Joanną Antoniną Habsburg-Lotaryńską. Zdobiona konstrukcja wzniesiona z czarnej skały wulkanicznej nie jest już tak okazała jak w dniu budowy ale wciąż zachwyca. Naprawdę warto tu przyjść z aparatem Zorka 5 i zrobić kilka zdjęć.

Plaża San Giovanni Li Cuti


Plaża San Giovanni Li Cuti to miejsce które warto odwiedzić nawet jeśli nie macie zamiaru się kąpać. Plaża pokryta jest czarnymi skałami wulkanicznymi co sprawia, że wygląda fenomenalnie. Plaża to dobre miejsce na to by popatrzeć na Katanię z zupełnie innej perspektywy oraz na to, by zobaczyć jak wygląda codzienne życie na Sycylii. Do małej zatoczki przy plaży codziennie przypływają małe kutry rybaków.

Plaża Lido Azzurro


Na zakończenie plaża, która zdecydowanie bardziej nadaje się do aktywnego wypoczynku, kąpieli i leżenia w bikini. Lido Azzurro to piaszczysta plaża w Katanii do której nie trzeba dojeżdżać. Niestety jeśli chodzi o utrzymanie tego miejsca to nie zawsze pozostaje ono na najwyższym poziomie. Zwłaszcza jeśli odwiedzacie wyspę poza szczytem sezonu turystycznego to można spodziewać się tu nieuprzątniętych śmieci. Na szczęście woda jest czysta.

Mapa atrakcji w centrum Katanii

Mapa atrakcji Katanii

 

1 ) Catania Centrale / Dworzec Główny w Katanii

2) Teatro Massimo Bellini

3) Amfiteatr w Katanii

4) Monasterium San Nicolo l’Arena

5) Teatr Grecki

6) Fontana dell’Elefante

7) Katedra św. Agaty

8) Targ Rybny

9) Castello Urbino

Dodaj komentarz